Reklama

Diecezjalny finał XV Olimpiady Teologicznej zakończony

Olimpijczycy w Drohiczynie

Ks. Zbigniew Rycak
Edycja podlaska 13/2005

4 marca br. Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie napełniło się młodzieżą licealną, która przybyła tu pod opieką swoich katechetów na finał diecezjalnego etapu tegorocznej XV Olimpiady Teologicznej. Wcześniej, bo 13 stycznia uczniowie w 11 szkołach średnich (spośród 23 takich szkół istniejących na terenie diecezji - wszystkim przesłano zaproszenie do udziału) rywalizowali o zakwalifikowanie się do udziału w etapie diecezjalnym. W każdej szkole wyłoniono 3-osobową reprezentację. Ostatecznie do olimpijskich zmagań teologicznych w Drohiczynie przystąpiło 25 osób (19 dziewcząt i 6 chłopców), z 9 szkół. Poza konkursem w szranki olimpijskie stanął Jarosław Śledź z Ruskowa - uczeń 2 klasy gimnazjum, który już po raz trzeci testował swoją znajomość religijnych zagadnień.
Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 40 pytań, za które mogli uzyskać 80 punktów. Po trwających 90 minut zmaganiach uczniów z konkursowymi pytaniami komisja w składzie: ks. dr Zbigniew Rycak, ks. dr Zbigniew Rostkowski, ks. mgr Tomasz Pełszyk, ks. dr Sławomir Mazur i ks. dr Dariusz Kujawa oceniła prace olimpijczyków i wyłoniła zwycięzców. A oto ostateczne wyniki etapu diecezjalnego:
1. Paweł Goliński (61 pkt) - I LO im. T. Kościuszki, Bielsk Podl.;
2. Sylwia Radziszewska (56 pkt) - ZS Ogóln. i Zaw., Ciechanowiec;,
3. Urszula Gnatowska (52 pkt) - Salezjańskie LO im. H. Sienkiewicza, Sokołów Podl.;
4. Ewa Jasowicz - ZS nr 3 im. Wł. St. Reymonta, Bielsk Podl.;
5. Justyna Lachowska - I LO im. T. Kościuszki, Bielsk Podl.;
6. Łukasz Trusiak - Salezjańskie LO im. H. Sienkiewicza, Sokołów Podl.;
7. Magdalena Nowaszewska - I LO im. M. Curie-Skłodowskiej, Sokołów Podl.;
8. Agnieszka Drzażdżyńska - LO im. A. Mickiewicza, Węgrów;
9. Paweł Badura - I LO im. M. Curie-Skłodowskiej, Sokołów Podl.;
10. Magdalena Guziak - ZS Ogóln. i Zaw., Ciechanowiec;
11. Paulina Stypka - LO im. A. Mickiewicza, Węgrów;
12. Krzysztof Kostulski - I LO im. T. Kościuszki Bielsk, Podl.;
13. Anna Kowerdziej - I LO im. T. Kościuszki, Bielsk Podl.;
14. Anna Kosińska - ZS Siemiatycze;
15. Katarzyna Ofman - ZS nr 3 im. Wł. St. Reymonta, Bielsk Podl.;
16. Zbigniew Kozłowski - ZS nr 3 im. Wł. St. Reymonta, Bielsk Podl.;
17. Magdalena Wisłowska - LO im. A. Mickiewicza, Węgrów;
18. Ewa Kapusta - ZS Siemiatycze;
19. Alicja Bielik - ZS Ogóln. i Zaw., Ciechanowiec;
20. Emilia Korman - I LO im. M. Curie-Skłodowskiej, Sokołów Podl.;
21. Anna Tomczuk - I LO im. M. Curie-Skłodowskiej, Sokołów Podl.;
22. Barbara Cegiełka- LO z Dodatkową Nauką Jęz. Białoruskiego w Hajnówce;
23. Paweł Trębicki - Salezjańskie LO im. H. Sienkiewicza, Sokołów Podl.;
24. Wioleta Wiktoruk - LO z Dodatkową Nauką Jęz. Białoruskiego w Hajnówce;
25. Marzena Wróblewska - ZS nr 1 im. Marszałka J. K. Piłsudskiego, Bielsk Podlaski.
Warto zaznaczyć, że podczas prac komisji uczestnicy olimpiady oraz ich opiekunowie zwiedzili pod kierunkiem dyrektora - ks. inf. dr. Eugeniusza Borowskiego Muzeum Diecezjalne, z czego byli niezmiernie zadowoleni.
Ogłoszenie wyników w odnowionej auli seminaryjnej miało uroczysty przebieg. Przybył bowiem na nie bp Antoni Dydycz, który złożył życzenia i wyraził uznanie młodzieży, za udział w olimpiadzie. Pogratulował pasji, która rozwija horyzonty i włącza w życie Kościoła. Szczególne słowa uznania Arcypasterz skierował do gimnazjalisty Jarka Śledzia, który za poprawne rozwiązanie zadań uzyskał aż 74 punkty i pozostawił daleko w tyle starszych kolegów. Gdyby był starszy, mógłby poważnie myśleć o ogólnopolskich zmaganiach o indeks, ale z pewnością uskuteczni je za kilka lat. Ksiądz Biskup oraz obecni na sali Księża Profesorowie WSD wręczyli wszystkim uczestnikom dyplomy i pamiątkowe nagrody.
Olimpiada, której II etap miał swój finał w Drohiczynie, adresowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W bieżącym roku szkolnym jest ona organizowana przez diecezję ełcką pod hasłem: Eucharystia - źródłem i szczytem życia Kościoła, które nawiązuje do Roku Eucharystii. Celem olimpiady jest przybliżenie i pogłębienie tajemnicy Eucharystii zawartej w nauczaniu Kościoła. Finał ogólnopolski olimpiady odbędzie się w Ełku 1-2 kwietnia 2005 r. Pierwsze 3 osoby, tj. Paweł Goliński, Sylwia Radziszewska i Urszula Gnatowska reprezentować będą w Ełku naszą diecezję w finale ogólnopolskim. Życzymy im powodzenia!

Podajemy datę i miejsce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego!

2019-10-21 13:06

Damian Krawczykowski/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz na specjalnie zwołanym briefingu poinformował o dacie i miejscu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego
„Miłość jest niejako dowodem osobistym naszego pochodzenia z Boga-Miłości, jest znakiem rozpoznawczym naszego synostwa Bożego” – kard. Stefan Wyszyński

Briefing, na który zapraszał ks. Przemysław Śliwiński rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej rozpoczął się o godz. 13.00 w Sali Konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich. Kard. Nycz ogłosił na nim, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego odbędzie się: 07.06.2020 r. w Warszawie na Placu Piłsudskiego.

Jego działanie i sposób bycia Kościołem, jego miłość do Kościoła i Matki Najświętszej, miłość do ojczyzny, jest aktualna i ponadczasowa. - mówił już przy okazji informacji o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego kard. Nycz.


Logo beatyfikacyjne

Archidiecezja warszawska uruchomiła jednocześnie stronę internetową poświęconą uroczystości pod adresem Zobacz.

Jak dodał: Niektóre wymiary jego osobowości i świętości, może mniej znane ale wydobyte w Positio, są bardzo aktualne także dziś. Chciałbym podkreślić bardzo mocno jego miłość do wszystkich, aż do miłości nieprzyjaciół. To był prymas, biskup, ksiądz, człowiek, który na serio brał Ewangelię i współcześnie dziś bardzo wiele od niego możemy się nauczyć, zwłaszcza kiedy przychodzi nam pokusa etykietowania i dzielenia w duchu dobry - zły. Bo w tym jesteśmy dość dobrzy. Natomiast trzeba wczytać się w Prymasa i zobaczyć, co on mówił wtedy, kiedy naprawdę miał wokół siebie ludzi, którzy wcale nie byli mu życzliwi, byli jego prześladowcami, wrogami, więzili go, ale nigdy nienawistnego słowa do nich i o nich nie mówił.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. a zakończył 6 lutego 2001 r. Watykańska część procesu beatyfikacyjnego rozpoczęła się 7 czerwca 2001 r. oficjalnym otwarciem akt beatyfikacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Modlitewne popołudnie u św. Barbary w Wieluniu

2019-10-22 21:49

Zofia Białas

22 października w parafii św. Barbary w Wieluniu stał się dniem szczególnym. W tym dniu zbiegły się tu trzy ważne ewangelizacyjne wydarzenia: Różaniec Święty dla dzieci, wspomnienie św. Jana Pawła II i inauguracji jego pontyfikatu oraz comiesięczne nabożeństwo i Eucharystia ku czci św. Rity.

Zofia Białas

Wszystkim modlitwom towarzyszyły Relikwie św. Rity i św. Jana Pawła II oraz wiele róż, w tym jeden bukiet szczególny - bukiet wdzięczności dla św. Rity od młodej matki za cud narodzenia dziecka i decyzji narzeczonego o zawarciu sakramentalnego małżeństwa.

Nabożeństwo różańcowe dla dzieci zakończyło się mini sprawdzianem wiadomości na temat tajemnic światła. Pomocą były piękne ilustracje ze scenami chrztu w Jordanie, cudu w Kanie, nauczania Pana Jezusa, przemienienia na Górze Tabor i ustanowienia Eucharystii. Mini sprawdzian przeprowadziła jedna z matek, która przed każdą tajemnicą czytała proste rozważania wyjaśniające tajemnice życia Jezusa i Jego Matki.

Tuż po Różańcu rozpoczęło się nabożeństwo do św. Rity połączone Litanią, koronką, prośbami i podziękowaniami. Było to już 10. Nabożeństwo w tym roku i 11. od chwili uroczystego wprowadzenia Jej Relikwii do kościoła w grudniu 2018 roku.

Ilość wiernych na nabożeństwie i Eucharystii ku Jej czci z miesiąca na miesiąc jest coraz większa. Coraz więcej czcicieli świętej od spraw beznadziejnych przybywa z różami, które po Eucharystii są uroczyście poświęcane.

Coraz więcej czcicieli świętej Rity zabiera do domów książeczki z modlitwami na każdy miesiąc i coraz więcej z nich wie, że trzeba mieć silną wiarę, modlić się sercem i być w modlitwie wytrwałym, bo tylko taką ufną modlitwę święta zaniesie przed Boży tron.

Eucharystia zakończyła się błogosławieństwem relikwiami św. Jana Pawła II i ucałowaniem Relikwii świętej Rity.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem