Reklama

Od kleryka do proboszcza

Społeczność katolicką, i nie tylko, interesuje droga awansu w strukturach kościelnych. Wierni Kościoła zadają sobie pytanie, jak to jest z tymi awansami. Otóż droga przyszłego duchownego rozpoczyna się z chwilą odczytania powołania danej osoby. Po przeprowadzonych rozmowach, po uzyskaniu pozytywnych opinii zainteresowany wstępuje do Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie staje się klerykiem. Seminarium ma za zadanie wykształcenie kleryka do służby Bogu i społeczności. Pierwszy okres nauki to swoiste sito, w czasie którego poza zdobyciem wiedzy, kleryk upewnia się w słusznie obranej drodze życiowej lub też rezygnuje. Na trzecim roku nauki klerycy przeżywają uroczystość poświęcenia i założenia stroju duchownego, tzw. "obłóczyny". Kleryk po obłóczynach i przyjęciu posługi lektoratu otrzymuje prawo do czytania lekcji w czasie Mszy św. W rok później, po zakończeniu czwartego roku, kleryk zostaje wprowadzony w posługę akolitatu (może odtąd udzielać Komunii św.).

Koniec piątego roku nauki wiąże się z otrzymaniem pierwszych święceń - diakonatu. Diakon to osoba już duchowna, która ma uprawnienia do głoszenia ewangelii, odprawiania nabożeństw, udzielania sakramentu chrztu, odprawiania pogrzebów, może udzielać błogosławieństwa. W naszej diecezji przed otrzymaniem święceń diakonatu kleryk - student pisze i broni pracę magisterską na Papieskim Wydziale Teologicznym. Tytuł magistra teologii kończy podstawowe studia teologiczne.

Zostaje jeszcze szósty rok nauki, tzw. pastoralny, podczas którego diakoni generalnie odbywają w ramach zajęć praktyki w parafiach; poznając tym samym bezpośrednio różne sposoby pracy w parafii. Całość nauki w Seminarium kończy się uroczystością święceń kapłańskich w ostatnią sobotę maja. Kolejny etap to już bezpośrednia służba Bogu i społeczności w wyznaczonej parafii. Wyświęcony ksiądz staje się wikariuszem. Służba w wikariacie trwa ok. 10-12 lat. W tym czasie ksiądz wikariusz nabywa praktycznych umiejętności posługi kapłańskiej, zapoznaje się z częścią gospodarczo-ekonomiczną parafii, uczy w szkole, udziela sakramentów, zajmuje się młodzieżą, chorymi, głosi Słowo Boże. Okres wikariatu poszczególni księża odbywają w kilku parafiach, gdzie ich bezpośrednim przełożonym jest ksiądz proboszcz. Na kolejnym etapie, po kilkuletniej służbie wikariatu, ksiądz zostaje mianowany proboszczem.

Taką drogę życiową przeszedł ks. Stanisław Kowalski, który w sierpniu br. decyzją Księdza Biskupa został proboszczem parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Starym Węglińcu. Ks. Stanisław ukończył studia w 1989 r. w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, uzyskując tytuł magistra. Pierwszą służbę jako wikariusz odbywał w parafii pw. św. Wojciecha w Jeleniej Górze. Służbę w tej parafii pełnił pod opieką proboszcza ks. Tadeusza Dańko. Po pięciu latach został przeniesiony do Wałbrzycha, gdzie przez rok pracował w parafii pw. św. Jerzego pod okiem proboszcza, ks. Juliana Źrałko. W rok później kolejne przeniesienie do parafii pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w Gryfowie Śląskim. Przez pięć lat pracował ze śp. ks. Rudolfem Ujdą. Ostatnie półtora roku pod opieką proboszcza - ks. Stanisława Boczonia.

Ks. Stanisław w czasie pełnienia posługi kapłańskiej dał się poznać jako dobry pasterz, zyskując wśród wiernych duże uznanie. W czasie długiej choroby ks. Rudolfa Ujdy praktycznie kierował parafią i z tej strony zyskał uznanie ze strony władzy kościelnej i parafian.

16 września została odprawiona pod przewodnictwem ks. Stanisława uroczysta, pożegnalna Msza św., w czasie której ks. Stanisław Boczoń serdecznie podziękował ks. Stanisławowi Kowalskiemu za wieloletnią pracę w parafii. Po zakończeniu Eucharystii słowa pożegnania i życzenia wygłaszały poszczególne grupy społeczności parafialnej, a wśród nich: księża, harcerze, ministranci, przedstawiciele parafii, katecheci, przedstawiciele Wspólnoty Różańcowej, przedstawiciele Koła Przyjaciół WSD w Legnicy. Słowa pożegnania w imieniu Zarządu i Władz Administracyjnych Gminy i Miasta wygłosił burmistrz Antoni Lewkowicz. W imieniu Samorządu Gminy i Miasta pożegnał ks. Stanisława wiceprzewodniczący Rady - Stanisław Sawczak.

Liczne grono parafian żegnających ks. Stanisława świadczy o tym, jak duże zaufanie i uznanie zyskał w społeczności gryfowskiej i nie tylko.

Życzymy Księdzu Stanisławowi dobrej współpracy w służbie Bogu na stanowisku proboszcza.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś 89. rocznica płockich objawień Jezusa Miłosiernego

2020-02-21 13:32

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

święto Bożego Miłosierdzia

św. Faustyna

miłosierdzie Boże

Jezus

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Św. Siostra Faustyna Kowalska po raz pierwszy zobaczyła Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu, ufam Tobie” 22 lutego 1931 roku, w swojej celi w klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na Starym Rynku w Płocku.

W tym roku przypada 89. rocznica pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu, ufam Tobie” - św. siostrze Faustynie Kowalskiej. Z tej okazji główna, uroczysta Msza św. sprawowana będzie 22 lutego o godz. godz. 12.00, pod przewodnictwem ks. biskupa Piotra Libery, biskupa płockiego, w nowym kościele na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku (ul. Stary Rynek 14/18). Mszę św. poprzedzi o godz. 11.30 czuwanie modlitewne, które poprowadzi zespół „Moja Rodzina” z Glinojecka.

O godz. 15.00 – Godzinie Miłosierdzia, także w nowym kościele wierni i duchowieństwo modlić się będą Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Inne Msze św. w dniu 22 lutego, w dotychczasowej kaplicy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, zaplanowano w godzinach: 6.30, 9.00, 15.30, 17.00 – po niej rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 21.00 zakończy się adoracja, a jej uczestnicy otrzymają błogosławieństwo.

Na uroczystości rocznicowe zapraszają: Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku i ks. dr Tomasz Brzeziński, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.

***

Św. s. Faustyna Kowalska (1905-1938) w wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. św. Faustyna zamieszkała w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku. Dnia 22 lutego 1931 r., w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 26-letnia Faustyna po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu, ufam Tobie”.

Wydarzenie to tak opisała w swoim „Dzienniczku” (powstawał w latach 1934-1938): „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady /.../. Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz z podpisem: +Jezu, ufam Tobie+. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”.

S. Faustyna usłyszała też życzenie, dotyczące ustanowienia w kościele Święta Miłosierdzia Bożego.

Wola Pana wypełniła się, gdy powstał słynny obraz Jezusa Miłosiernego z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”, a papież Polak wprowadził nowe święto kościelne - Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Na terenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a w nim kaplica z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny. Odwiedzają je pielgrzymi z Polski i całego świata, rocznie około 14-15 tysięcy osób. W ciągu minionych 8 lat miejsce w miejscu objawień modlili się pielgrzymi z 74 krajów. Aktualnie trwa kompleksowa rozbudowa tego sanktuarium. Docelowo powstaje kościół na 1,5 tys. miejsc, 50-osobowy dom pielgrzyma, nowe Muzeum św. Siostry Faustyny.

W 80. rocznicę objawień św. Faustyny, 22 lutego 2011 r., biskup płocki Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: „Jesu, in Te confido - Deus Caritas est” – „Jezu, ufam Tobie - Bóg jest Miłością”. W liście pasterskim do wiernych napisał wtedy, że wizerunek Chrystusa z wizji św. Faustyny „ma przypominać, że zawsze jesteśmy objęci czułą Miłością Boga, że ta Miłość, nawet, gdy nie jest kochana, nawet, gdy zostaje odrzucona, wciąż czeka na grzesznika i dla każdego ma otwarte ramiona”.

W Płocku rozpoczęły się już przygotowania do 90. rocznicy pierwszych objawień, zaplanowano m.in. akcje miłosierdzia, przedsięwzięcia ewangelizacyjne oraz wystawy o pobycie św. s. Faustyny w Płocku.

CZYTAJ DALEJ

A. Pietruczuk z Bielskiego Towarzystwa Trzeźwości: trzeźwość zaczyna się od kontaktu z myślami i z sercem

„Trzeźwość zaczyna się od kontaktu z myślami i z sercem” – zauważyła na progu rozpoczynającego się Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu wiceprezes Bielskiego Towarzystwa Trzeźwości Anna Pietruczuk. Gruntownie odnowioną siedzibę BTT w Bielsku-Białej pobłogosławił 22 lutego bp Piotr Greger, który spotkał się z ludźmi kochającymi pomagać innym, zaangażowanymi w walkę z nałogami.

Bielskie Towarzystwo Trzeźwości od prawie trzech dekad zajmuje się promocją idei trzeźwości i zdrowego stylu życia, pomaga rozwiązywać problemy związane z piciem alkoholu, używaniem innych środków zmieniających nastrój. Dzięki stałym, regularnym spotkaniom członkowie organizacji starają się kształtować pragnienie powstrzymywania się od picia alkoholu, zażywania narkotyków, uwalniania się od innych form uzależnień oraz tworzenie warunków do życia i rozwoju w trzeźwości.

Jak zauważyła w rozmowie z KAI wiceprezes Bielskiego Towarzystwa Trzeźwości Anna Pietruczuk, obecnie żyjemy w kulturze, w której istnieje duża akceptacja na różnorakie formy „znieczulenia”.

„Trzeźwość jest związana z kontaktem z moimi myślami, z moim sercem. Mamy mnóstwo sposobów, by się znieczulać. Są one w większości akceptowane społecznie i nie są traktowane jako problem. Nie jest problemem oglądanie telewizji dłużej niż zwykle, jedzenie większej ilości jedzenia. A jednak to blokuje trzeźwość” – zauważyła i wskazała, jak ważne jest uświadomić sobie, w jaki sposób człowiekiem rządzą podstawowe popędy i żądze. „Chcemy się przecież rozwijać duchowo. Brak wiedzy na ten temat bardzo to utrudnia” – dodała.

W siedzibie BTT od pięciu lat działa „Wspólnota św. Jakuba 12 kroków dla chrześcijan”, która prowadzi warsztaty pt. „Ku wolności”. Ich program jest oparty na 12 krokach AA, lecz został dostosowany do potrzeb przeciętnego odbiorcy borykającego się ze swoimi problemami, pragnącego pogłębić swoje życie duchowe.

Łączy rozwój duchowy i osobowy z elementami psychoterapii. Jeden warsztat trwa około 2,5 roku i polega na cotygodniowych, dwugodzinnych spotkaniach. W zamkniętej grupie mityngi rozpoczyna 12 osób.

„Wymaga to wytrwałości i pracy” – przyznała wiceprezes. Sama jest absolwentką takiego warsztatu. Podkreśla, że uczestnicy mitingów są zaproszeni do kontynuacji pracy nad sobą. Chodzi o wzrastanie w oparciu o chrześcijańską wizję człowieka i świata. Niebawem ma powstać czwarta grupa w ramach tego programu.

Przy okazji wydarzenia, jakim było pobłogosławienie wyremontowanej siedziby BTT, przedstawiciele towarzystwa poprosili bp. Gregera o duchową opiekę nad wspólnotą i jej dziełem.

BTT, najpierw jako Bielskie Centrum Trzeźwości, powstało w lipcu 1992 roku. Jest organizacją pożytku publicznego utrzymującą się głównie ze składek członkowskich, wolnych datków i funduszy pochodzących od sponsorów. Poważnym wsparciem jest dotacja od bielskiego ratusza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję