Reklama

Niedziela Wrocławska

Cis dla Niepodległej

- Ten rok jest dla nas szczególny – parafia obchodzi jubileusz 60-lecia swojego istnienia, a cały kraj świętuje 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Przez kilkadziesiąt lat udało się stworzyć w Żernikach Wrocławskich duchowy dom zbudowany z parafian, którzy są jego ,,żywymi kamieniami”. Razem tworzymy tę Bożą społeczność i jesteśmy za siebie wzajemnie odpowiedzialni. Z taką właśnie wrażliwością rozpoczynamy celebrację dziękczynnej Eucharystii w Święto Niepodległości – mówił podczas Mszy św. 11 listopada ks. Tadeusz Rusnak, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii kapłan przypomniał historię naszego narodu. Zaznaczył, że obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości skłaniają nas przede wszystkim do okazania Bogu, który jest Panem dziejów, naszego dziękczynienia. - Okres niewoli, który przyniósł tak wiele bolesnych doświadczeń, okazał się ostatecznie czasem próby, z którego nasi przodkowie wyszli odnowieni, umocnieni, przejmując odpowiedzialność za losy Ojczyzny. Modląc się dzisiaj o Boże błogosławieństwo dla wolnej i niepodległej Ojczyzny, oddajemy się kolejny raz Jasnogórskiej Pani, Królowej Polski. Prośmy Ją przede wszystkim o matczyną opiekę dla wszystkich obywateli, zatroskanych o dobro wspólne oraz nas samych, którzy tworzymy wspólnotę od 60 lat – mówił ks. Tadeusz Rusnak.

Po Mszy św. na placu przy kościele, najstarsi mieszkańcy lokalnej społeczności – którzy ukończyli 80. rok życia – oraz przedszkolaki, które przyszły z chorągiewkami w barwach narodowych, posadzili jubileuszowe drzewko.

Drzewko – cis – jest szczególne, bo wyrosło z nasion poświęconych przez papieża Benedykta XVI, w czasie Audiencji Generalnej 21 listopada 2012 r. w Watykanie podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników. Sadzonkę parafia otrzymała dzięki staraniom Adama Rusina oraz Małgorzaty i Stefana Ścieszków z Sycowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2018-11-13 08:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepodległość wywalczana

Niedziela rzeszowska 45/2018, str. I

[ TEMATY ]

100‑lecie niepodległości

Arkadiusz Bednarczyk

Józef Piłsudski wśród żołnierzy (zdjęcie z klasztoru Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu)

Józef Piłsudski wśród żołnierzy (zdjęcie z klasztoru Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu)

11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa. W tym samym dniu organ utworzony jeszcze przez zaborców – Rada Regencyjna wydała odezwę, w której przekazała w ręce Józefa Piłsudskiego władzę wojskową i zadanie utworzenia rządu narodowego. Polska symbolicznie zyskała niepodległość, ale do stabilizacji i spokoju było jeszcze bardzo daleko...

Dzięki porozumieniu zawartemu 11 listopada w lasach pod Compiegne, między państwami Ententy (m.in. Anglii i Francji) a Cesarstwem Niemieckim, zakończyła się I wojna światowa. Dzień wcześniej do Warszawy przybył z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski i 11 listopada otrzymał naczelne dowództwo i misję tworzenia polskiego rządu. Do spokoju było jednak daleko. O ostatecznym kształcie granic częściowo zadecydowali sami Polacy, biorąc udział w powstaniach śląskich, wielkopolskim, konflikcie z Ukrainą. O części terytoriów np. Warmii i Mazur zadecydowano w tzw. plebiscytach, które były niekorzystne dla Polski.

CZYTAJ DALEJ

"Na barkach nadziei" - czyli XIV Paulińskie Dni Młodych

2024-07-19 13:09

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

wakacje

Leśniów

Paulińskie Dni Młodych

mat. prasowy

Od 15 lipca, w Leśniowie odbywają się XIV Paulińskie Dni Młodych, coroczne spotkanie młodzieży z całej Polski organizowane przez ojców paulinów. W tym roku spotykamy się w gronie 173 osób i przyświeca nam hasło "Na barkach nadziei".

Opiekę duchową nad zjazdem sprawuje o. Szymon Zaufal OSPPE. Do czwartku skupiamy się na kontemplacji Słowa Bożego metodą Lectio Divina, rozważając je w kontekście hasła "Na barkach nadziei". Oprócz wspólnych spotkań, uczestnicy dzielą się na mniejsze grupy (kręgi biblijne), aby jeszcze głębiej czerpać z Słowa Bożego i dzielić się nim nawzajem. Każdy dzień zwieńcza Apel Jasnogórski.

CZYTAJ DALEJ

Rozmowa o historii wielkiej miłości oraz o tajemnicy człowieczeństwa

2024-07-19 13:34

[ TEMATY ]

„Miłość do śmierci”

Mat.prasowy

O historii wielkiej miłości oraz o tajemnicy człowieczeństwa rozmawiają ks. prof. Robert Skrzypczak i Paweł Zuchniewicz, autor książki „Miłość do śmierci”.

Była utalentowaną aktorką, wschodzącą gwiazdą sceny teatralnej dwudziestolecia międzywojennego. Zabiła z miłości. Później, z miłości do Boga i ludzi zmieniała swoje życie, przywdziała habit, by nieść pomoc ludziom na peryferiach, również w dramatycznych czasach wojny. Tajemnice postaci Stanisławy Umińskiej, która ukazuje głębię człowieczeństwa i kwintesencje prawdziwej miłości, przedstawia książka „Miłość do śmierci”, o której rozmawiają ks. prof. Robert Skrzypczak i Paweł Zuchniewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję