Reklama

Młodzi ludzie w politycznym krwiobiegu

Magdalena Macko
Edycja łomżyńska 13/2005

Odpowiadając na oczekiwania Czytelników Głosu Katolickiego postanowiliśmy przybliżyć Państwu w naszym cotygodniowym cyklu przedstawicieli formacji politycznych działających w naszym Łomży. Biorąc pod uwagę niski poziom wiedzy politycznej, podjęliśmy decyzję o natychmiastowej interwencji i na naszym lokalnym forum rozpoczynamy cykl informacyjny. W celu uniknięcia pomówień o stronniczość zdecydowaliśmy się odwołać się do statystyk. Zasugerowaliśmy się wynikami badań CBOS-u i rozpoczęliśmy nasz program od przedstawienia partii cieszącej się największym poparciem w naszym społeczeństwie.
W mediach publicznych pokutuje przekonanie, że młodzi ludzie nie chcą się angażować w sprawy polityczne. Pisze się, że większość rejestrując wydarzenia zachodzące na arenie politycznej naszego kraju, przybiera postawę pasywną i realizuje się zawodowo oraz intelektualnie na forum innym niż polityczne. Podobno młodzież charakteryzuje się znikomym zaangażowaniem w sprawy własnego kraju. Powtarzane opinie prowokują do pewnego komentarza. Charakter tego artykułu będzie głosem apologetycznym młodych uprawiających politykę.
Po pierwsze, niezwykle trudno jest zaistnieć w skostniałych, zmurszałych układach lokalnej władzy, gdzie znajomości są przepustką umożliwiającą robienie politycznej kariery. Zmienia się ustrój polityczny, gospodarczy, a w życiu politycznym partycypują wciąż te same postacie, władzę skupia pewnego rodzaju koteria. Nepotyzm to zjawisko na stałe przypisane polskim strukturom społecznym.
Weryfikację powyższego poglądu przynoszą spotkania z młodymi ludźmi, którzy mimo afer, korupcji, obecności w polskim rządzie dorobkiewiczów i karierowiczów wierzą, że istnieje lepsza przyszłość dla Polaków. Takich młodych idealistów skupia Łomżyńskie Koło Platformy Obywatelskiej nr 5, któremu przewodzi Sławomir Zgrzywa. Zarząd regionu w Białymstoku jako organ ustawodawczy skupia wszystkie struktury powiatowe w tym łomżyńskie. Przedstawiciele Koła nr 5 spotykają się na cotygodniowych zebraniach, sami ponoszą koszty utrzymania koła. W przeciwieństwie do lokalnych polityków działają zupełnie bezinteresownie.
Niesłusznie przypisuje się Platformie Obywatelskiej wrogi stosunek do Kościoła katolickiego - mówi Maciej Borysewicz, z wykształcenia prawnik, członek zarządu - jest to formacja chadecka i chrześcijańska. Wszyscy członkowie łomżyńskiej Platformy są praktykującymi katolikami. Za jedną z podstaw programowych Platforma Obywatelska uznaje autorytet Ojca Świętego, Jana Pawła II. Platforma Obywatelska wywodzi się z nurtu „Solidarności”. W Parlamencie Europejskim wchodzi w skład Europejskiej Partii Chrześcijańskich Demokratów.
Pierwsza kobieta Platformy Obywatelskiej: Zyta Gilowska wykłada nauki ekonomiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Platforma jako jedyna organizacja polityczna zrezygnowała z dotacji budżetu państwa. Dodatkowo posłowie tej formacji przekazują tzw. 13 poselskie na rzecz Caritasu i innych organizacji charytatywnych.
Nie każdy może należeć do Koła Platformy, pierwszym warunkiem jest orzeczenie o niekaralności, a także brak komunistycznej przeszłości. Są to wymogi konieczne do uniknięcia pomówień o braku wiarygodności.
Aby powstało Koło Platformy, potrzebne jest co najmniej siedem osób. Według opinii Cezarego Kisiela, przedstawiciela Koła Platformy nr 5 w Łomży, formacja ta stworzona została przede wszystkim z myślą o młodych ludziach, absolwentach wyższych uczelni, którzy wrócili po studiach do Łomży i szukają nowych rozwiązań i możliwości rozwoju zawodowego. Platforma chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi i stworzyć im we własnym mieście perspektywy kariery zawodowej. Główne postulaty Platformy to zmniejszenie biurokracji, co jest główną przyczyną braku inicjatyw gospodarczych wielkich koncernów zachodnich w naszym kraju i hamulcem inicjatyw prywatnych. Platforma pragnie pomóc ludziom w uzyskiwaniu środków z Unii Europejskiej, co w naszym mieście realizowane jest przez działalność biura Barbary Kudryckiej, posłanki Parlamentu Europejskiego. Redukcja wydatków państwa i ujednolicenie złotego to kolejne postulaty PO. Podatek liniowy, zmiany konstytucji, zniesienie Senatu, ograniczenie liczby posłów to tylko nieliczne z planowanych założeń. Łomżyńska Platforma apeluje do młodych, kreatywnych, inteligentnych ludzi, by połączyli się w solidarnym geście wspólnych działań na rzecz przywrócenia naszemu miastu odpowiedniego statusu i znaczenia w wymiarze regionalnym.

Bangkok żyje swym rytmem, nie widać oznak papieskiej wizyty

2019-11-20 16:58

Beata Zajączkowska/vaticannews.va / Bangkog (KAI)

Na trasie przejazdu z lotniska do nuncjatury Franciszka witały dzieci z katolickich szkół, w większości buddyjskie. Jednak w samym Bangkoku praktycznie nie widać oznak papieskiej wizyty.

wikipedia.org

W mieście wprowadzono surowe kontrole bezpieczeństwa oraz ograniczenia w ruchu. Dla ochrony Papieża oddelegowano ponad 6,5 tys. policjantów. „Miasto żyje swoim rytmem, katolików jest niewielu więc wtapiają się w tłum” – mówi Radiu Watykańskiemu Albert Nowak, mieszkający od 32 lat w Tajlandii.

"Miasto jest dużo mniej oflagowane niż przy okazji wizyt innych delegacji państwowych. Watykańskie flagi widać jedynie przy katolickim szpitalu, który Franciszek jutro odwiedzi, leżącym obok kościele i nuncjaturze, która jest papieską rezydencją na czas pielgrzymki. Wypatrzyłem transparent z napisem: «Niech Miłość będzie mostem». To praktycznie wszystko jeśli chodzi o oznaki wizyty w mieście. Bardzo duże zainteresowanie jest jutrzejszą Mszą z Ojcem Świętym. Odbędzie się ona na stadionie narodowym, który może pomieścić 20 tys. osób. Więcej miejsca jest wokół stadionu i tam będą ustawione telebimy, na których papieską liturgię będzie śledzić 40 tys. osób. To jest naprawdę bardzo dużo ludzi, jak na Bangkok, który jest wyjątkowo ciasnym miastem. Dlatego też władze tajskie apelowały do katolików z sąsiednich krajów, żeby za dużo ich nie przyjechało bo nie będą w stanie logistycznie opanować tego przedsięwzięcia ” - powiedział papieskiej rozgłośni Albert Nowak.

W wielu parafiach Bangkoku organizowane są w czasie pielgrzymki spotkania dla tych, którzy nie dostali wejściówek na spotkania z Franciszkiem. Zaplanowano m.in. wspólne oglądanie transmisji z podróży i modlitwę, a towarzyszyć temu będzie wspólnotowy posiłek, co ma zacieśniać więzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

I Poznańskie Forum Charyzmatyczne

2019-11-21 08:23

Notatka prasowa

„Tajemnica Wiary” to hasło pod którym powstaje I Poznańskiego Forum Charyzmatycznego. Ponad 300 uczestników będzie otwierać się na działanie Ducha Świętego poprzez Żywe Słowo, Żywą Muzykę i Żywą Wiarę. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął ks.abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański.

Materiały prasowe

Konferencje i modlitwę poprowadzą goście z całej Polski, a o oprawę muzyczną i finałowy koncert zadba zespół Razem za Jezusem. Mszy Świętej będzie przewodniczył ks.bp Szymon Stułkowski. „Dziś także dzieją się cuda - trzeba tylko z wiara i miłością stanąć w obecności Boga!” – zachęca współorganizator ks.Mikołaj Konarski.

Spotkanie otwarte, skierowane do każdego kto chce pogłębić swoje życie duchowe, organizują Przyjaciele Ducha Świętego wspólnie z Odnową w Duchu Świętym Archidiecezji Poznańskiej.

Całodzienne Forum odbędzie się w sobotę 14 grudnia 2019 w nowoczesnej Hali Widowiskowej w Puszczykowie. Rejestracja i informacje na stronie: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem