Reklama

Anna Frąckiewicz

Rozmowy jesienne
Edycja lubelska 44/2001

Po tętniącym życiem lecie nadchodzi okres refleksji, jesiennej zadumy. To doskonała okazja, by wrócić do źródeł, dokonać weryfikacji nowych spostrzeżeń, poglądów, zatrzymać się nad życiem. Wydawnictwo Księży Marianów wyszło na przeciw naszym potrzebom. Wśród jesiennych nowości tego wydawnictwa każdy z pewnością znajdzie odpowiednią dla siebie pozycję książkową, która pomoże odkryć na nowo podstawowe prawdy.

Jedną z propozycji Wydawnictwa Księży Marianów jest książka " Pod skórką cytryny" autorstwa Domenico Pezzini. Jak wyjaśnia sam autor, tytuł książki sugeruje, że "pod powierzchnią stanowiącą najbardziej zewnętrzną ´szatę´ przedmiotów, zdarzeń, osób można znaleźć wiele rzeczy; uwaga z jaką się ową ´skórkę´ zdejmuje, by dostać się do miąższu, to jest owa chwila refleksji, tak niezbędnej, by się czegoś nauczyć". Właśnie przez ową chwilę refleksji przeprowadza nas autor, zatrzymując się na sprawach ważnych i codziennych. "Chodzi o to, aby pod ´skórką´ tego, co bezużyteczne i banalne, chcieć dostrzec przejaw świeżości i piękna otaczającego nas świata i zapragnąć zachwycić się nim" - pisze autor.

Kolejną nowością tego wydawnictwa jest "Smak szczęścia", książka napisana przez założyciela wspólnoty "Arka" - Jean´a Vanier´a. Jest to swoistego rodzaju wykład moralności arystotelesowskiej poczyniony w odniesieniu do czasów współczesnych. Autor za Arystotelesem dotyka takich podstawowych wartości jak: moralność, przyjaźń, życie, prawda, cnoty.

Na uwagę z pewnością zasługuje również książka ks. Mieczysława Głowackiego "Pięć kamieni z Medjugorie". Na temat Medjugorie ukazało się już na rynku polskim wiele pozycji, prezentujących ten temat najczęściej od strony świadectw osób biorących bezpośrednio udział w wydarzeniach. Tymczasem owoc pracy ks. Głowackiego to syntetyczna prezentacja orędzi Królowej Pokoju - tzw. pięciu kamieni. Autor dokonuje wyczerpującej analizy próśb Maryi o modlitwę sercem, nawrócenie i częstą spowiedź, umiłowanie Eucharystii, zachowanie postu w środy i w piątki, wreszcie o częste rozważanie słów Pisma Świętego. Ci, którzy już wcześniej interesowali się tą problematyką, a sięgną po tę pozycję, uzyskają szczegółowe odpowiedzi na niepokojące ich pytania.

"Ojciec Pio. Nadeszła godzina Aniołów", której autorem jest Giovanni Siena, to pozycja, do której przeczytania zachęcać nie trzeba. Autor - długoletni przyjaciel Ojca Pio - podjął próbę napisania tej książki za jego namową. Oprócz licznych przykładów obcowania Ojca Pio z Aniołami, zainteresowani znajdą w niej również pogłębioną refleksję teologiczną.

Wydawnictwo Księży Marianów przygotowało również pozycje teologiczne dla tych, którzy chcą pogłębić swoją katolicką świadomość. Jedna z nich, autorstwa B. J. Groeschel´a, nosi tytuł "Najważniejsze pytanie życia. Czy będę zbawiony?". "Jeśli w chwili obecnej jako jednostka nie interesujesz się zbytnio swym ostatecznym losem, nie sięgaj po tę książkę. Tylko cię zdenerwuje" - pisze autor. Omawiana pozycja składa się z ośmiu rozdziałów. Autor przeprowadza nas od rozważań na temat grzechu i związanych z tym spustoszeń na płaszczyźnie duszy każdego człowieka, poprzez nadzieję, której uosobieniem jest Jezus, aż do konkretnych prawd na temat zbawienia. "Katolicka wiara chrześcijańska zapewnia tak wiele bogatych i głębokich przemyśleń. Czy pragniesz zastanowić się bliżej nad prawdami naszego zbawienia, pokarmem duszy? Wejdźmy zatem na pola gotowe do żniwa" - zaprasza autor.

Natomiast drugą pozycją, dotykającą bezpośrednio zagadnień teologicznych, są "Rozmowy jesienne". Ich bohaterem jest Yves-Marie Congar, wybitny teolog, z którym rozmawia Bernard Lauret. Owe rozmowy dotkają problemów trudnych, które nie zawsze chętnie są podejmowane. Sobór Watykański II, laickość w Kościele, Kościół a Islam i Judaizm, ekumenizm czy teologia wyzwolenia to tylko niektóre z omawianych zagadnień.

Zachęcam do skorzystania z bogatej oferty Wydawnictwa Księży Marianów. Myślę, że warto sięgnąć przynajmniej po jedną z wyżej wymienionych pozycji.

Reklama

Św. Teresa z Lisieux w największym szkockim więzieniu

2019-09-19 07:13

VATICAN NEWS

W Szkocji wciąż jeszcze jest dużo wiary, a peregrynacja relikwii św. Teresy z Lisieux jest tego świadectwem. Tymi słowami szkockie media komentują poruszenie, jakie wywołała w tym kraju obecność najmłodszej Doktor Kościoła.

Vaticam Media
Św. Teresa z Lisieux

W tych dniach dobiega końca peregrynacja jej relikwii. Przez trzy tygodnie odwiedziły one wszystkie szkockie diecezje. Wszędzie przyciągały tłumy wiernych, w tym wielu młodych. W Motherwell, pierwszym etapie peregrynacji, zgromadziło się 20 tys. wiernych.

W poniedziałek relikwie odwiedziły największe szkockie więzienie w Glasgow. „Był tu już Nelson Mandela, księżniczka Anna, a wraz z nimi premierzy i parlamentarzyści, ale nikt nie zrobił na więźniach tak wielkiego wrażenia, jak św. Teresa z Lisieux” – opowiada William McGurk, pracownik służb więziennych.

Abp Philip Tartaglia, który odprawił dla więźniów Mszę, opowiedział im o wytrwałej modlitwie 14-letniej Teresy za nieskruszonego mordercę i skazańca Henriego Pranziniego. Tuż przed egzekucją niespodziewanie pocałował krucyfiks. Dla przyszłej świętej był to znak, że jej modlitwy zostały wysłuchane i Pranzini pojednał się przed śmiercią z Bogiem.

Metropolita Glasgow zachęcał więźniów, by brali przykład ze św. Teresy i weszli na drogę małych, codziennych gestów życzliwości względem swych współwięźniów, a tym samym czynili swoje życie bardziej znośnym. „Życie w więzieniu nie jest łatwe. Ofiarujcie wasz trud Bogu za waszych współwięźniów” – mówił abp Tartaglia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

III Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej

2019-09-19 21:17

Zofia Białas

W pierwszym dniu, 18 września, uczniowie wieluńskich szkół obejrzeli w Kino – Teatrze „Syrena” film, „Kto napisze naszą historię” poświęcony Emanuelowi Ringelblumowi i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat, zwiedzili także w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu wystawę "Izrael- dziedzictwo innowacyjności", która oficjalnie została otwarta w dniu następnym, czyli 19 września. Wystawę, dzięki staraniom pani Iwony Urbanek, nauczycielki języka polskiego i historii w Zespole Szkół nr 3, podróżniczki z zamiłowania, przywieziono z Izraelskiej Ambasady w Warszawie.

Zofia Białas

Z wystawy (otwarta do 1 października) dowiedzieliśmy się, że Izrael to tylko 22 tys. km kwadratowych powierzchni i 9 mil. Ludności, stolica to Jerozolima – pierwsze miasto w świecie w całości pokryte siecią Wi-Fi, to także 273 km plaż nad Morzem Śródziemnym, Morzem Martwym, Morzem Czerwonym i najwyżej na świecie położonym Jeziorem Galilejskim, to także 9 naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla i ciągle wzrastająca liczba drzew, to ponadto jeden z 8 krajów, który w Kosmos wysłał własnego satelitę…

Otwarcie wystawy i przewidziane na ten czas spotkanie z Piotrem Pabisiakiem - podróżnikiem i fotografem, absolwentem Zespołu Szkół nr 3 - poprzedził spektakl „Chatuna” (Wesele) w reżyserii i scenografii dr Doroty Eichstaedt – nauczycielki języka polskiego II LO im. Janusza Korczaka, wystawiony w sali widowiskowej Wieluńskiego Domu Kultury przez działający w II LO teatr „Post Scriptum”. Spektakl „Chatuna” to wspaniała lekcja tolerancji i poszanowania inności oraz pokazanie, że wszyscy ludzie są braćmi, niezależnie od rasy, języka, narodowości, ważne by potrafili z sobą nawiązać dialog…

Zobacz zdjęcia: III Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej

Miłym akcentem po spektaklu był spacer uczniów Zespołu Szkół nr 3 z motylami symbolizującymi dziecięce ofiary Shoa, zaniesionymi na miejsce dawnej synagogi i żydowskiego cmentarza.

Spotkanie z Piotrem Pabisiakiem zatytułowane „Magia Izraela” to sentymentalna retrospektywna wędrówka pana Piotra przez ciekawe miejsca Izraela, niektóre widziane aż trzykrotnie, bo trzykrotnie odwiedzał Izrael. Swoją opowieść o Izraelu pan Piotr dokumentował slajdami ukazującymi nie tylko piękno tego kraju, ale także występujące w nim skrajności: bogate dzielnice z pięknymi wieżowcami, plażami, parkami (Tel Awiw) a obok nich dzielnicami biedy zamieszkanymi przez Żydów przybyłych z Etiopii. Razem z panem Piotrem odwiedziliśmy Tel Awiw, Jerozolimę, Masadę, Tyberiadę, Hajfę, Kafarnaum; popatrzyliśmy na Jezioro Galilejskie, Morze Martwe, Wzgórza Golan, zobaczyliśmy bogate ulice i ulice biedy, dzielnice arabskie…

Opowieści o Izraelu słuchali uczniowie ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3 i II LO, mieszkańcy Wielunia, dyrektorzy szkół, starosta Wieluński.

Piotr Pabisiak, mówiła Iwona Podeszwa, już niebawem ponownie zagości w bibliotece. Będzie to 5 października w ramach Nocy Bibliotek, kiedy wygłosi prelekcję na temat podróży po Kubie.

Wieluńskie Dni Kultury Żydowskiej zakończyło spotkanie pod hasłem „Szlakiem poetów żydowskiego pochodzenia”, które poprowadziły Magdalena A. Kapuścińska i Julia Lesiak. Słowa poetów uzupełniły piosenki zagrane przez Zespół „Gwiazdy po osiemnastej” a wśród nich m.in. „Tak jak malował pan Chagall”, „Człowieczy los”…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem