Reklama

Żyć bezpiecznie

Niedziela częstochowska 44/2001

Kradzież kieszonkowa jest przestępstwem wtedy, gdy sprawca dokonuje zaboru w celu przywłaszczenia mienia ruchomego wartego więcej niż 250 złotych. Czyn o tych samych znamionach, przy wartości skradzionego mienia poniżej tej sumy, jest kwalifikowany jako wykroczenie. Natomiast przestępstwem jest zawsze (obok innych okoliczności) kradzież lub przywłaszczenie dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby albo jej prawa majątkowe.

Jak uniknąć kradzieży kieszonkowej?

Wystarczy, że będziemy rozglądać się, kontrolując zachowanie osób z najbliższego otoczenia; złodzieje nie lubią tzw. "elektrycznych osób", wyczulonych na dotyk.

Zabezpieczajmy właściwie pieniądze, rozkładając je na drobne sumy w trudnodostępnych miejscach.

Unikajmy przy tym bocznych kieszeni rozpiętej marynarki. Prawdziwą gratką dla złodzieja jest portfel włożony do tylnej kieszeni spodni lub przewożony w reklamówce.

W dużym tłoku szczególnie mocno trzymajmy torebki i saszetki, licząc się z możliwością ich rozcięcia.

Wsiadając do pociągu unikajmy pustych, nieoświetlonych przedziałów lub tych, w których siedzą osoby nietrzeźwe. Wybierajmy zawsze miejsce w pobliżu kierującego, znanych osób, lub rodzin z dziećmi.

Unikajmy pozostawiania dokumentów i pieniędzy w kieszeniach odzieży wiszącej na wieszaku.

Starajmy się nie podróżować w stanie po spożyciu alkoholu.

Nigdy nie przyjmujmy od nieznajomych żadnych napojów czy słodyczy - może znajdować się w nich środek nasenny lub odurzający.

Nie pozostawiajmy bagażu bez nadzoru na peronie lub pod opieką nieznajomych osób.

Pamiętajmy że:

Złodzieje kieszonkowi zawsze działają w grupie. Kradzieży dokonuje jeden z nich i natychmiast przekazuje łup ubezpieczającemu. Często inna osoba podejmuje w tym czasie działania odwracające uwagę, aranżując np. nieuważne potrącenie czy też wywołując sztuczne zamieszanie. Okolicznościami sprzyjającymi dokonaniu kradzieży kieszonkowej są tłok, zamieszanie i brak czujności przy wsiadaniu do środków komunikacji miejskiej, w kolejkach do kas biletowych, podczas masowych imprez. Skradzione portfele, saszetki itp. są zazwyczaj odrzucane po zabraniu z nich pieniędzy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

2020-01-21 14:56

[ TEMATY ]

tragedia

Epifania

Etiopia

źródło: vaticannews.va

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Podczas obchodów uroczystości prawosławnej Epifanii w mieście Gondar, na północy Etiopii zawaliła się drewniana platforma powodując śmierć dziesięciu osób. Jest również wielu rannych, którzy doznali złamań kończyn oraz obrażeń wewnętrznych.

Do wypadku doszło w godzinach porannych. W tradycji etiopskiej Epifania wpisuje się w świętowanie o nazwie Timkat. W roku 2019 zostało wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

To jedno z najważniejszych świąt dla prawosławnych, którzy stanowią w Etiopii około 40% 110-milionowego społeczeństwa.

Każdego roku ponad milion osób przybywa do Gondar z okazji tego święta – podkreśla Aschalew Worku, odpowiedzialny za biuro turystyczne w mieście.

Tysiące osób gromadzi się tradycyjnie przed wschodem słońca przy basenach Fasilidèsa. To zbiorniki wodne z kamienia, które wzięły nazwę od siedemnastowiecznego władcy. Wierni zanurzają się w pobłogosławionej wodzie na pamiątkę Chrztu Jezusa w Jordanie. Część osób zajęła miejsce na prowizorycznej platformie wykonanej z drewna, która zawaliła się podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: IPN przypomni „Raport z Auschwitz”

2020-01-22 21:29

[ TEMATY ]

Auschwitz

pokaz

Bożena Sztajner/Niedziela

Auschwitz

Opowieść o Polakach, którzy alarmowali świat o terrorze w okupowanej Polsce, obozach Zagłady, a w szczególności o KL Auschwitz, będzie tematem pokazu filmowego i spotkania w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 30 stycznia.

W filmie zaprezentowano nieznane dotąd dokumenty z archiwów brytyjskich, które świadczą o tym, że Polacy regularnie od 1941 roku do końca wojny informowali wszystkich aliantów o tym, co dzieje się w obozach Zagłady na terenie okupowanej Polski.

W filmie o KL Auschwitz opowiadają także więźniowie, głównie z pierwszych transportów: Kazimierz Albin, Kazimierz Piechowski, Jerzy Bogusz, Karol Tendera, a także Eva Mozes-Kor - ofiara dr Mengele.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem dokumentu, którego światowa premiera miała miejsce w Parlamencie Europejskim.

Projekcja filmu będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Seans historyczny” w którym w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” są prezentowane filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym im komentarzem historyka.Wydarzenie odbędzie się w siedzibie „Przystanek Historia” przy ul. Warszawskiej 5. Początek o godz. 17.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję