Reklama

Centrum Wsparcia dla Bezrobotnych

Sytuacja na polskim rynku pracy wciąż przypomina kliniczny obraz. Chętnych do pracy wielu, propozycji zatrudnienia niewiele. Rywalizacja o dobrą pracę, jeśli opiera się na zdrowych etycznych zasadach, nie jest procesem złym. Trzeba mieć świadomość poziomu własnego potencjału zawodowego i umiejętności interpersonalnych. Oczekiwanie w domu na telefon od pracodawcy jest de facto przekreślaniem własnej szansy. Dzisiaj w obliczu pojawiających się nowych wyzwań jakościowych, nowych umiejętności i innej kultury pracy liczy się przede wszystkim umiejętność jej poszukiwania.

Człowiek, który utracił pracę i nie może z łatwością powrócić do aktywnego życia zawodowego spotyka się z wieloma problemami. Są to kwestie związane z ekonomicznymi warunkami życia, kryzysami emocjonalnymi, zaniżoną oceną, utratą wiary w pomyślną odmianę losu, a niekiedy także związane ze skłonnościami do ucieczki w patogenną sferę życia. Bezrobotny kierowany lękiem nie wie, jak pokonać nieśmiałość i jak uruchomić automotywację do kontaktów z pracodawcami.
Działające przy parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga” zorganizowało niedawno Centrum Wsparcia dla Bezrobotnych. Przez okres 7 miesięcy pomocą w przygotowaniu osób bezrobotnych do aktywnego poruszania się po rynku zatrudnienia objęci zostaną długotrwale bezrobotni, czyli tacy, którzy od ponad roku pozostają bez pracy.
Proboszcz parafii ks. prał. Andrzej Surowiec udostępnił dla bezrobotnych przestronną salę. Centrum usytuowane jest w podziemiach kościoła. W celu prowadzenia wysoce profesjonalnej pomocy doradczej i informacyjnej a także edukacyjnej, we wspomnianym Centrum świadczone są bezpłatne usługi w zakresie redagowania dokumentów aplikacyjnych, nauka przygotowywania tychże we własnym zakresie, pozyskiwanie ofert pracy, informacja zawodowa, udostępnianie prasy z ofertami pracy i innych wydawnictw, prowadzenie Klubu „Praca Tak”.
Wsparcia bezrobotnym udzielają dwie pracownice - doradca zawodowy i specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi. Inicjatywa Stowarzyszenia stała się możliwa dzięki przystąpieniu do programu Phare 2002 Integracja społeczna i zawodowa grup zagrożonych wykluczeniem.
Bezrobotni klienci mogą nieodpłatnie korzystać z komputera i Internetu oraz telefonować do pracodawców w sprawie ofert zatrudnienia. Centrum Wsparcia jest drugim tego typu ośrodkiem pomocowym w Jarosławiu. Pierwszym jest Centrum Pracy działające od 1993 r. przy Powiatowym Urzędzie Pracy w Jarosławiu. Obie placówki wymieniają swoje doświadczenia w zakresie współpracy. Rynek pracy bowiem, to także nowe zawody i specjalności, takie choćby jak audytor, administrator sieci komputerowych, specjalista ds. kateringu, copywriter, logistyk, merchandiser itp.
Ks. prał. Andrzej Surowiec podkreśla szczególne znaczenie Stowarzyszenia „Rodzina Kolpinga”, które w swoich zadaniach statutowych określa przedsięwzięcia o charakterze społecznym i środowiskowym. Przyznać trzeba, że pomysł powołania do życia ośrodka pomocy dla osób bezrobotnych jest uzasadniony. Specjaliści realizujący usługi chcą wyposażyć swoich klientów w umiejętności twórczego poruszania się po rynku pracy poprzez informacje, zajęcia, szkolenia w Klubie „Praca Tak” itp. Niewątpliwie ważną kwestią będzie uświadomienie ludziom pozbawionym pracy znaczenia rozwijania tzw. „miękkich umiejętności”, czyli sposobu komunikowania się z pracodawcami. Rozmowa wstępna i telefoniczny wywiad w sprawie pracy wymagają nie tylko kultury osobistej, ale także sprawności konwersacyjnej.
Centrum poważnie myśli o organizowaniu kursów i szkoleń. Jeżeli zajdzie potrzeba, to dla tych celów oraz z myślą o konferencjach i sympozjach udostępniona zostanie także duża sala widowiskowa Katolickiego Centrum Kultury.
Inicjatorzy powołania Centrum zapraszają bezrobotnych zainteresowanych udzieleniem pomocy i informacji w sprawie pracy, przygotowania do kontaktów z pracodawcami itp.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Waszyngton: Donald Trump odwiedził Sanktuarium św. Jana Pawła II

2020-06-02 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Donald Trump

św. Jan Paweł II

Melania Trump/Twitter

2 czerwca, w 41 rocznicę pierwszej wizyty papieża w Polsce prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, Donald Trump wraz z małżonką Melanią odwiedzili Narodowe Sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie. Wydarzenie to poprzedziło podpisanie dekretu o zwiększeniu wsparcia USA dla międzynarodowych wysiłków na rzecz wolności religijnej.

Wizytę Trumpa w Sanktuarium św. Jana Pawła II potępił m. in. arcybiskup Waszyngtonu, Wilton D. Gregory – pierwszy w dziejach Afroamerykanin na stolicy biskupiej w Waszyngtonie. Powiedział, że jest to dla niego zaskakujące i naganne, iż jakikolwiek ośrodek katolicki pozwala się tak bardzo nadużywać i manipulować w sposób, który narusza nasze zasady religijne". Słowa te należy odnieść do odpowiedzialnych za Sanktuarium Rycerzy Kolumba. Hierarcha przypomniał, że nauczanie katolickie wzywa wiernych do „obrony praw wszystkich ludzi, nawet tych, z którymi możemy się nie zgadzać".

Wczoraj prezydent Trump przeszedł z Białego Domu do kościoła episkopalnego św. Jana, który został podpalony przez protestujących 31 maja. Władze użyły przemocy, by rozproszyć tłum, który zebrał się na placu Lafayette'a naprzeciwko Białego Domu, uniemożliwiając prezydentowi udanie się do tej świątyni.

Komentując te działania abp Gregory przypomniał, że święty Jan Paweł II był żarliwym obrońcą praw i godności człowieka. „Na pewno nie zgodziłby się na użycie gazu łzawiącego i innych środków odstraszających, aby uciszyć, rozproszyć lub zastraszyć , jednie po to żeby zrobić zdjęcie przed miejscem kultu i pokoju".

Melania Trump/Twitter

Około 100 osób, w tym dzieci i ich rodzice protestowali dziś w pobliżu sanktuarium św. Jana Pawła II, domagając się pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców zabójstwa 25 maja w Minneapolis czarnoskórego George'a Floyda.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: osobiste przedmioty Karola Wojtyły na wystawie „Pasterz”

2020-06-03 21:27

Z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie przygotowało wystawę zatytułowaną „Pasterz”, na której będzie można zobaczyć osobiste przedmioty Karola Wojtyły – biskupa, kardynała i papieża.

Na wystawę „Pasterz” składają się przedmioty osobiste Karola Wojtyły, pochodzące szczególnie z okresu biskupiego, arcybiskupiego i kardynalskiego, dary, które otrzymywał od wiernych w tych latach, a także przedmioty wpisujące się w okres pontyfikatu papieża Polaka. Wystawę przy Kanoniczej 19-21 będzie można zwiedzać od 5 czerwca. Dzień wcześniej odbędzie się uroczysty wernisaż.

Wystawa mieści się w domu, w którym najdłużej w Krakowie, bo w latach 1951-1967, mieszkał Karol Wojtyła. To właśnie tu powstawała książka „Miłość i odpowiedzialność”, tutaj też arcybiskup Wojtyła prowadził z młodymi dyskusje o wierze, filozofii, sztuce i kulturze, które przez cały jego późniejszy pontyfikat i życie były mu niezwykle bliskie.

Jak zaznaczają twórcy wystawy, ekspozycja jest próbą przybliżenia najważniejszych wartości, którymi w życiu i posłudze kapłańskiej kierował się Karol Wojtyła, a tym samym najistotniejszych dla niego spraw. Wśród głównych wątków stanowiących oś wystawy znajdują się przede wszystkim tematy, do których już jako papież wielokrotnie wracał, zarówno w swoich książkach (m.in. „Wstańcie, chodźmy!”, „Dar i tajemnica”, „Pamięć i tożsamość”), jak i kazaniach, a nawet podczas rozmów z wiernymi prowadzonych przy słynnym Oknie Papieskim.

– Wśród nich możemy wymienić tajemnicę powołania i drogi kapłańskiej, piękno liturgii, służbę i obowiązki biskupa w archidiecezji oraz ojczyźnie, spotkanie z drugim człowiekiem, rodzinę, pracę naukową, temat sukcesji apostolskiej i łączności ze swoimi poprzednikami oraz świętymi archidiecezji, a przede wszystkim – szczególną rolę kapłana i biskupa jako pasterza, która zawsze znajdowała się w centrum jego działalności – czytamy w opisie wystawy na stronach muzeum archidiecezjalnego.

Wystawa przybliża również sylwetki postaci, które wywarły ogromny wpływ na drogę kapłańską i całe życie Karola Wojtyły: Księcia Niezłomnego kardynała Adama Stefana Sapiehy, arcybiskupa Eugeniusza Baziaka oraz Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego.

– Pragniemy, aby zaprezentowane na ekspozycji obiekty, pochodzące ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie, nie tylko przypominały życiorys papieża Polaka, ale stanowiły również przybliżenie Jego postaci młodszym pokoleniom, które nie miały możliwości bezpośrednio uczestniczyć w Jego historycznym pontyfikacie. Mamy nadzieję, że wystawa stanie się dla wielu inspiracją do tego, aby wciąż na nowo wracać do jego bogatego i wciąż aktualnego nauczania – podkreślają twórcy ekspozycji.

Wystawa „Pasterz” powstała we współpracy z Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Została objęta honorowym patronatem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego oraz ks. prof. dr. hab. Wojciecha Zyzaka, Rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję