Reklama

Parafia Mariacka w Chełmie

Dzień modlitw za Ojca Świętego

Tadeusz Boniecki
Edycja lubelska 13/2005

22 lutego, w święto Katedry św. Piotra, w bazylice Mariackiej na Górze Chełmskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Przewodniczył im bp Mieczysław Cisło.

Podczas wszystkich Mszy św. odprawianych tego dnia w bazylice chełmskiej, wierni szczególną pamięcią modlitewną otaczali Jana Pawła II. W samo południe odmówili Anioł Pański oraz cząstkę Różańca. Potem, aż do wieczornej Liturgii, ten wielki czas modlitwy wypełniły indywidualne adoracje Najświętszego Sakramentu pielgrzymów z całego miasta. Główną część uroczystości tradycyjnie już rozpoczęła wieczorna procesja uliczna z kopią figurki Matki Bożej Fatimskiej. Od kościoła Rozesłania Świętych Apostołów aż do bazyliki Mariackiej poprowadził ją ks. kan. Józef Piłat. Przez cały czas wierni wraz z organistą Romualdem Turowskim śpiewali religijne pieśni, rozświetlając płomieniami pochodni i świec drogę Matce Bożej. Przy biciu dzwonów figurka została wniesiona do bazyliki. Wieczornej Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Mieczysław Cisło. Słowo powitania do wszystkich uczestników uroczystości wygłosił proboszcz parafii mariackiej, ks. inf. Kazimierz Bownik. Mówił o wielu wydarzeniach, jakie wpisały się w najnowszą historię sanktuarium maryjnego na Górze Chełmskiej. „Mija 74 lata od powstania parafii mariackiej, prawie 17 lat temu nasz kościół ustanowiono bazyliką papieską, 7 lat minęło od święceń biskupich bp. M. Cisło, a zaledwie kilka tygodni temu Metropolita lubelski mianował ks. dr. Piotra Goliszka kanonikiem honorowym Kapituły Chełmskiej”. Następnie ks. inf. Bownik jako dziekan Kapituły Chełmskiej odczytał stosowny dekret i odbyły się obłóczyny kanonickie ks. Piotra. W przywdzianiu szat i dystynkcji kanonickich pomogli mu inni członkowie Kapituły.
Okolicznościowe kazanie wygłosił bp Cisło. Przypomniał w niej dzieje Katedry św. Piotra w Rzymie. Za „matkę” wszystkich katolickich świątyń historycznie uważa się Bazylikę św. Jana na Lateranie, gdzie każdy papież rozpoczyna swoje urzędowanie od momentu, gdy symbolicznie usiądzie na znajdującym się w niej tronie papieskim. Jednak w świadomości wiernych za pierwszą świątynię chrześcijaństwa jest uznawana Bazylika św. Piotra. Ksiądz Biskup wspomniał, że święto Katedry św. Piotra przypomina o trwaniu misji, jaką Chrystus powierzył rybakowi znad jeziora Galilejskiego. „Na obecnym papieżu, Janie Pawle II, spoczywa dzisiaj ciężar rozstrzygania trudnych dylematów moralnych wobec Kościoła i świata, które niesie współczesność. Za tego pontyfikatu Papież musiał rozstrzygać trudne kwestie inżynierii genetycznej, antykoncepcji, nietrwałości małżeństwa, kryzysu powołań, reformy liturgicznej, liberalizmu moralnego, dialogu międzyreligijnego, ekumenizmu oraz konfliktów zbrojnych. Tam, gdzie jest człowiek ze swoimi dramatami, jest zawsze Papież” - mówił Ksiądz Biskup. Bp Cisło zaznaczył, że w dzisiejszych czasach potrzeba nam „wyraźnego głosu Papieża i jego świadectwa oraz miłości, aby świat nie »zdziczał« moralnie, a człowiek nie zatracił swojej godności”.
W końcowej części Liturgii wierni wysłuchali sprawozdania ks. prof. Leszka Adamowicza z prac nad przyszłym procesem informacyjnym ks. Zygfryda Berezeckiego. Po zakończeniu tego etapu będzie skierowana prośba do Konferencji Episkopatu Polski o wyrażenie zgody na formalne wszczęcie procesu beatyfikacyjnego. „Ufamy, że taka prośba zostanie skierowana w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Do nas wszystkich należy modlitwa o szczęśliwe kontynuowanie całego postępowania beatyfikacyjnego tego świątobliwego kapłana” - mówił ks. Adamowicz. W tej części Liturgii był również czas na złożenie życzeń i gratulacji ks. Piotrowi Goliszkowi, nowemu kanonikowi Kapituły Chełmskiej. Z radością uczynili to parafianie, którym ks. Piotr poświęcał wiele serca i czasu, pracując w mariackiej wspólnocie.

Zbigniew Boniek nie będzie prezesem PZPN

2019-10-18 09:51

wpolityce.pl

Temat kandydatury na moją trzecią kadencję prezesa PZPN na ten moment nie istnieje. Musimy wybrać nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, bo tak stanowi prawo polskie i przy tym zostańmy - mówi prezes PZPN Zbigniew Boniek. Właśnie trwa w Warszawie zjazd PZPN

youtube.com

Prawo polskie zabrania kandydowania trzeci raz na stanowisko prezesa związku, a Bońkowi w październiku 2020 roku kończy się druga kadencja.

Moim zdaniem, to środowisko powinno wybierać prezesów. O tym nie powinni decydować politycy, a delegaci. Jest jednak ustawa, która obowiązuje, ale uważam, że to chory punkt w tej ustawie — przyznał Boniek.

Prezes powiedział, że nie zamierza kandydować w przyszłym roku na kolejną kadencję, bo szanuje prawo.

W październiku przyszłego roku kończę prezesurę i mam nadzieję, że na tym fotelu usiądzie ktoś, kto będzie ulepszał związek — zakończył popularny Zibi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do Indian amazońskich: Ewangelia musi się inkulturować

2019-10-18 19:16

Beata Zajączkowska/vaticannews / Watykan (KAI)

Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich. Część z nich uczestniczy w synodzie, a pozostali biorą udział w innych okołosynodalnych inicjatywach, jakie odbywają się w Rzymie.

Vatican News / AFP
Papież do Indian amazońskich

Na początku spotkania dwoje przedstawicieli rdzennych ludów Amazonii podziękowało Papieżowi za zwołanie synodu i poprosiło go o pomoc w zapewnieniu spokojnego i szczęśliwego życia ich ludom, w ochronie ziemi i wody, tak aby mogli z nich korzystać także ich potomkowie.

Franciszek mówił o tym, że Ewangelia jest ziarnem, które pada w ziemię i wzrasta zgodnie z cechami danej ziemi. Mówiąc o regionie amazońskim, wskazał na niebezpieczeństwo nowych form kolonizacji. Odwołując się do początków chrześcijaństwa, które zrodziło się w świecie żydowskim, rozwijało się w świecie grecko-łacińskim, a w końcu dotarło do innych ziem, w tym słowiańskich, wschodnich i amerykańskich, Ojciec Święty podkreślił, że Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”.

W czasie spotkania z Papieżem przedstawicielom Indian towarzyszyli abp Roque Paloschi, metropolita Porto Velho w Brazylii, i kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu Biskupów. Spotkanie miało charakter bardzo spontaniczny. Franciszek otrzymał w prezencie m.in. tradycyjny łuk oraz pióropusz, w którym chętnie pozował do zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem