Reklama

Utalentowani pacjenci

Niedziela lubelska 44/2001

Chorzy na schizofrenię nie przestają być ludźmi. Choroba może nawet uwypuklić talenty, jakie w sobie ukrywają. Dowodem na to była po raz pierwszy zorganizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy " Misericordia" wystawa prac plastycznych podopiecznych tej placówki. Kilkadziesiąt barwnych obrazów można było podziwiać w Wojewódzkim Doku Kultury w Lublinie w dniach 10 - 31 października br. Pretekstem do ich prezentacji był obchodzony 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Otwarciu wystawy towarzyszył uroczysty wernisaż. Wzięło w nim udział około 50 podopiecznych ŚDS "Misericordia" w Abramowicach, w większości autorów prezentowanych prac. Przybyły także rodziny chorych, byli ich opiekunowie i terapeuci, w tym psycholog ŚDS - Hanna Plisiecka oraz dyrektor ŚDS - Karol Czachajda. Po części oficjalnej, podczas której podkreślano ważność takich imprez, służących integracji chorych z ludźmi zdrowymi, nastąpiło indywidualne zwiedzanie wystawy, po którym udano się na poczęstunek. Przy kawie i ciastkach chorzy i ich przyjaciele w ożywionych rozmowach wymieniali uwagi na temat wernisażu oraz wrażenia dotyczące poziomu artystycznego obrazów. Część oficjalną oraz czas oglądania wystawy uświetnił i uprzyjemnił występ młodego pianisty i muzykoterapeuty Arkadiusza Sadowskiego. Zagrał on wiele utworów muzyki klasycznej, m.in. utwory Fryderyka Chopina. Uroczysty charakter całego przedsięwzięcia podkreślał sam wygląd artysty, który w czarnym, eleganckim garniturze, zasiadając przy czarnym fortepianie prezentował się niezwykle okazale.

Obrazy w większości miały charakter tzw. martwych natur. Odznaczały się żywą, kontrastową kolorystyką. Ich autorzy często inspirowali się kompozycjami bardzo znanych malarzy, jak np. van Gogh. - Nasi podopieczni nie zajmują się jednak kopiowaniem, tylko w sposób dowolny przetwarzają znane im już motywy - tłumaczyła opiekunka pracowni dekoratorskiej Barbara Maślik. Pani Barbara zaznacza, że zanim chory na schizofrenię podda się nowoodkrytej pasji, musi przełamać wiele wewnętrznych oporów. Przede wszystkim wstyd i przekonanie, że z pewnością nie posiada uzdolnień artystycznych. - Te same wątpliwości przeżywają wszyscy: i ekspedientki, inżynierowie czy pracownicy naukowi. Zajmowanie się sztuką jest dla ludzi dotkniętych schizofrenią rodzajem terapii. - Poprawia się stan psychiczny naszych podopiecznych, poprawia się ich kontakt z rodziną i generalnie relacje międzyludzkie - wyjaśnia psycholog, Hanna Plisiecka. Namalowany obraz jest bowiem powodem do zadowolenia. Chorzy więc zyskują poczucie większej wartości siebie, odzyskują poczucie własnej godności, rozwijają się. Do takich rezultatów przyznaje się pan Bogdan Frącz. Mechanik z zawodu, od dwóch lat w ramach rehabilitacji maluje bardzo dekoracyjne, choć płaskie martwe natury i malarskie, pełne powietrza pejzaże. Działalność artystyczna chorych, a zarazem podopiecznych SDŚ "Misericordia", ma jeszcze jeden wymiar. - Pozwala im ona przełamać izolację, w której znaleźli się jako chorzy na schizofrenię - mówi H. Plisiecka. - Pozwala pokazać innym, że nadal są ludźmi. Pomaga obalić mit funkcjonujący w społeczeństwie, że są niebezpieczni.

Dokładnie te same idee przyświecały samemu pomysłowi zorganizowania wystawy prac dotkniętych chorobą umysłową. One też zresztą są powodem obchodzenia takich dni jak Dzień Zdrowia Psychicznego. W przygotowanie wystawy szczególnie zaangażowały się Barbara Maślik i Urszula Wójcik, zatrudnione w SDS. Są profesjonalistkami, pani Barbara jako artysta plastyk, pani Urszula jako absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS. Obie przyznają, że kiedy kilka lat temu zaczynały pracę w "Misericordii", ogarniał je niepokój, czy dadzą sobie radę. Teraz z autentyczną pasją opowiadają o przemianach, jakie zachodzą w chorych, dorosłych ludziach pod wpływem czynnego kontaktu ze sztuką.

Nie wszystkie prace podopiecznych SDŚ zostały pokazane. Ze względu na ograniczoną powierzchnię ekspozycji zrezygnowano m.in. z wyrobów ceramicznych. Być może będzie szansa zobaczyć je za rok na kolejnej wystawie, czego sobie i podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy "Misericordia" serdecznie życzymy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” - rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

2020-02-22 08:25

[ TEMATY ]

biskup

trzeźwość

alkohol

apostoł

alkoholizm

bp Tadeusz Bronakowski

źródło: vaticannews.va

Pod hasłem „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” przebiegać będzie tegoroczny Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który rozpoczyna się dziś i trwac będzie do 29 lutego. Wielkim apostołem tej sprawy był kard. Stefan Wyszyński - wkrótce beatyfikowany – przypomniał w rozmowie z KAI bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Okolicznościowe materiały na Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu zawiera vademecum „Apostoł Trzeźwości” – rocznik wydawany przez Zespół KEP. W opracowaniu zwraca się uwagę na troskę o to, by dzieci doświadczały szczęścia w trzeźwych rodzinach. W vademecum znajdują się materiały pomocne w przeprowadzeniu Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu. W związku z nadchodzącą beatyfikacją Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego w opracowaniu przybliżono nauczanie Prymasa Polski dotyczące trzeźwości.

Zdaniem bp. Bronakowskiego, kard. Wyszyński przejdzie do historii jako jeden z największych apostołów trzeźwości.

„Niesięganie w niewłaściwy sposób po alkohol i inne używki, które doprowadzają do uzależnień jest troską o wewnętrzną wolność” – zaznaczył biskup. Ocenił też, że podczas niedawnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, za mało mówiono o tym, że Polacy tracą wolność wewnętrzną. „Stracona wolność wewnętrzna jest zagrożeniem także dla wolności zewnętrznej i o tym musimy pamiętać” – powiedział duchowny.

Przypomniał też, że Prymas Wyszyński wielokrotnie cytował przestrogę błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza, iż „Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale”.

Vademecum zawiera też modlitewnik Apostoła Trzeźwości, a w nim teksty refleksji Drogi Krzyżowej, myśli do wykorzystania podczas adoracja w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu i oraz modlitw w intencji trzeźwości prowadzonych w sierpniu - miesiącu abstynencji od alkoholu.

Z kolei z myślą o katechetach przygotowano scenariusz katechezy pt. „Szczęśliwe dzieciństwo w trzeźwej rodzinie”.

Duszpasterze, rodzice i wychowawcy znajdą w „Apostole Trzeźwości” poradnik, jak chronić dzieci przed uzależnieniami i przestępczością. Tematyka artykułów dotyczy m.in. najpilniejszych zadań państwa w zakresie ochrony dzieci i młodzieży i opinii Polaków o sprzedaży alkoholu. Zamieszczono też teksty o edukacji seksualnej, uzależnieniu od pornografii a także relację z I Kongresu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski.

„Wiemy, że troska o najmłodsze pokolenie jest troską o przyszłość Kościoła i ojczyzny” – zaznaczył w rozmowie z KAI bp Bronakowski.

Podkreślił, że dzieci będą szczęśliwe, jeśli rodzice w sposób właściwy będą troszczyć się o ich wychowanie, również wychowanie w trzeźwości.

„Z bólem i przykrością stwierdzamy, że są dorośli, którzy nie dają dobrego przykładu swoim dzieciom” – zauważył przewodniczący Zespołu KEP i zaapelował do takich osób by się opamiętały. „Prosimy aby w tym roku w szczególny sposób przeżyć nie tylko czas Wielkiego Postu ale czas do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego a może i cały rok w całkowitej abstynencji, jako naszą odpowiedź na wezwanie Kardynała do troski o trzeźwość narodu” - powiedział bp Bronakowski.

Przypomnijmy, że podczas spotkania z dziennikarzami w Centrum Medialnym KAI w grudniu ub. roku bp Bronakowski wyraził nadzieję, że w Polsce wprowadzone zostaną ograniczenia w dostępie do alkoholu.

Wedle statystyk, w Polsce liczba osób uzależnionych sięga około miliona, natomiast 4 miliony nadużywają alkoholu, spożywając go w sposób ryzykowny. Dodał, że statystyki te z roku na rok są coraz bardziej niepokojące.

CZYTAJ DALEJ

Szarańcza pustoszy wschodnią Afrykę. Sceny jak z Księgi Wyjścia

2020-02-23 16:58

[ TEMATY ]

Afryka

szarańcza

źródło:vaticannews.va

Przywódcy kościelni we wschodniej Afryce wzywają do podjęcia pilnych działań w związku z niszczycielską inwazją szarańczy. Owady te od grudnia pustoszą siedem krajów tego regionu. Skala zjawiska jest ogromna. „Takiej plagi nie było od 70 lat. Rozgrywają się sceny jak te z Księgi Wyjścia” – czytamy w lokalnej prasie.

Owady doszczętnie niszczą pola uprawne i pastwiska dla zwierząt. Stawką jest zapewnienie żywności dla milionów ludzi. „Szarańcza zagraża życiu i bezpieczeństwu żywnościowemu całych narodów. Wzywamy rządy oraz społeczność międzynarodową do zwiększenia wysiłków w walce z tym kataklizmem” –zaapelował anglikański abp Kenii Jackson Ole Sapit.

Szarańcza pojawiła się w tym kraju w grudniu, w hrabstwie Wajir na północny wschód od Somalii. Rój przyleciał z Etiopii. Od tego czasu owady rozprzestrzeniły się w 17 kenijskich hrabstwach. W zeszłym tygodniu inwazja szarańczy w pobliżu kościoła w Embu spowodowała przerwanie nabożeństwa.

„Ludzie wyszli, aby zająć jej przeganianiem. Spryskujemy je, ale młode owady wciąż wykluwają się ze złożonych jaj” – wyjaśnia Jacob Nzoka, urzędnik Caritas w diecezji Kitui.

W połowie lutego szarańcza dotarła do Sudanu Południowego, kraju gdzie ok. sześć milionów ludzi cierpi głód z powodu zmian klimatycznych, ale także ze względu na przedłużające się konflikty. Szacuje się, że przez Ugandę do kraju przedostał się rój liczący około 2 tys. dorosłych osobników. „Ludzie są załamani, płaczą i proszą Boga o ratunek. Nie dość, że nie udało nam się rozwiązać naszych problemów politycznych, to jeszcze cierpimy przez tę straszną plagę...” – powiedział ks. James Oyet Latansio, sekretarz generalny Rady Kościołów Sudanu Południowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję