Reklama

Muzyka w kościele

Od kolędy do kolędy

Minął radosny okres bożonarodzeniowy, lecz w uszach wciąż dźwięczą echa owych z serca płynących, wzruszających pieśni, jakimi są kolędy. Rozbrzmiewały one w kościołach podczas nabożeństw, ale także w czasie licznych koncertów. Oto garść wrażeń, jakie pozostawiły niektóre z nich.
Już zapowiedzią zbliżającego się Bożego Narodzenia było włączenie kilku kolęd do programu przedświątecznego koncertu uniwersyteckiego w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego 20 grudnia, w którym wzięli udział: Orkiestra Kameralna „Academia” pod dyrekcją Bohdana Boguszewskiego, Chór Katedry Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego przygotowany przez Bognę Thomas-Miklas oraz solistka Hanna Hozer - sopran. Wśród innych pozycji programu zabrzmiały kolędy w interesującym opracowaniu dokonanym przez działającego w Szczecinie wybitnego kompozytora Marka Jasińskiego.
14 stycznia w tymże kościele, już 10. raz, odbył się koncert, zrealizowany według scenariusza Dariusza Dyczewskiego, z udziałem prowadzonego przez niego Chóru Dziecięco-Młodzieżowego „Don Diri Don”. Ponadto w koncercie udział wzięli: kierowany przez Monikę Walczukiewicz zespół przygotowawczy, składający się z małych dzieci, oraz prowadzone przez ks. Zbigniewa Woźniaka Chór Nauczycielek „Primovere” i Chór Kleryków AWSD. W ciekawie zróżnicowanym i starannie przygotowanym programie licznie zgromadzona w kościele publiczność wysłuchała kolęd śpiewanych w językach polskim, łacińskim, włoskim, hiszpańskim, ukraińskim i niemieckim, przy czym „Don Diri Don” wykonał dwie kolędy przywiezione z niedawnej podróży do Wenezueli. Gościnnie wystąpił też Chór Dziecięcy Gimnazjum im. Goethego w Demmin (Niemcy) pod dyrekcją Kristine Richter, a ciekawostką koncertu okazał się tercet śpiewany przez Donatę Mikłaszewicz - sopran i... obu dyrygentów - tenor i bas, z towarzyszeniem instrumentalnym Anny Strycharczyk - skrzypce i Moniki Walczukiewicz - pianino, akompaniującej też śpiewom chóralnym. Na koniec - podobnie jak na począteku przy kolędzie Wśród nocnej ciszy - dyrygent wciągnął słuchaczy do wspólnego zaśpiewania Cichej nocy.
Analogicznie zakończył się koncert, jaki miał miejsce 16 stycznia w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Tu śpiewały połączone zespoły - Chór Pomorskiej Akademii Medycznej i Chór Okręgowej Izby Lekarskiej „Remedium” - oba prowadzone przez Ryszarda Handkego. Pod jego dyrekcją pięknie zabrzmiało w ich wykonaniu szesnaście kolęd różnorodnych wykonawczo - a cappella i z towarzyszeniem instrumentu klawiszowego (Julita Juszkiewicz), a także z udziałem solistki Magdaleny Ledworowskiej (sopran).
Efekty przestrzenne wzmacniające wyrazową wymowę śpiewu miały zastosowanie w jeszcze większym zakresie podczas misterium kolędowego, tradycyjnie zorganizowanego przez parafię pw. św. Jakuba i Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej im. prof. Jana Szyrockiego, jakie miało miejsce 29 stycznia w bazylice archikatedralnej. Oprócz chóru - organizatora śpiewającego pod dyrekcją Richarda Zielińskiego (następcy Jana Szyrockiego), zarazem autora scenariusza, sprawującego też muzyczne kierownictwo, wzięli w nim udział: chór Politechniki Szczecińskiej „Collegium Maiorum” pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego, Zespół Młodych ChAPS-u pod dyrekcją Iwony Charkiewicz oraz Kapela Zespołu Pieśni, Tańca i Teatru Akademii Rolniczej pod kierownictwem Mariana Górskiego, zaś oprawę świetlną zrealizował Marian Jasiński. W pięciu blokach programu śpiewały poszczególne chóry - nieraz z partiami solowymi, łącząc się niejednokrotnie w większe zespoły. Ogółem zabrzmiało dwadzieścia pięć kolęd i pastorałek, wśród których - oprócz znanych, polskich - pojawiły się także kunsztowne brzmieniowo pozycje obce, tj: Lux Aurunque Erica Whitacre’a czy O Magnum Mysterium Mortena Lauridsena. Niezwykle pieczołowicie opracowany program i jego nienaganne wykonanie wywołały gromki aplauz ze strony tłumnie wypełniających wnętrze katedry słuchaczy, których dyrygent skłonił - podobnie jak to było w poprzednich koncertach - do wspólnego śpiewania kolęd Cicha noc i Bóg się rodzi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

III wojna światowa trwa

Po amerykańskim zamachu na gen. Sulejmaniego i wstrzemięźliwej odpowiedzi Iranu świat odetchnął z ulgą. Trzecia wojna nie wybuchnie! To nieprawda. Ona trwa, tylko w kawałkach – przekonuje papież Franciszek.

Nocny atak z 2 stycznia br., w którym Stany Zjednoczone zabiły irańskiego generała Kassema Sulejmaniego na ziemi irackiej, wraz z pięcioma członkami ruchu irackiego i dwoma Irańczykami, zaalarmował cały świat. Rozkaz zabicia irańskiego generała wraz z jego bliskimi współpracownikami w Iraku został wydany bezpośrednio przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Nigdy wcześniej konfrontacja między Iranem a USA nie osiągnęła tak wysokiego napięcia. Świat przeraził się, że ewentualna wojna regionalna mogłaby wywołać konflikt światowy.

CZYTAJ DALEJ

Nie możemy pogodzić się z podziałami wśród chrześcijan

2020-01-24 12:37

[ TEMATY ]

Sandomierz

ks. Wojciech Kania

W związku z Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył dzisiaj rano, 24 stycznia, Mszy św. w kaplicy Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Eucharystię, podczas której powierzono Bogu dialog ekumeniczny, koncelebrowali: rektor ks. Rafał Kułaga, ojcowie duchowni, wychowawcy oraz profesorowie seminarium.

Bp Krzysztof Nitkiewicz powiedział w homilii, że podziały uniemożliwiające chrześcijanom wspólne sprawowanie Eucharystii są przeciwne woli Chrystusa i nigdy nie można się z nimi pogodzić. Właściwą odpowiedzią na brak widzialnej jedności jest modlitwa i osobiste nawrócenie, a nie nawracanie innych, żeby myśleli tak samo jak my. Każdy wierzący może i powinien zaangażować się w dzieło budowania jedności, natomiast szczególna odpowiedzialność spoczywa tutaj na duchownych oraz na przygotowujących się do kapłaństwa. Biskup Ordynariusz dodał jednocześnie, że droga do jedności z innym Kościołami prowadzi przez budowanie jedności we własnej wspólnocie diecezjalnej, parafialnej i rodzinnej.

Dzisiaj wieczorem klerycy Seminarium Duchownego wezmą udział w spotkaniu ekumenicznym w sandomierskiej bazylice katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję