Reklama

Dać świadectwo jedności

Ewa Nocoń
Edycja częstochowska 13/2005

Jakub Ziemiński
W Dniu Wspólnoty uczestniczyli (od lewej): ks. Adam Hrabia, ks. Mariusz Foltyński, abp Stanisław Nowak i ks. Marek Gaborski

III Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie w Częstochowie przeżywali młodzi i dorośli przedstawiciele Ruchu z różnych parafii regionu częstochowskiego 6 marca w kościele Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie. Uroczystość rozpoczęto wspólnym śpiewem i modlitwą, prowadzącą do zawiązania wspólnoty. W Eucharystii uczestniczyło ok. 200 osób z Oazy Młodzieżowej, Ruchu Domowego Kościoła i Wspólnoty „Jordan”.

Mszę św. celebrował ks. Adam Hrabia w koncelebrze z moderatorem Ruchu ks. Mariuszem Foltyńskim i ks. Markiem Gaborskim. W homilii Celebrans podkreślił, iż mimo naszej grzeszności i nędzy duchowej, zostaliśmy posłani do głoszenia światu Chrystusa.
Po Eucharystii metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak modlił się nad uczestnikami po II stopniu oazy. We wstępie do Drogi Krzyżowej ulicami osiedla Północ Arcypasterz przypomniał o zbliżającym się XX Światowym Dniu Młodzieży w Kolonii. „Każde takie spotkanie jest związane z przekazaniem młodym przez Kościół krzyża - mówił abp Stanisław Nowak. - Jest on szczególnym znakiem w dzisiejszym świecie, przepełnionym ludzkim dążeniem do wygodnego i łatwego życia. Kościół przekazuje krzyż młodym jako coś nierozerwalnie związanego z ludzkim życiem. Tego krzyża nie trzeba się bać, ponieważ nie dźwigamy go sami, ale z Jezusem Chrystusem”.
„W Drodze Krzyżowej uczestniczyło ponad 500 osób - mówi z radością proboszcz parafii ks. Krzysztof Jacniacki. - Rozważania były przygotowane w oparciu o prawdę o misterium Eucharystii. Droga Krzyżowa to wędrówka, w której bierze się pod uwagę trud i wyrzeczenie. Tym wyrzeczeniem dla nas było wyjście z ciepłego, przytulnego mieszkania na mróz i śnieg. Każdy trud poprzedza lęk przed podjęciem go, ale podejmując ten trud, wiemy, że możemy mu podołać. Nasza wędrówka za cierpiącym Chrystusem, podjęta w niesprzyjających warunkach pogodowych, była autentycznym wysiłkiem i poświęceniem ofiarowanym Bogu. Dzięki temu lepiej zrozumieliśmy, że Droga Krzyżowa Pana Jezusa była bardzo trudna, i że Chrystus szedł na Golgotę, by nas zbawić”.
„Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło Życie jest organizowany 4 razy w ciągu roku. Po raz kolejny spotkaliśmy się po to, by zjednoczyć się w Bogu i dać świadectwo tej jedności i miłości - mówi moderator Ruchu ks. Mariusz Foltyński.
- Tym świadectwem było liczne uczestnictwo w Drodze Krzyżowej i pięknie przygotowane rozważania przez członków Ruchu z różnych parafii”.
„Z energią i radością w przygotowanie Dnia Wspólnoty włączyła się parafialna oaza - mówi opiekun Ruchu Światło-Życie w kościele Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej ks. Mariusz Łydżba. - Młodzi przygotowali oprawę Mszy św. i rozważanie Drogi Krzyżowej. Zadbali też o słodki poczęstunek i gorącą herbatę, którą podali gościom podczas agapy. Spotkanie młodych i dorosłych przedstawicieli Ruchu przebiegało w atmosferze modlitwy, pojednania i poczucia wspólnoty”.
Szczegółowe informacje na temat uroczystości i życia wspólnoty parafialnej można znaleźć na stronie: www.parafianmp.niedziela.pl.

Dr Tymoteusz Zych: organizacje LGBT próbują obejść polskie prawo

2019-07-18 17:19

Magdalena Kowalewska-Wojtak

Z dr. Tymoteuszem Zychem, wiceprezesem Instytutu Ordo Iuris, rozmawia Magdalena Kowalewska-Wojtak

Magdalena Kowalewska-Wojtak/Niedziela

Magdalena Kowalewska-Wojtak: Instytut Ordo Iuris przygotował projekt ustawy o ochronie małżeństwa, rodziny, i dobra dziecka. O jego poparcie zwracacie się do ministra sprawiedliwości. Każdy może podpisać tę petycję na stronie www.maszwplyw.pl. Co jest celem proponowanych zmian w prawie?

Dr. Tymoteusz Zych: Podstawowym celem projektu jest powstrzymanie próby obejścia polskiego prawa przez organizacje LGBT. Dawno dostrzegły one, że realizacja ich postulatów w drodze zwykłej demokratycznej procedury zmiany prawa jest niemożliwa. Nie będąc w stanie przeprowadzić ustaw podważających tożsamość rodziny i instytucji małżeństwa drogą parlamentarną, decydują się na drogę sądową poprzez wszczynanie postępowań o charakterze precedensowym. Jest to taktyka małych kroków. W wielu krajach postępowania sądowe doprowadziły do zmiany prawa i do podważenia podstawowych zasad prawa rodzinnego.
W Polsce pretekstem do tego jest tzw. transkrypcja obligatoryjna, czyli nakaz przepisywania aktów stanu cywilnego powstałych za granicą. Od 2015 r. obowiązuje ustawa prawo o aktach stanu cywilnego, przyjęta jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu, na podstawie której istnieje obowiązek transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, by uzyskać numer PESEL lub dowód osobisty. To posłużyło do wszczęcia szeregu postępowań sądowych, w których skarżono kierowników urzędów stanu cywilnego za odmowę wpisania tych zagranicznych aktów, w których jako rodzice figurowały dwie kobiety albo dwaj mężczyźni.

Znane są konkretne orzeczenia sądów, w efekcie których została otwarta droga do rejestracji w polskich urzędach stanu cywilnego jako rodziców dziecka dwóch kobiet lub dwóch mężczyzn?

W ostatnich miesiącach zapadły wyroki sądów administracyjnych, w tym orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, nakazujące dokonanie transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, wedle którego rodzicami są dwie kobiety. Wyroki te zapadły pomimo faktu, że zgodnie z polskim prawem dokonanie transkrypcji nie jest dopuszczalne, jeśli jest sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, a jedną z nich jest niewątpliwie wyrażona w art. 18 Konstytucji zasada ochrony i opieki nad małżeństwem jako związkiem kobiety i mężczyzny oraz rodziną.
Jeśli będzie dochodziło do wpisywania takich aktów, w których rodzicami są dwie kobiety lub dwaj mężczyźni, niezgodnie z biologiczną rzeczywistością i polskim porządkiem prawnym, następnym krokiem będzie żądanie, aby takim osobom przysługiwały prawa rodzicielskie. Jest jeszcze drugi scenariusz.
W Polsce nie dochodzi jeszcze do wpisywania relacji jednopłciowych zarejestrowanych za granicą do ksiąg urzędów stanu cywilnego, niemniej jednak wiemy, że już doszło do budzącego wątpliwości precedensu. Wprawdzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że nie można wpisać takiego aktu do polskich ksiąg, ale dodał, że Konstytucja RP nie stoi na przeszkodzie, aby tego dokonać. Instytut Ordo Iuris podkreśla, że jest to sprzeczne z obowiązującą doktryną prawa. Na tym przykładzie widać, że organizacje LGBT próbują różnych ścieżek, żeby obejść polskie prawo. Mamy do czynienia ze sztucznym tworzeniem prawnych problemów na poziomie ustawowym i rozwiązywaniem ich w sposób, który godzi w polski porządek konstytucyjny.

Jak w takim razie można przeciwdziałać podobnym próbom obchodzenia prawa?

Instytut Ordo Iuris przygotował opinię prawną w sprawie niedopuszczalności dokonania transkrypcji zagranicznego aktu stanu cywilnego sprzecznego z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej. Rozsyłamy ją do wszystkich kierowników urzędów stanu cywilnego w Polsce. Interweniujemy też przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Wielu aktywistów LGBT zdaje sobie sprawę, że szanse na sukces w postępowaniach przed polskimi sądami są o wiele mniejsze, więc liczą na powodzenie w Strasburgu. Zdają sobie z tego sprawę, że w efekcie orzeczenia Trybunału strasburskiego związki jednopłciowe wprowadziły inne państwa, jak Włochy czy Grecja.
Niezależnie od tego przygotowaliśmy projekt zmian prawnych. Proponujemy w nim usunięcie niekonsekwentnych i błędnie skonstruowanych przepisów wprowadzonych kilka lat temu do polskiego prawa. Projekt przewiduje likwidację transkrypcji obowiązkowej, która nie znajduje żadnego racjonalnego uzasadnienia. Chcemy zlikwidować ten zbędny wymóg oraz dokonać uszczelniających przepisy zmian w ustawach Prawo o aktach stanu cywilnego, Prawo prywatne międzynarodowe oraz w ustawie o cudzoziemcach.
Celem proponowanych zmian jest wzmocnienie prawnej ochrony małżeństwa, rodziny i dobra dziecka. Zmiany w przepisach pozwolą na zablokowanie prób obejścia prawa i podważania bez wiedzy obywateli tożsamości podstawowej instytucji prawa rodzinnego, jaką jest małżeństwo - związek kobiety i mężczyzny. Zwracamy się z petycją do ministra sprawiedliwości o poparcie przygotowanego przez Instytut Ordo Iuris projektu ustawy, który wykluczy dalsze podważanie zasad polskiego prawa rodzinnego. Zmiany zabezpieczą dobro dziecka i uniemożliwią niezgodne z rzeczywistością wpisywanie do aktu urodzenia osób tej samej płci jako rodziców. Zachęcamy do podpisywania petycji na stronie maszwplyw.pl. Liczymy, że spotka się ona z szerokim odzewem społecznym, a sam projekt zostanie szybko podjęty przez rząd.
Petycja oddaje głos polskim obywatelom. Jeśli zmiany prawne zawarte w przedstawionym przez nas projekcie nie zostaną przeprowadzone obywatele mogą dowiedzieć się post factum z mediów o tym, że tożsamość małżeństwa została w naszym kraju podważona bez udziału ich przedstawicieli zasiadających w parlamencie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gorzów: Obchody Święta Policji. Fotogaleria.

2019-07-20 00:40

Kras.

W Gorzowie 19 lipca odbyły się Wojewódzkie i Miejskie obchody Święta Policji. Zapraszamy do fotogalerii.

www.lubuska.policja.gov.pl
Wojewódzkie i Miejskie obchody Święta Policji w Gorzowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem