Reklama

Pogoda dla Krzyża

Ks. Piotr Bączek
Edycja bielsko-żywiecka 8/2005

Czego potrzeba, aby z ziemi wyrósł krzyż? Około 40 m sześciennych żwiru, 9 ton cementu, dziury w ziemi wielkości pokoju powierzchni 6 m kwadratowych, 9 ton stali, 20 tonowego dźwigu, wielu ciężarówek i ogromnego wysiłku ludzi. Jednym słowem - by z ziemi wyrósł krzyż potrzeba… wiary.

Po wizycie Ojca Świętego w naszej diecezji w 1995 r. pozostały dwa krzyże - jeden na Kaplicówce w Skoczowie, drugi na Małym Grojcu w Żywcu. Wszystkim miały przypominać o tym, niewątpliwie historycznym i ważnym dla całej Polski, spotkaniu z Papieżem.
Ale dopiero Wielki Jubileusz 2000 r. sprawił, że z beskidzkiej ziemi wyrastać zaczęły monumentalne krzyże, często stawiane na szczytach czy wzniesieniach górujących nad okolicą. „Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa domagał się wielkich dzieł - zarówno duchowych, jak i materialnych. Należało uczynić wszystko, by tym dziedzictwem XX wieku, które przekażemy trzeciemu tysiącleciu, nie były tylko ślady wojen, krematoria i obozowe baraki Oświęcimia, czy groby Katania. Nadchodzącym czasom chcieliśmy zostawić znak miłości i zwycięstwa - Chrystusowy Krzyż” - napisał ks. Edward Ćmiel, inicjator budowy krzyża na Będoszce.
Dziś, gdy owe symbole nowego milenium zagościły na dobre w naszym beskidzkim krajobrazie, potrzeba wiary również po to, by z ziemi wyrosły krzyż nie pozostał jedynie stalową konstrukcją. Pogoda dla Krzyża potrzebna jest nie tylko na beskidzkiej ziemi, ale również w sercu…

Krzyż na Hrobaczej Łące

Wzniesiony na miejscu dawnej wierzy triangulacyjnej na wysokości 828 m n. p. m. W nocy oświetlony, widoczny jest z wielu szczytów beskidzkich. Poświęcony w święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września 2002 r.

Krzyż na Trzech Lipkach

Wybudowany w 2002 r. przez mieszkańców miasta Bielsko-Biała. Upamiętnia początek nowego milenium i dziesięciolecie istnienia diecezji bielsko-żywieckiej. Stanął w miejsce starego krzyża, mającego przypominać walki toczone w 1654 r. ze Szwedami. W czasie II wojny światowej stary krzyż przeniesiono na cmentarz w Starym Bielsku.

Reklama

Krzyż w Starej Wsi

Liczy on sobie 31,5 metra wysokości i waży 8 ton. Został wzniesiony z okazji przełomu wieków oraz dlatego, że tamtejsza parafia nosi wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego. Na miejsce lokalizacji wybrano najwyższy punkt Starej Wsi, zwany Białą Gliną. Dzięki oświetleniu zobaczyć go można nawet w nocy z odległości kilkunastu kilometrów.

Krzyż na Matysce

Wzniesiony na wzgórzu o wysokości 500 m n. p. m. w Radziechowach. Wraz z kamiennym cokołem ma około 30 m wysokości, wykonany jest ze stalowej rury o średnicy 90 cm pokrytej ocynkowaną blachą Teraz, w otoczeniu krzyża powstaje droga krzyżowa nazwana „Golgotą Beskidów”.

Krzyż na Będoszce

Postawiony w urokliwym i malowniczym szczycie Będoszki Wielkiej (1144 m. n. p. m.), okolony przepiękną panoramą pasma Beskidu śląskiego i skalistych grani Małej Fatry. Wysoki na 24 metry, waży 9 ton. Niedaleko znajduje się Przegibek - najdalej wysunięta i najwyżej położona miejscowość naszej diecezji.

Reklama

Rzecznik KEP prosi w Rzymie o modlitwę, aby św. Jan Paweł II był ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy

2019-11-16 14:41

BPKEP / Rzym (KAI)

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, zwrócił się do uczestników konferencji pt. „30 lat bez Muru” zorganizowanej w Rzymie przez włoskie stowarzyszenie katolickie Alleanza Cattolica, o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II został ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy.

Bożena Sztajner/Niedziela
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W swoim wykładzie rzecznik Episkopatu przypomniał, że św. Jan Paweł II spełnia trzy warunki, by zostać ogłoszonym Doktorem Kościoła: został ogłoszony przez Kościół świętym, wyróżnia się wyjątkowym stopniem świętości i jego przesłanie teologiczne jest aktualne w każdym czasie.

Ks. Rytel-Andrianik zauważył też, że 27-letni pontyfikat papieża Wojtyły przypadł na czas wielkich przemian w Europie i na świecie, ale jego nauczanie nawiązuje do bieżących kwestii, jak godność człowieka od jego poczęcia do naturalnej śmierci, właściwe korzystanie z wolności, godność pracy ludzkiej, towarzyszenie młodym w rozeznawaniu powołania, wartość modlitwy i cierpienia, godność ludzkiego ciała i miłości, rodzina chrześcijańska.

„W duchu listu przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego do papieża Franciszka, zwracam się z prośbą o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II mógł być ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Z kolei ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański wygłosił wykład nt. roli św. Jana Pawła II w upadku Muru Berlińskiego i jego zasług w tym doniosłym wydarzeniu, które zmieniło oblicze dotychczas podzielonej Europy.

Konferencję zakończy Eucharystia sprawowana w kościele San Salvatore in Lauro pod przewodnictwem abp. Giacomo Morandi, sekretarza Kongregacji Nauki Wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Boliwia: wiele rodzin nie ma co włożyć do garnka

2019-11-17 20:18

Ks. Szymon Zurek (Vaticanews) / Santa Cruz del Sierra (KAI)

W Boliwii kontekst Światowego Dnia Ubogich w tym roku jest zupełnie wyjątkowy. Trwający trzy tygodnie kryzys rządowy, spowodował zwiększenie niepokoju w społeczeństwie i masowe protesty. W kraju rośnie bieda i wiele rodzin nie ma co jeść. W pomoc potrzebującym aktywnie włączają się Caritas i inne organizacje kościelne.

Galyna Andrushko/pl.fotolia.com

Pokojowy, ale jednak protest, blokady, niemożność realizowania codziennych obowiązków, podjęcia pracy: wszystko to przyczyniło się do tego, że w peryferyjnych dzielnicach np. dwumilionowego miasta Santa Cruz de la Sierra, wiele rodzin nie ma co włożyć do garnka. Należałoby właściwie wskazać, że Dzień Ubogich trwa w tutejszych parafiach od ponad dwóch tygodni. Sąsiedzi organizują między sobą tzw. „olla común” czyli wspólne gotowanie, mając na względzie przede wszystkim te rodziny, którym nie starcza pieniędzy na zakup żywności. "Jest to piękne świadectwo solidarności między sąsiadami, bez względu na wyznanie wiary czy przekonania polityczne" – uważa pracujący tam polski kapłan ks. Szymon Zurek.

W parafiach grupy Caritas rozeznawały w tych dniach konkretne potrzeby najbardziej potrzebujących rodzin, by móc przygotować na Niedzielę Ubogich obiady i zanieść je do dzielnic. Np. w parafii św. Franciszka z Asyżu przygotowano ponad 450 porcji obiadów. W całe to dzieło byli zaangażowani członkowie wszystkich grup parafialnych: katechiści, grupa młodzieżowa, grupy muzyczne, lektorzy, animatorzy Kościelnych Wspólnot Podstawowych, Legion Maryi.

Ks. Zurek podkreślił, że w tym szczególnie trudnym czasie dla Boliwijczyków, możliwość podzielenia się z najbardziej potrzebującymi braćmi i siostrami, jest piękną okazją do praktykowania przykazania miłości, przelania wiary, którą żyją, która im dała tyle siły w trudnych dniach kryzysu, w konkretny czyn miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem