Reklama

Mała NIEDZIELA

„Małą Niedzielę” przygotowała: Bożena Kupiec
Niedziela w Chicago 13/2005

Czy to jest możliwe?

W Poranek Wielkanocny wszyscy biegli do Pana Jezusa, aby przekonać się, czy Maria Magdalena mówiła prawdę. Święci Piotr i Jan ścigali się nawet w drodze, bo każdy z nich chciał być na miejscu pierwszy, a gdy zamiast Pana Jezusa zobaczyli Anioła - wystraszyli się i oniemieli ze zdumienia. Idący do Emaus dwaj uczniowie tak byli rozżaleni z powodu śmierci swojego Pana, że nie poznali Pana Jezusa, gdy w drodze dołączył do nich i rozmawiał z nimi. Dzień Zmartwychwstania był w Jerozolimie dniem niezrozumiałego zaskoczenia. W każdym domu i na każdej ulicy było głośno o „zniknięciu” Pana Jezusa z grobu.

A gdzie w tym czasie była Maryja?

Ewangelia nie mówi o Niej ani słowa. Czy do Niej nie dotarła wiadomość o Zmartwychwstaniu? A może była czymś bardzo zajęta? Ależ nie! Ona po prostu wierzyła, że Jej Syn zmartwychwstanie - i zupełnie Jej to nie zdziwiło. Podczas gdy inni płakali po Jego śmierci, Ona ani na chwilę nie zwątpiła i tylko z wiarą oczekiwała spełnienia Bożej obietnicy. A gdy wszyscy z ust do ust przekazywali sobie zadziwiającą wiadomość o Panu Jezusie, Ona przypominała sobie słowa Anioła wypowiedziane podczas Zwiastowania: „Dla Boga nie ma nic niemożliwego” (Łk 1, 37).
Maryjo, naucz nas wierzyć i ufać tak jak Ty!

Symbole Zmartwychwstałego Pana Jezusa

Figura Pana Jezusa Zmartwychwstałego z chorągiewką w ręku - to symbol Chrystusa Króla.

Krzyż z przewieszoną czerwoną stułą - jest znakiem Chrystusa Kapłana, który złożył siebie na ofiarę za grzechy ludzi.

Paschał - to duża świeca, którą święci się uroczyście w Wielką Sobotę. Jej płomień symbolizuje nowe życie Pana Jezusa Zmartwychwstałego.

Baranek wielkanocny - figura przedstawiająca baranka z czerwoną chorągiewką jest znakiem zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i grzechem.

Święconka - to pokarmy poświęcone w kościele w Wielką Sobotę, a spożywane podczas uroczystego śniadania wielkanocnego.

Pisanki, kraszanki - jaja wielkanocne pokryte wzorami, które wykonuje się różnymi technikami, Jajko, z którego wylęga się kurczak, to symbol rodzącego się życia.

Czy wiesz, co to znaczy?

WIELKANOC
Najstarsze i największe święto chrześcijańskie. Obchodzone było łącznie z żydowskim świętem Paschy już przez pierwszych chrześcijan.
Chrześcijanie świętują Wielkanoc, czyli Zmartwychwstanie Chrystusa, które jest zapowiedzią, że po śmierci także zmartwychwstaniemy.
Święto to jest „ruchome” (tzn. nie ma stałej daty) i przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Od tego, w którym dniu w danym roku obchodzimy Święta Wielkanocne, uzależnione są daty innych świąt, takich jak: Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego, Boże Ciało.

Reklama

O co pytają dzieci?

Czy świat się kiedyś skończy?
(zmartwiona ośmiolatka)
Owszem, pewnego dnia. Ale nie wiadomo kiedy. Może za kilka tysięcy lat? Nie ma więc potrzeby się martwić. Jeśli jakieś niemądre osoby doprowadziłyby do wojny atomowej, to zginęłaby większość ludzi na ziemi, ale to by jeszcze nie był prawdziwy koniec świata.
Pismo Święte mówi, że przed końcem świata przyjdzie Pan Jezus i zabierze ze sobą tych, którzy Go kochają. Pismo Święte mówi, że kiedy skończy się ten świat, nastanie nowe niebo i nowa ziemia.

Dlaczego Pan Bóg nie przyjdzie już teraz?
Bóg sam wyznaczył czas, kiedy Pan Jezus ma wrócić na ziemię. Ale tego nie wie nikt oprócz Niego samego. Pan Bóg jest bardzo cierpliwy i ciągle daje ludziom szansę, żeby przestali być samolubni, niedobrzy i nieposłuszni; i żeby wreszcie zaczęli słuchać Pana Jezusa.
Ludzie wierzący w Boga powinni się modlić i w każdej chwili być gotowi na powrót swojego Pana.

Jasna Góra: 30. Forum Szkół Katolickich z udziałem kard. Saraha

2019-11-13 18:15

www.rsk.edu.pl/ BP KEP / Jasna Góra (KAI)

Dyrektorzy i nauczyciele szkół katolickich z całej Polski spotkają się 14 i 15 listopada na Jasnej Górze. Gościem specjalnym 30. Forum Szkół Katolickich będzie kard. Robert Sarah, Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Bożena Sztajner/Niedziela

Mottem przewodnim tegorocznego Forum Szkół Katolickich są słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział w Żywcu w 1995 r.: „Chrześcijanin jest powołany do tego, ażeby dawać świadectwo o Chrystusie, Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. W ten sposób buduje się Kościół”. Spotkanie będzie okazją do dziękczynienia Panu Bogu za 25 lat istnienia Rady Szkół Katolickich.

Kard. Sarah będzie przewodniczył w piątek Mszy św. w jęz. łacińskim w Bazylice Jasnogórskiej oraz wygłosi dwie konferencje zatytułowane: Kościół - kryzys i odnowa oraz Misja katolickiego wychowawcy. W programie pierwszego dnia przewidziano zaś wykłady ks. prof. Waldemara Chrostowskiego na temat: Wychowanie jako aspekt świadectwa – perspektywa biblijna.

Uczestnikom Forum będą towarzyszyli księża biskupi: bp Marek Mendyk, Asystent Rady Szkół Katolickich oraz bp Stanisław Napierała, były wieloletni Asystent RSK, który podzieli się swoimi wspomnieniami i refleksjami na temat 25 lat istnienia Rady Szkół Katolickich.

Rada Szkół Katolickich zrzesza wszystkie szkoły katolickie w Polsce. Została ona powołana do życia w 1994 roku przez 269. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Jest kościelną jednostką organizacyjną o zasięgu ogólnopolskim, posiada osobowość prawną kościelną i cywilną. Działa w oparciu o Statut. Pracami Rady kieruje Zarząd, na czele którego stoi Przewodniczący. Jego kandydatura jest każdorazowo zatwierdzana przez Konferencję Episkopatu Polski. Rada Szkół Katolickich wspiera szkoły oraz ich organa założycielskie w zachowaniu katolickiej tożsamości i rozwijaniu działalności. Co roku organizuje Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich, Forum Młodzieży, konferencje, szkolenia i kursy dla dyrektorów szkół i nauczycieli, a także konferencje dla przedstawicieli organów prowadzących szkoły. Asystentem Rady Szkół Katolickich jest obecnie bp Marek Mendyk. Przewodniczącym Rady jest ks. Zenon Latawiec SDB.

Program XXX Forum Szkół Katolickich:

14 listopada, czwartek

10.00

Rozpoczęcie – ks. Zenon Latawiec SDB, przewodniczący RSK, Sala Papieska

10.30

Wychowanie jako aspekt świadectwa – perspektywa biblijna ST, ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski

Przerwa

11.45

Wychowanie jako aspekt świadectwa – perspektywa biblijna NT, ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski

13.00

Przerwa

14.30

Koronka do Miłosierdzia Bożego

25 lat istnienia Rady Szkół Katolickich (wspomnienia, refleksje, przypomnienia) – bp Stanisław Napierała

16.30

Msza św. w bazylice jasnogórskiej – przewodniczy bp Marek Mendyk, Asystent RSK

18.45

Film „Nieplanowane” reż. C. Solomon, Ch. Konzelman

21.00

Apel Jasnogórski – bp Marek Mendyk

15 listopada, piątek

9.30

Msza św. w j. łacińskim w bazylice jasnogórskiej – przewodniczy kard. Robert Sarah, Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

śpiew: Schola gregoriańska Liceum Sióstr Prezentek w Krakowie, dyr. s. Wanda Putyra

11.00

Kościół – kryzys i odnowa – kard. Robert Sarah, Sala Papieska

12.15

Przerwa

14.00

Misja katolickiego wychowawcy – kard. Robert Sarah, Sala Papieska

15.30

Koronka do Miłosierdzia Bożego

Rozmowa, seria pytań z kard. Robertem Sarah

17.00

Adoracja Najświętszego Sakramentu w bazylice jasnogórskiej. Akt zawierzenia szkolnictwa katolickiego Matce Bożej. Te Deum za 25 lat istnienia Rady Szkół Katolickich. Zakończenie Forum

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież mianował nowego arcybiskupa Bordeaux

2019-11-14 12:55

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty mianował arcybiskupem-metropolitą Bordeaux (Francja) dotychczasowego biskupa Nantes, Jean-Paul Jamesa- poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Zastąpi on na tym stanowisku kard. Jean-Pierre Ricarda, który 1 października br. przeszedł na emeryturę.

rennes.catholique.fr
Jean-Paul James

Jean-Paul James urodził się 14 lipca 1952 r. w głównym ośrodku Bretanii - Rennes. Po nauce w szkole katolickiej w swym mieście rodzinnym rozpoczął studia w Krajowym Instytucie Statystyki i Nauk Ekonomicznych w Paryżu, a następnie wstąpił do wyższego seminarium duchownego św. Iwona w Rennes, gdzie w 1984 uzyskał bakalaureat. Studia teologiczne i prawnicze kontynuował w Rzymie, uzyskując na Uniwersytecie Gregoriańskim doktorat z prawa kanonicznego i z teologii moralnej.

22 września 1985 przyjął święcenia kapłańskie i został inkardynowany do archidiecezji Rennes. Był tam proboszczem w kilku parafiach, a w 1990 został profesorem teologii moralnej w swym dawnym seminarium. Od 1999 do 2003 rektorem tej placówki. Od 1990 był również kapelanem regionalnego oddziału Wspólnot Arche (Arka) w Bruz - założonego przez Jeana Vaniera ruchu kościelnego skupiającego we wspólnych domach niepełnosprawnych i ich opiekunów.

9 stycznia 2003 roku św. Jan Paweł II mianował go biskupem Beauvais. Sześć lat później 8 lipca 2009 Benedykt XVI mianował go biskupem Nantes.

W łonie Konferencji Episkopatu Francji jest członkiem Rady ds. Relacji Międzyreligijnych i Nowych Nurtów Religijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem