Reklama

Pogoda dla Krzyża

Czego potrzeba, aby z ziemi wyrósł krzyż? Około 40 m sześciennych żwiru, 9 ton cementu, dziury w ziemi wielkości pokoju powierzchni 6 m kwadratowych, 9 ton stali, 20 tonowego dźwigu, wielu ciężarówek i ogromnego wysiłku ludzi. Jednym słowem - by z ziemi wyrósł krzyż potrzeba… wiary.

Po wizycie Ojca Świętego w naszej diecezji w 1995 r. pozostały dwa krzyże - jeden na Kaplicówce w Skoczowie, drugi na Małym Grojcu w Żywcu. Wszystkim miały przypominać o tym, niewątpliwie historycznym i ważnym dla całej Polski, spotkaniu z Papieżem.
Ale dopiero Wielki Jubileusz 2000 r. sprawił, że z beskidzkiej ziemi wyrastać zaczęły monumentalne krzyże, często stawiane na szczytach czy wzniesieniach górujących nad okolicą. „Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa domagał się wielkich dzieł - zarówno duchowych, jak i materialnych. Należało uczynić wszystko, by tym dziedzictwem XX wieku, które przekażemy trzeciemu tysiącleciu, nie były tylko ślady wojen, krematoria i obozowe baraki Oświęcimia, czy groby Katania. Nadchodzącym czasom chcieliśmy zostawić znak miłości i zwycięstwa - Chrystusowy Krzyż” - napisał ks. Edward Ćmiel, inicjator budowy krzyża na Będoszce.
Dziś, gdy owe symbole nowego milenium zagościły na dobre w naszym beskidzkim krajobrazie, potrzeba wiary również po to, by z ziemi wyrosły krzyż nie pozostał jedynie stalową konstrukcją. Pogoda dla Krzyża potrzebna jest nie tylko na beskidzkiej ziemi, ale również w sercu…

Krzyż na Hrobaczej Łące

Wzniesiony na miejscu dawnej wierzy triangulacyjnej na wysokości 828 m n. p. m. W nocy oświetlony, widoczny jest z wielu szczytów beskidzkich. Poświęcony w święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września 2002 r.

Krzyż na Trzech Lipkach

Wybudowany w 2002 r. przez mieszkańców miasta Bielsko-Biała. Upamiętnia początek nowego milenium i dziesięciolecie istnienia diecezji bielsko-żywieckiej. Stanął w miejsce starego krzyża, mającego przypominać walki toczone w 1654 r. ze Szwedami. W czasie II wojny światowej stary krzyż przeniesiono na cmentarz w Starym Bielsku.

Reklama

Krzyż w Starej Wsi

Liczy on sobie 31,5 metra wysokości i waży 8 ton. Został wzniesiony z okazji przełomu wieków oraz dlatego, że tamtejsza parafia nosi wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego. Na miejsce lokalizacji wybrano najwyższy punkt Starej Wsi, zwany Białą Gliną. Dzięki oświetleniu zobaczyć go można nawet w nocy z odległości kilkunastu kilometrów.

Krzyż na Matysce

Wzniesiony na wzgórzu o wysokości 500 m n. p. m. w Radziechowach. Wraz z kamiennym cokołem ma około 30 m wysokości, wykonany jest ze stalowej rury o średnicy 90 cm pokrytej ocynkowaną blachą Teraz, w otoczeniu krzyża powstaje droga krzyżowa nazwana „Golgotą Beskidów”.

Krzyż na Będoszce

Postawiony w urokliwym i malowniczym szczycie Będoszki Wielkiej (1144 m. n. p. m.), okolony przepiękną panoramą pasma Beskidu śląskiego i skalistych grani Małej Fatry. Wysoki na 24 metry, waży 9 ton. Niedaleko znajduje się Przegibek - najdalej wysunięta i najwyżej położona miejscowość naszej diecezji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zachodniopomorskie: Zderzenie dwóch autokarów i busa; 14 osób rannych

2020-07-05 20:24

[ TEMATY ]

wypadek

wypadek

PAP

W miejscowości Dźwirzyno w powiecie kołobrzeskim (woj. zachodniopomorskie) zderzyły się dwa autokary i jeden bus. W wypadku poszkodowanych zostało 14 osób - poinformował PAP rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Kołobrzegu kpt. Krzysztof Azierski.

Jak przekazał PAP strażak, do wypadku doszło w niedzielę wieczorem w miejscowości Dźwirzyno. Zderzyły się tam dwa autokary i bus. "Łącznie w zdarzeniu uczestniczyło 19 osób podróżujących pojazdami, z czego 14 zostało poszkodowanych, w tym dwójka dzieci w wieku około 10 lat" - powiedział kpt. Krzysztof Azierski.

Dodał, że obecnie wszystkie osoby znajdują się poza pojazdami. "Są zaopatrywane zarówno przez zespoły ratownictwa medycznego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, jak również zastępy OSP i PSP" - przekazał Azierski.

Podkreślił, że nie ma póki co osób poważnie rannych. "Wszystkie osoby są kontaktowe i przytomne" - poinformował strażak.

Okoliczności wypadku wyjaśnia policja. 

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się festiwal „Ucho Igielne”

2020-07-05 22:54

ks. Wojciech Kania

W niedzielę 5 lipca, w bazylice katedralnej zainaugurowany został festiwal „Ucho Igielne” – II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej w Sandomierzu i okolicach.

Wśród gości obecni byli: bp Krzysztof Nitkiewicz, burmistrz miasta Marcin Marzec, prezes Polskiego Radia Kielce Janusz Knap oraz wielu melomanów z Sandomierza i okolic.

ks. Wojciech Kania

Przybyłych gości powitał proboszcz parafii ks. prał. Zygmunt Gil oraz Magdalena Kusztal dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim w Kielcach, która powiedziała: „Ucho igielne”, to festiwal muzyczny organizowany przez Fundację im. Edwarda Kusztala, dedykowany muzyce sakralnej i klasycznej w Sandomierzu i jego okolicach.

Festiwal zainaugurował występ Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Anny Duczmal-Mróz, pt. „W 80 minut dookoła świata”. Tyle czasu zajęło wykonanie najwspanialszych, kameralnych utworów powstałych w różnych częściach świata. Nie zabrakło też polskiego akcentu, czyli muzyki Wojciecha Kilara.

ks. Wojciech Kania

Po koncercie chętni mieli możliwość wieczornego zwiedzania bazyliki katedralnej.

Kolejne koncerty będą miały miejsce w kościele św. Floriana w Koprzywnicy, w klasztorze na Św. Krzyżu, na dziedzińcu Zamku Królewskiego oraz w kościele św. Jakuba w Sandomierzu.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja imienia Edwarda Kusztala w Kielcach. Festiwal ma na celu popularyzowanie kultury, muzyki, sztuki sakralnej mocno obecnej w Sandomierzu i okolicy, gdzie także odbywać się będą festiwalowe koncerty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję