Reklama

Zapraszamy do Dobrzynia nad Wisłą

Zofia Jagiełło
Edycja płocka 13/2005

Już po raz trzeci z Zespole Szkół w niewielkim Dobrzyniu nad Wisłą odbędzie się sympozjum naukowe. Organizatorzy cyklicznego już spotkania co roku „czeszą myśli” w młodych głowach - myśli na różne tematy.
Inauguracyjne sympozjum w roku 2003 stawiało trudne pytania i próbowało udzielić odpowiedzi na wiele z nich. Jego celem było przede wszystkim podpowiedzenie młodzieży, jakimi drogami należy dochodzić do siebie samych. Ja, moja szkoła, moja przyszłość - nieuczesanych myśli kilka - to hasło bardzo precyzyjnie skupiało uwagę na jednostce, nakazywało jej wręcz egoizm, ale ten zdrowy, wynikający ze świadomości, iż każdy jest kowalem swego losu, ze świadomości odpowiedzialności za siebie. Toteż przyjrzenie się samemu sobie, swojemu otoczeniu i środowisku to punkt wyjścia do planowania przyszłości.
Ubiegłoroczne sympozjum sygnowane było hasłem Żyć w pełni, ale jak? - nieuczesanych myśli kilka i dotyczyło po prostu... życia, różnych możliwości życiowych wyborów, dróg, koncepcji na życie, tak ważnych dla tych, którzy stoją u jego progu - ludzi młodych. Nad całym przedsięwzięciem wznosiła się aura interesujących rozważań i artystycznych doznań, nakazujących „wznieść serce nad zło”.
Tym razem myślą przewodnią spotkania zaplanowanego na 4 i 5 kwietnia będą słowa Rodzina - ale jaka? - nieuczesanych myśli kilka.
O ważności i roli rodziny nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Gdyby się jednak tak zdarzyło, że trzeba, to na pewno z tego zadania „koncertowo” wywiąże się III Sympozjum Naukowe Zespołu Szkół w Dobrzyniu nad Wisłą. Bo ta szkoła nie tylko uczy, ale i wychowuje.
Bogaty program spotkania pozwala sądzić, że goście, którzy przyjmą zaproszenie organizatorów, miło, ciekawie, a przede wszystkim z korzyścią dla siebie i swoich bliskich spędzą czas. Oferta Zespołu Szkół jest adresowana do młodzieży - uczniów sąsiednich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych. Organizatorzy chętnie „przygarną” również młodzież z odleglejszych zakątków, o ile tylko wykaże ona zainteresowanie proponowaną w tym roku problematyką.
Ciekawe wykłady, prelekcje, spotkania warsztatowe, dyskusje i koncerty to atut wszystkich dotychczasowych sympozjów naukowych Zespołu Szkół w Dobrzyniu nad Wisłą. Dobrzyń gościł już Tomka Kamińskiego, Ryszarda Rynkowskiego - teraz przyszedł czas na Golec uOrkiestrę. Dla swoich fanów zagra 4 kwietnia o godz. 19.00 w hali sportowej Zespołu Szkół w Dobrzyniu nad Wisłą.
Wszystkich wielbicieli dobrej muzyki i zabawy oraz ludzi szukających nowych znajomości, wrażeń, doznań, a także wiedzy zapraszamy do Dobrzynia nad Wisłą 4 i 5 kwietnia. Gdy już traficie do tego urokliwego miasteczka, z łatwością odnajdziecie budynek, nad którym unosi się dobra energia - to Zespół Szkół.
Serdecznie zapraszamy!

Reklama

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Europa Christi na Wigrach

2019-07-20 21:21

Ks. Adam Łosiewski / Wigry

20 lipca 2019 r. w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach odbyła się kolejna ogólnopolska Konferencja w ramach Programu „Niepodległa” i Ruchu „Europa Christi” z udziałem przedstawicieli Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Patronat honorowy objęli: bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, Jarosław Zieliński - sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Konferencja zatytułowana „Wigry – śladami historii” wpisuje się w obchody 20-lecia pobytu w diecezji ełckiej i obchodzonego rok temu 350-lecia ufundowania przez króla Jana II Kazimierza Eremu Wyspy Wigierskiej.

Konferencja odbyła się w Dużej Galerii Domu Królewskiego. Uczestników powitał ks. kan. dr J. Nogowski – proboszcz wigierskiej parafii i prezes Fundacji Wigry PRO. Po nim zabrał głos minister J. Zieliński, który naświetlił aktualny kontekst społeczno-historyczny tego wydarzenia.

Podczas konferencji licznie zgromadzeni słuchacze z Akcji Katolickiej, przedstawiciele parafii oraz wypoczywający w klasztorze duchowni i świeccy wysłuchali sześciu referatów.

Pierwszy wystąpił dr Jarosław Schabieński (IPN) zaprezentował referat „Żołnierze Wyklęci - historia Powstania Sejneńskiego”, w którym na podstawie archiwalnych dokumentów przybliżył fakty dotyczące odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę w 1919 r., a także ukazał bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych w walce na tym terenie z nowym okupantem po II wojnie światowej.

Następnym mówcą był ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, pomysłodawca i moderator Ruchu Europa Christi. W referacie pt. „Idea Ruchu Europa Christi i Karta Praw Rodziny” nakreślił główne założenia tej inicjatywy, a także zwrócił uwagę na aktualność Karty Praw Rodziny promulgowanej przez Stolicę Apostolską.

Ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL, przeanalizował obowiązujące po Soborze Watykańskim II zasady relacji Kościół - państwo, jakimi są: zasada pluralizmu społecznego; zasada autonomii, niezależności, wolności i współpracy. Zasady te zostały wpisane do Konstytucji RP i Konkordatu Polskiego i były przedmiotem analizy i wystąpienia Ks. prof. dr hab. Józefa Krukowskiego (PAN), który jako ekspert Episkopatu Polski uczestniczył w negocjacjach zarówno przy uchwalaniu Konstytucji RP jak i Konkordatu zawartego między Polską a Stolicą Apostolską.

Przedmiotem wystąpienia Ks. prof. dr hab. Tadeusza Borutko (UPJPII) była „Wizja zjednoczonej Europy w nauczaniu Jana Pawła II”. Prelegent, analizując nauczanie papieskie dotyczące Europy, wskazał jego aktualność.

Jako ostatni wystąpił dr Henryk Siodmok, który – jako menadżer i ekonomista - wskazał na geopolityczne uwarunkowania Polski i związane z tym nadzieje i zagrożenia.

Część naukową zakończyła bardzo ożywiona i interesująca dyskusja.

Mszy koncelebrowanej przez licznie zgromadzonych kapłanów przewodniczył ks. J. Nogowski, a homilię wygłosił ks. inf. Skubiś, w której podsumował wigierską konferencję „Europa Christi”, a także wskazał aktualne zadania stojące przed Kościołem w Polsce i w Europie.

Po Mszy św. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z Fundacją Wigry PRO zaprosili uczestników konferencji do tawerny w ogrodach klasztornych na dania regionalne oraz – dzięki życzliwości Jednostki Wojskowej z Suwałk – na wojskową grochówkę.

Spotkanie zakończyło się rejsem statkiem TRYTON, którym 20 lat temu pływał św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem