Reklama

Niedziela Częstochowska

25 lat Human Life International w Polsce

Na Jasnej Górze 27 października świętowano jubileusz 25-lecia Human Life International w Polsce. Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej celebrowali: abp Wacław Depo - metropolita częstochowski, który przewodniczył liturgii, abp Tomasz Peta - ordynariusz diecezji Astana w Kazachstanie, który wygłosił homilię oraz bp Jan Wątroba – ordynariusz diecezji rzeszowskiej. Obecni byli: Ewa i Lech Kowalewscy, którzy od początku prowadzą dzieło HLI w Polsce, ks. Shenan Boquet z USA – prezes Human Life International oraz dyrektor koordynujący międzynarodowe działania HLI Joseph Meaney. Licznie przybyli przedstawiciele HLI z 15 państw.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Magda Nowak/niedziela


Abp Wacław Depo przypomniał, że Human Life International, organizacja która przybyła na Jasną Gorę dziękować za 25 lat obecności w Polsce, promuje życie i działa na rzecz obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Reklama

Abp Tomasz Peta podkreślił, że votum, które HLI w Polsce składa w podziękowaniu za 25 lat jest Ikona Matki Bożej przeznaczona dla Kazachstanu. - W przeszłości Kazachstan był miejscem deportacji i obozów koncentracyjnych. Dzisiaj cieszy się wolnością religijną, a Kościół katolicki może świadczyć o Jezusie i Maryi. Ikona będzie obecna w Kazachstanie jako wyraz troski Matki Bożej o cywilizację życia i miłości – mówił abp Peta.

Arcybiskup przypomniał, że św. Jan Paweł II nazywał nasze czasy czasami niepokoju i zamętu. - Chcemy dzisiaj przepraszać Matkę Bożą za tyle zła, które się dzieje, za ataki na życie i na rodzinę – mówił abp Peta. Przepraszamy Cię Maryjo za gejparady, za piątki tęczowe w szkołach. Jesteśmy w czasach niepokoju i zamętu, ale te czasy są w ręku Boga, dlatego prosimy Cię Maryjo, prowadź nas do Jezusa. Prowadź także tych, którzy nie znają Twojego Syna, prowadź nas wszystkich drogą cywilizacji życia i miłości.

Reklama

Po poświęceniu Ikony przedstawiciele HLI odnowili „Akt Powierzenia Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości w Ręce Najświętszej Maryi Panny”

W rozmowie z „Niedzielą” Ewa Kowalewska przypomniała, że 25 lat temu - 20 października 1993 r. o. Paul Marx OSB, założyciel i prezydent HLI razem z abp. Tadeuszem Gocłowskim, metropolitą gdańskim, poświęcili biuro HLI w Gdańsku. Kilka dni później 26-28 października odbyła się w Gdyni I Międzynarodowa Konferencja HLI w Polsce, pt. „Miłość – Życie – Rodzina”.

Celem działania HLI w Polsce jest pełna miłości ochrona życia dziecka poczętego i pomoc jego rodzinie oraz szeroka, pozytywna edukacja społeczna pro-life i prorodzinna w odniesieniu do encyklik: „Humanae vitae” i „Evangelium vitae”. - W ciągu 25 lat szkoliliśmy liderów pro-life i z Polski i ze Wschodu – kilkadziesiąt tysięcy osób – wspomina Ewa Kowalewska. - Przygotowaliśmy i upowszechniliśmy setki tysięcy materiałów edukacyjnych w obronie życia: ulotki, broszury, gazety, książki, filmy. Rozdaliśmy setki tysięcy modeli Małego Jasia oraz dużych zestawów „Jak powstałem”. Przygotowywaliśmy ekspertyzy, opracowania naukowe, tłumaczenia ważnych dokumentów. Wspieraliśmy przedmiot „Wychowanie do Życia w Rodzinie”. Prowadziliśmy lobbing na rzecz życia na światowych szczytach ONZ – Kair, Kopenhaga, Pekin, Rzym itd. Zorganizowaliśmy 11 międzynarodowych kongresów o tematyce „Miłość – Życie – Rodzina”.
Jednym z najbardziej znany działań HLI w Polsce jest zorganizowana w obronie życia peregrynacja Ikony Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”. Poświęcona na Jasnej Górze w 2012 r. Ikona Przebyła już 190 tys. km w krajach Azji, Europy, Ameryki Północnej. Obecnie jest w Ekwadorze, a w grudniu zostanie przewieziona do Panamy i będzie obecna na Światowych Dniach Młodzieży.

2018-10-27 18:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po światło do Maryi

Stojąc przez Ikoną Czarnej Madonny w Kaplicy Jasnogórskiej, czujmy, że otwierają się nasze oczy i serca na wiele spraw, rodzą się różne myśli, pojawiają się znaki zapytania, przychodzą głębokie natchnienia. Jasna Góra powinna odnaleźć się w naszej świadomości szczególnie w Roku Wiary. Tak się zresztą dzieje, wielu z nas odbywa z tego powodu środowiskowe lub swoje prywatne pielgrzymki do Częstochowy, lub chociażby za pośrednictwem Radia Maryja czy Telewizji Trwam, uczestniczy w codziennym Apelu Jasnogórskim. Bo Jasna Góra świeci polskiemu Kościołowi, każdemu wierzącemu człowiekowi niczym gwiazda zaranna.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: poprzez migrantów Bóg przemawia do Kościoła

2021-12-03 15:53

[ TEMATY ]

migranci

Franciszek

Franciszek w Grecji i na Cyprze

Vatican News

Wasze świadectwa są jak „zwierciadło” dla nas, wspólnot chrześcijańskich - mówił papież Franciszek podczas ekumenicznej modlitwy z migrantami w Nikozji. Zapewnił, że poprzez ich marzenia i trudności życia, Pan Bóg przemawia do całego Kościoła.

W swoim przemówieniu papież odniósł się do usłyszanych świadectw. „Bóg przemawia do nas przez wasze marzenia. Wzywa także nas, abyśmy nie godzili się na świat podzielony, na podzielone wspólnoty chrześcijańskie, ale abyśmy szli przez historię urzeczeni marzeniem Boga: o ludzkości bez murów podziału, wolnej od wrogości, w której nie ma cudzoziemców, a jedynie współobywatele. Oczywiście różniący się i dumni z tych cech, które są dla nas charakterystyczne, a które są darem Bożym, ale zarazem będący pojednanymi współobywatelami” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

PŚ w skokach - Małysz: wszystko jest na dobrej drodze

2021-12-03 20:09

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

Puchar Świata

Adam Małysz

PAP

Adam Małysz

Adam Małysz

"Wszystko jest na dobrej drodze" - powiedział Adam Małysz po piątkowych kwalifikacjach do niedzielnego konkursu indywidualnego Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle Malince. Jego zdaniem próby biało-czerwonych wyglądają coraz lepiej.

Dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim w piątek obchodzi urodziny (przyszedł na świat 3 grudnia 1977 roku). Z tego okazji, po zakończeniu rywalizacji burmistrz Wisły Tomasz Bujok oraz dyrektor wiślańskiej skoczni Andrzej Wąsowicz wręczyli mu tort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję