Reklama

Młodzi ludzie w politycznym krwiobiegu

Magdalena Macko
Edycja łomżyńska 13/2005

Odpowiadając na oczekiwania Czytelników Głosu Katolickiego postanowiliśmy przybliżyć Państwu w naszym cotygodniowym cyklu przedstawicieli formacji politycznych działających w naszym Łomży. Biorąc pod uwagę niski poziom wiedzy politycznej, podjęliśmy decyzję o natychmiastowej interwencji i na naszym lokalnym forum rozpoczynamy cykl informacyjny. W celu uniknięcia pomówień o stronniczość zdecydowaliśmy się odwołać się do statystyk. Zasugerowaliśmy się wynikami badań CBOS-u i rozpoczęliśmy nasz program od przedstawienia partii cieszącej się największym poparciem w naszym społeczeństwie.
W mediach publicznych pokutuje przekonanie, że młodzi ludzie nie chcą się angażować w sprawy polityczne. Pisze się, że większość rejestrując wydarzenia zachodzące na arenie politycznej naszego kraju, przybiera postawę pasywną i realizuje się zawodowo oraz intelektualnie na forum innym niż polityczne. Podobno młodzież charakteryzuje się znikomym zaangażowaniem w sprawy własnego kraju. Powtarzane opinie prowokują do pewnego komentarza. Charakter tego artykułu będzie głosem apologetycznym młodych uprawiających politykę.
Po pierwsze, niezwykle trudno jest zaistnieć w skostniałych, zmurszałych układach lokalnej władzy, gdzie znajomości są przepustką umożliwiającą robienie politycznej kariery. Zmienia się ustrój polityczny, gospodarczy, a w życiu politycznym partycypują wciąż te same postacie, władzę skupia pewnego rodzaju koteria. Nepotyzm to zjawisko na stałe przypisane polskim strukturom społecznym.
Weryfikację powyższego poglądu przynoszą spotkania z młodymi ludźmi, którzy mimo afer, korupcji, obecności w polskim rządzie dorobkiewiczów i karierowiczów wierzą, że istnieje lepsza przyszłość dla Polaków. Takich młodych idealistów skupia Łomżyńskie Koło Platformy Obywatelskiej nr 5, któremu przewodzi Sławomir Zgrzywa. Zarząd regionu w Białymstoku jako organ ustawodawczy skupia wszystkie struktury powiatowe w tym łomżyńskie. Przedstawiciele Koła nr 5 spotykają się na cotygodniowych zebraniach, sami ponoszą koszty utrzymania koła. W przeciwieństwie do lokalnych polityków działają zupełnie bezinteresownie.
Niesłusznie przypisuje się Platformie Obywatelskiej wrogi stosunek do Kościoła katolickiego - mówi Maciej Borysewicz, z wykształcenia prawnik, członek zarządu - jest to formacja chadecka i chrześcijańska. Wszyscy członkowie łomżyńskiej Platformy są praktykującymi katolikami. Za jedną z podstaw programowych Platforma Obywatelska uznaje autorytet Ojca Świętego, Jana Pawła II. Platforma Obywatelska wywodzi się z nurtu „Solidarności”. W Parlamencie Europejskim wchodzi w skład Europejskiej Partii Chrześcijańskich Demokratów.
Pierwsza kobieta Platformy Obywatelskiej: Zyta Gilowska wykłada nauki ekonomiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Platforma jako jedyna organizacja polityczna zrezygnowała z dotacji budżetu państwa. Dodatkowo posłowie tej formacji przekazują tzw. 13 poselskie na rzecz Caritasu i innych organizacji charytatywnych.
Nie każdy może należeć do Koła Platformy, pierwszym warunkiem jest orzeczenie o niekaralności, a także brak komunistycznej przeszłości. Są to wymogi konieczne do uniknięcia pomówień o braku wiarygodności.
Aby powstało Koło Platformy, potrzebne jest co najmniej siedem osób. Według opinii Cezarego Kisiela, przedstawiciela Koła Platformy nr 5 w Łomży, formacja ta stworzona została przede wszystkim z myślą o młodych ludziach, absolwentach wyższych uczelni, którzy wrócili po studiach do Łomży i szukają nowych rozwiązań i możliwości rozwoju zawodowego. Platforma chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi i stworzyć im we własnym mieście perspektywy kariery zawodowej. Główne postulaty Platformy to zmniejszenie biurokracji, co jest główną przyczyną braku inicjatyw gospodarczych wielkich koncernów zachodnich w naszym kraju i hamulcem inicjatyw prywatnych. Platforma pragnie pomóc ludziom w uzyskiwaniu środków z Unii Europejskiej, co w naszym mieście realizowane jest przez działalność biura Barbary Kudryckiej, posłanki Parlamentu Europejskiego. Redukcja wydatków państwa i ujednolicenie złotego to kolejne postulaty PO. Podatek liniowy, zmiany konstytucji, zniesienie Senatu, ograniczenie liczby posłów to tylko nieliczne z planowanych założeń. Łomżyńska Platforma apeluje do młodych, kreatywnych, inteligentnych ludzi, by połączyli się w solidarnym geście wspólnych działań na rzecz przywrócenia naszemu miastu odpowiedniego statusu i znaczenia w wymiarze regionalnym.

Reklama

Nowa Sól: Rekolekcje z o. Johnem Bashoborą

2019-07-21 10:26

Kamil Krasowski

W Nowej Soli trwają trzydniowe (19-21 lipca) rekolekcje z o. Johnem Bashoborą. Hasłem rekolekcji są słowa z Psalmu 32: "Pouczę cię i wskażę drogę, którą pójdziesz. Umocnię moje spojrzenie na tobie"(Ps 32,8). Kaznodzieja z Ugandy gości w Nowej Soli po raz czwarty.

Karolina Krasowska
O. John Bashobora prowadzi rekolekcje w Nowej Soli po raz czwarty

Organizatorami rekolekcji są parafia pw. św. Antoniego w Nowej Soli oraz Alina i Marek Sobczak. - Są to czwarte rekolekcje z o. Johnem, z kapłanem, który jest prorokiem danym nam od Boga na ten czas. Idziemy z nim w jednym duchu, widzimy w tym prowadzenie Boże. Jest to bardzo pokorny kapłan, oddany Panu Bogu i naprawdę jesteśmy zachwyceni jego świadectwem, bo uczy nas pokornego kroczenia za Jezusem w posłuszeństwie Kościołowi - powiedziała Alina Sobczak.

Zobacz zdjęcia: Rekolekcje z o. Johnem Bashoborą w Nowej Soli

Rekolekcje z charyzmatykiem w Hali Sportowej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego "Elektryk" w Nowej Soli przeżywa 600 osób.

O tym, co powiedział o. John Bashobora w wydaniu drukowanym.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Matka Dawida dziękuje służbom i prosi o modlitwę

2019-07-22 08:41

PAP

Matka 5-letniego Dawida Żukowskiego, którego ciało „z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością” znaleziono w sobotę pod wiaduktem przy węźle Pruszków na autostradzie A2, podziękowała służbom, które prowadziły akcję poszukiwawczą.

screenshot/TVN
Ciało dziecka odnaleziono w sobotę w okolicach węzła Pruszków

„Składam podziękowania Służbom, które z ogromną determinacją, nie szczędząc środków i wysiłku prowadziły akcję poszukiwawczą” – napisała.

– Dziękuję lokalnej Społeczności, Mediom i wszystkim tym, którym los mojego Synka nie był obojętny, którzy do końca okazywali wsparcie wierząc w szczęśliwe zakończenie – dodała kobieta, prosząc pod koniec swego oświadczenia „o modlitwę”.

Jej oświadczenie – przekazane w niedzielę – zostało opublikowane przez magazyn reporterów Uwaga! emitowany na antenie TVN24. Kopię listu matki Dawida zamieszczono na stronie internetowej magazynu Uwaga!.

W sobotę stołeczna policja poinformowała, że na trasie A2 między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim, w okolicach węzła Pruszków, znaleziono ciało dziecka. – Z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością jesteśmy przekonani, że jest to 5-letni Dawid – przekazał w sobotę dziennikarzom asp. sztab. Mariusz Mrozek z Biura Prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Poszukiwania 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego trwały od 10 lipca, kiedy to utratę kontaktu z nim i jego ojcem zgłosiła rodzina.

Dawid został zabrany przez ojca z Grodziska Mazowieckiego około godz. 17.00 w środę. Według ustaleń policji tego samego dnia przed godz. 21.00 ojciec odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem