Reklama

Parafia Mariacka w Chełmie

Dzień modlitw za Ojca Świętego

Tadeusz Boniecki
Edycja lubelska 13/2005

22 lutego, w święto Katedry św. Piotra, w bazylice Mariackiej na Górze Chełmskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Przewodniczył im bp Mieczysław Cisło.

Podczas wszystkich Mszy św. odprawianych tego dnia w bazylice chełmskiej, wierni szczególną pamięcią modlitewną otaczali Jana Pawła II. W samo południe odmówili Anioł Pański oraz cząstkę Różańca. Potem, aż do wieczornej Liturgii, ten wielki czas modlitwy wypełniły indywidualne adoracje Najświętszego Sakramentu pielgrzymów z całego miasta. Główną część uroczystości tradycyjnie już rozpoczęła wieczorna procesja uliczna z kopią figurki Matki Bożej Fatimskiej. Od kościoła Rozesłania Świętych Apostołów aż do bazyliki Mariackiej poprowadził ją ks. kan. Józef Piłat. Przez cały czas wierni wraz z organistą Romualdem Turowskim śpiewali religijne pieśni, rozświetlając płomieniami pochodni i świec drogę Matce Bożej. Przy biciu dzwonów figurka została wniesiona do bazyliki. Wieczornej Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Mieczysław Cisło. Słowo powitania do wszystkich uczestników uroczystości wygłosił proboszcz parafii mariackiej, ks. inf. Kazimierz Bownik. Mówił o wielu wydarzeniach, jakie wpisały się w najnowszą historię sanktuarium maryjnego na Górze Chełmskiej. „Mija 74 lata od powstania parafii mariackiej, prawie 17 lat temu nasz kościół ustanowiono bazyliką papieską, 7 lat minęło od święceń biskupich bp. M. Cisło, a zaledwie kilka tygodni temu Metropolita lubelski mianował ks. dr. Piotra Goliszka kanonikiem honorowym Kapituły Chełmskiej”. Następnie ks. inf. Bownik jako dziekan Kapituły Chełmskiej odczytał stosowny dekret i odbyły się obłóczyny kanonickie ks. Piotra. W przywdzianiu szat i dystynkcji kanonickich pomogli mu inni członkowie Kapituły.
Okolicznościowe kazanie wygłosił bp Cisło. Przypomniał w niej dzieje Katedry św. Piotra w Rzymie. Za „matkę” wszystkich katolickich świątyń historycznie uważa się Bazylikę św. Jana na Lateranie, gdzie każdy papież rozpoczyna swoje urzędowanie od momentu, gdy symbolicznie usiądzie na znajdującym się w niej tronie papieskim. Jednak w świadomości wiernych za pierwszą świątynię chrześcijaństwa jest uznawana Bazylika św. Piotra. Ksiądz Biskup wspomniał, że święto Katedry św. Piotra przypomina o trwaniu misji, jaką Chrystus powierzył rybakowi znad jeziora Galilejskiego. „Na obecnym papieżu, Janie Pawle II, spoczywa dzisiaj ciężar rozstrzygania trudnych dylematów moralnych wobec Kościoła i świata, które niesie współczesność. Za tego pontyfikatu Papież musiał rozstrzygać trudne kwestie inżynierii genetycznej, antykoncepcji, nietrwałości małżeństwa, kryzysu powołań, reformy liturgicznej, liberalizmu moralnego, dialogu międzyreligijnego, ekumenizmu oraz konfliktów zbrojnych. Tam, gdzie jest człowiek ze swoimi dramatami, jest zawsze Papież” - mówił Ksiądz Biskup. Bp Cisło zaznaczył, że w dzisiejszych czasach potrzeba nam „wyraźnego głosu Papieża i jego świadectwa oraz miłości, aby świat nie »zdziczał« moralnie, a człowiek nie zatracił swojej godności”.
W końcowej części Liturgii wierni wysłuchali sprawozdania ks. prof. Leszka Adamowicza z prac nad przyszłym procesem informacyjnym ks. Zygfryda Berezeckiego. Po zakończeniu tego etapu będzie skierowana prośba do Konferencji Episkopatu Polski o wyrażenie zgody na formalne wszczęcie procesu beatyfikacyjnego. „Ufamy, że taka prośba zostanie skierowana w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Do nas wszystkich należy modlitwa o szczęśliwe kontynuowanie całego postępowania beatyfikacyjnego tego świątobliwego kapłana” - mówił ks. Adamowicz. W tej części Liturgii był również czas na złożenie życzeń i gratulacji ks. Piotrowi Goliszkowi, nowemu kanonikowi Kapituły Chełmskiej. Z radością uczynili to parafianie, którym ks. Piotr poświęcał wiele serca i czasu, pracując w mariackiej wspólnocie.

Reklama

Sutanna, w której zginął ks. Jerzy Popiełuszko ma zostać udostępniona wiernym

2019-07-16 16:26

Informacja prasowa

W Parafii Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu znajdują się bezcenne przedmioty będące świadkami dramatycznych wydarzeń sprzed blisko 35 lat. Sutanna, którą w dniu śmierci miał na sobie ksiądz Jerzy Popiełuszko, koloratka, koszula i inne przedmioty, dzięki wparciu Ministerstwa Kultury oraz Polskiej Fundacji Narodowej poddane zostały konserwacji. Na 35. Rocznicę śmierci męczennika czasu komunizmu, będą one umieszczone w specjalnych gablotach, aby w ważnych momentach mogły być udostępniane wiernym.

Informacja prasowa

Przedmioty, o których mowa noszą ślady dramatycznych wydarzeń z 19 października 1984 roku, kiedy agenci służby bezpieczeństwa uprowadzili, a następnie w bestialski sposób zamordowali kapelana Solidarności. Tkaniny wciąż są poszarpane, pobrudzone, ze śladami błota. Przedmioty te po zakończeniu śledztwa i procesu toruńskiego zostały ostatecznie przekazane Archidiecezji Warszawskiej i dziś znajdują się w Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki mieszczącym się w Parafii Świętego Stanisława Kostki. Ich konserwacja została dokonana tak, żeby zachować wszelkie ślady dramatu. Działanie to przeprowadziła konserwatorka Joanna Sielska, współpracująca z Muzeum Auschwitz i z Muzeum Powstania Warszawskiego. Kiedy badając tkaniny napotykałam na ślady dramatu, zdawałam sobie sprawę, z jak niezwykłymi przedmiotami mam kontakt. Była to trudna praca – powiedziała specjalistka. Są to relikwie a kontakt z nimi jest wstrząsający, powinny przypominać dzisiejszym pokoleniom o odpowiedzialności za bliźnich i o aktualności sporu dobra ze złem – powiedział ksiądz Marcin Brzeziński, proboszcz Parafii Świętego Stanisława Kostki.

Specjalistyczne gabloty będą odporne na uszkodzenia fizyczne, niepalne oraz regulujące temperaturę i wilgotność. Koszt ich wykonania to 60 tys. zł. Z założenia nie chcemy aby zakup finansował zewnętrzny sponsor. Zwracamy się z prośbą do zwykłych ludzi – jeśli jest to dla nich ważne – projekt zostanie ukończony – powiedział Paweł Kęska z działającego w Sanktuarium i Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki.

Więcej informacji o projekcie na stronie: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Raport ONZ wskazuje na ciągły wzrost liczby głodujących na świecie

2019-07-17 19:37

(KAI/VaticanNews) / Rzym

Najnowszy raport ONZ na temat bezpieczeństwa żywnościowego wskazuje, że 820 mln ludzi na całym świecie cierpi z powodu niedożywienia. Podkreślono, że choć wspólnota międzynarodowa stawia sobie ambitne cele, zakładając, że do roku 2030 plaga głodu całkowicie zniknie, to jednak statystyki pokazują, że tendencja jest wręcz odwrotna. Od trzech lat ludzi niedożywionych stale przybywa.

billycm/pixabay.com

Ofiarą głodu najczęściej padają dzieci. Co siódme rodzi się ze zbyt niską wagą. Wśród dzieci do 5. roku życia niemal 150 mln cierpi na chroniczne niedożywienie, a 50 mln – na ostry stan niedożywienia. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ks. Fernando Chica Arellano podkreśla, że dane te wskazują na poważne zaniedbania wspólnoty międzynarodowej. Liczby te, a przede wszystkim ludzie, którzy kryją się za nimi, muszą nas skłonić do działania – dodał kapłan.

"Ten raport mówi nam, że ludzkość nie spełniła swych obowiązków względem naszych najuboższych braci. Głód nadal rośnie. W tym kontekście widzimy, jak trudnym wyzwaniem jest realizacja jednego z celów zrównoważonego rozwoju, który zakłada likwidację głodu do 2030 r. Trzeba robić w tym celu dużo więcej" – stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Arellano. Zwrócił uwagę na bardzo niepokojące dane: 513 mln głodnych w Azji, 256 mln w Afryce, 42 mln w Ameryce Łacińskiej.

"Ale raport pokazuje nie tylko okrucieństwo głodu. Wskazuje też inny aspekt problemu: otyłość. Otyłych jest 13 proc. dorosłych, 672 mln osób. A zatem problemem jest nie tylko niedożywienie, ale również złe odżywianie. Wspólnota międzynarodowa musi robić więcej. Brak jednak woli politycznej, aby zlikwidować przyczyny głodu, które zależą od człowieka: konflikty, kryzys gospodarczy i zmiany klimatyczne. To są trzy główne czynniki, które powodują tę klęskę" – oświadczył stały obserwator watykański przy FAO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem