Reklama

Nowoczesne centrum ratownictwa powstało w Bielsku Podlaskim

Zdążyć na czas…

Niedziela podlaska 11/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„W dzisiejszych czasach istnieje tyle zagrożeń, że aby zdążyć na czas do potrzebujących pomocy, niezbędne jest nowoczesne centrum ratownictwa - powiedział zastępca komendanta głównego Straży Pożarnej nadbryg. Piotr Świeczkowski podczas otwarcia takiego centrum w Bielsku Podlaskim. - Już niebawem wystarczy tylko wykręcić numer 112, by o wypadku zaalarmować jednocześnie straż i pogotowie”.
Nowa placówka mieści się w dobudowanej części powiatowej komendy straży przy ul. Zamkowej. W jej skład wchodzą Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz Powiatowe Stanowisko Kierowania, gdzie dyżurują strażacy i - być może już niebawem - towarzyszyć im będą lekarze. Obiekt jest nowoczesny, wyposażony w komputery i systemy łączności. Obok mieści się siedziba Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego.
„W ubiegłym roku jednostki straży pożarnej interweniowały w 476 zdarzeniach, w których śmierć poniosło 11 osób, w tym 2 w pożarach, a 61 zostało rannych. Nieraz sekundy decydowały o życiu zagrożonych, zwłaszcza w wypadkach drogowych” - mówi komendant powiatowej komendy straży Jan Bartoszuk.
Rozbudowę komendy rozpoczęto w 2003 r. Inwestycja kosztowała 540 tys. zł, a na następny jej etap - dobudowę piętra nad starą częścią budynku - przewidziano kolejne 150 tys. zł. Pieniądze pochodzą z różnych źródeł, m.in. z samorządów lokalnych i przedsiębiorstw. Większość prac wykończeniowych wykonali sami strażacy.
„Bielskie Centrum Ratownictwa to już czwarta tego typu placówka w woj. podlaskim - poinformował wicewojewoda Jerzy Półjanowicz. - Każda z nich przypada na określoną liczbę mieszkańców. Mamy nadzieję, że w przyszłości we wszystkich powiatach powstaną takie centra, mimo iż, jak na razie, niejasne są zasady finansowania obsługi lekarskiej. Służby medyczne w kraju nie bardzo kwapią się do współpracy przy powstawaniu takich placówek, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia za te usługi nie chce im płacić”.
Jednak obecny na otwarciu szef wojewódzkiego pogotowia ratunkowego dyr. Ryszard Wiśniewski zadeklarował chęć współpracy. „Brak zasad finansowania zatrudnionych w centrach służb medycznych to duży problem, ale mimo to swoje obowiązki będziemy wykonywać sumiennie” - oświadczył.
Otwarcie i wyświęcenie nowej placówki ratowniczej 9 lutego w Bielsku było okazją do spotkania przedstawiciela komendy głównej straży pożarnej z kapelanami strażaków na naszym terenie.
„Z Bożą pomocą i dobrą wolą zainteresowanych osób uda się na pewno przezwyciężyć wszelkie problemy piętrzące się przed zintegrowanym ratownictwem” - powiedział kapelan wojewódzki - ks. Wojciech Ejsmont.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"David" to opowieść o tym, że prawdziwa odwaga nie wymaga siły! W kinach od 27 marca!

2026-03-24 10:13

[ TEMATY ]

film

kino

Materiał prasowy

„David” to pierwszy efekt współpracy amerykańskiego Angel Studios oraz Galapagos Films. Animacja trafi do kina już 27 marca!

Film opowiada drogę Dawida – od młodego pasterza, który dopiero odkrywa własną siłę i odwagę, przez legendarną walkę z Goliatem, aż po momenty, które prowadzą go ku królewskiej władzy. To opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej tożsamości, wyborach i odpowiedzialności, o wierze w siebie i odwadze, by stanąć naprzeciw własnym lękom. „David” przypomina, że każdy ma swojego Goliata – i że nawet największe wyzwania można pokonać.
CZYTAJ DALEJ

Jeden krok do tragedii. W Gnieźnie dwa pociągi znalazły się na jednym torze

2026-03-24 17:50

[ TEMATY ]

pociąg

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

We wtorek rano dwa pociągi - wjeżdżający i wyjeżdżający ze stacji w Gnieźnie - znalazły się na jednym torze. Maszyniści zatrzymali pojazdy w odległości około 20 m od siebie. Nikomu nic się nie stało. Obsługi pociągów i dyżurny ruchu byli trzeźwi. W sprawie incydentu zostanie wszczęte śledztwo.

Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK przekazał PAP, że po godz. 4 pociąg Kolei Wielkopolskich wyjeżdżając ze stacji w Gnieźnie w kierunku Poznania znalazł się na tym samym torze, co jadący z przeciwnego kierunku, mający wjechać na stację pociąg Polregio.
CZYTAJ DALEJ

Jest wyrok sądu. Borowski: "Jak tylko mnie zamkną, natychmiast podejmę głodówkę"

2026-03-24 19:15

[ TEMATY ]

Adam Borowski

Telewizja wPolsce24/zrzut

Adam Borowski

Adam Borowski

„Mecenas będzie się odwoływał, jak się wyrok uprawomocni, to wtedy idę do pierdelka” - powiedział Adam Borowski po wyjściu z sali sądowej. „Chciałem tylko powiedzieć, że ja nie będę tam jadł. Od pierwszego dnia przekroczenia będę głodował” - dodał.

W styczniu br., Adam Borowski został prawomocnie skazany na sześć miesięcy pozbawienia wolności za krytyczne opinie o adwokacie i pośle Koalicji Obywatelskiej Romanie Giertychu. Giertych oskarżył opozycjonistę z czasów PRL o zniesławienie w związku z jego wypowiedzią w Telewizji Republika.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję