Reklama

Wydarzenia z diecezji

Szachowy memoriał

Witold Księżopolski
Edycja płocka 13/2005

5 marca w Cieksynie odbył się XIII Memoriał Szachowy im. bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego dla dzieci, młodzieży, katechetów i nauczycieli. Historia organizowanych przez ks. kan. Józefa Szczecińskiego memoriałów szachowych sięga czasu, kiedy widząc w nich doskonały środek do wychowania i kształcenia młodych umysłów, organizował je jako inspektor Niższego Seminarium Duchownego w Płocku. Stąd też i patron memoriału - płocki biskup męczennik, doskonały pasterz, któremu bardzo zależało również na rozwoju intelektualnym swoich diecezjan. Z chwilą, kiedy ks. Szczeciński został proboszczem w Cieksynie, również tam zaszczepił szachową pasję; tam też przeniosły się organizowane przez niego turnieje, które skupiają zarówno młodych, jak i dojrzałych szachistów z całej diecezji. Patronat nad memoriałem objął biskup płocki Stanisław Wielgus.
Turniej rozpoczął się odprawą techniczną o godz. 9.30. Udział w zawodach wzięło 31 zawodników z Białej, Bielska, Cieksyna, Nowego Dworu Mazowieckiego, Płocka, Płocka-Radziwia, Rościszewa i Sierpca. Rozegrali oni 7 rund po 30 minut na partię. Zmaganiom młodych szachistów towarzyszyły również rozgrywki dorosłych: wychowawców i opiekunów.
Po zaciętych zmaganiach zwycięzcą został Jakub Sosiński z Nowego Dworu Mazowieckiego, drugi był Tomasz Wiśniewski, reprezentujący MDK UKS Garde Płock. Na kolejnych pozycjach uplasowali się: Norbert Groblewski (Rościszewo), Michał Zalewski, Paweł Zieliński (PLUKS Cieksyn), Aleksander Woźniak (MDK UKS Garde Płock), Marcin Zieliński, Piotr Sobczak (Biała) oraz Adam Wardziński (Bielsk).
Memoriał Szachowy im. bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego na stałe już wpisał się w program szachowych imprez na Mazowszu. Wypada tylko życzyć, aby jak najwięcej młodych ludzi „zarażało się” pasją, która zapewniając rozrywkę, doskonale uczy mądrości, wyrabiając zdolność logicznego myślenia i przewidywania.

Tuplice: Ks. Jerzy Loch zakończył wieloletnią posługę w parafii

2019-07-21 23:05

Kamil Krasowski

„Wystarczyła ci sutanna uboga” – takim utworem zakończył się uroczysty koncert jakim 21 lipca parafianie i władze samorządowe podziękowały swojemu proboszczowi za ponad 30-letnią posługę duszpasterską w parafii Chrystusa Króla w Tuplicach.

Karolina Krasowska
Parafianie podziękowali proboszczowi za wieloletnią posługę w Tuplicach

Ks. Jerzy Loch po 32 latach będzie odtąd rezydował w zielonogórskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Zobacz zdjęcia: Koncert z okazji zakończenia 32-letniej posługi ks. Jerzego Locha w Tuplicach

Rodzina i przyjaciele ks. Jerzego wysłuchali i zobaczyli koncert przeplatany wspomnieniami z życia i posługi swojego proboszcza. Zespół złożony z parafian skupionych wokół wójt Katarzyny Kromp zaprezentował kilka utworów m.in. "Świecie nasz" Marka Grechuty, "Czas nas uczy pogody" Grażyny Łobaszewskiej, czy "Wiem, że jesteś sam" Anny Wyszkoni oraz "Barkę" i Hymn ŚDM 2016 "Błogosławieni miłosierni".

Cały tekst w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do francuskich skautów: nie ograniczajcie się do kontaktów wirtualnych

2019-07-23 19:18

pb (KAI/famillechretienne.fr) / Jambville

Nie ograniczajcie się do kontaktów wirtualnych - zaapelował papież Franciszek do 22 tys. francuskich skautów, zgromadzonych w Jambville koło Paryża na „wielkim jamboree” (zlocie) pod hasłem „Connecte!” (Połącz się!).

Grzegorz Gałązka

Za pośrednictwem telegramu wysłanego przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina papież przekonuje, że łączność z Chrystusem poprzez modlitwę, słuchanie słowa Bożego i sakramenty pozwala odkryć „źródło radości”, ale także „drogę prawdziwego spotkania” z innymi ludźmi.

Życzy młodym, by nie ograniczając się spotkań wirtualnych, coraz bardziej byli „budowniczymi mostów”. W ten sposób wezmą udział w budowie społeczeństwa „bardziej sprawiedliwego i bardziej ludzkiego”, zauważającego małych i ubogich.

W spotkaniu w Jambville bierze udział 22 tys. spośród 85 tys. członków głównej organizacji harcerskiej we Francji Scouts et Guides de France (SGDF).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem