Reklama

Konkurs Papieski

Koniec wieńczy dzieło

Barbara Dziadura
Edycja zielonogórsko-gorzowska 13/2005

Zespół Szkół Budowlanych im. Tadeusza Kościuszki w Zielonej Górze z okazji Dnia Papieskiego 2004 r. zaproponował zorganizowanie konkursu dla młodzieży pod hasłem: „Młodzi nadzieją Papieża. Papież nadzieją młodych”. Patronują mu biskup diecezjalny Adam Dyczkowski oraz prezydent Zielonej Góry Bożena Ronowicz. Pierwszy etap konkursu, przygotowany wraz z Diecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu, został rozegrany w listopadzie 2004 r. Finał diecezjalny natomiast 12 marca 2005 r. w Zielonej Górze. Najlepsza okazała się Paulina Hames z Głogowa i w nagrodę pojedzie do Rzymu.

Na konkurs zgłosiło się ok. 600 osób z trzydziestu szkół z całej diecezji, z czego do finału zakwalifikowało się 58 osób z 22 szkół. W etapie szkolnym uczniowie mieli wykazać się znajomością tekstów nauczania papieskiego, których wyboru dokonali alumni seminarium. Były to m.in. fragmenty papieskich listów do młodych całego świata, orędzia Ojca Świętego na Światowe Dni Młodzieży, fragmenty przemówień i wypowiedzi Papieża ze spotkań z polską młodzieżą. W drugim etapie - diecezjalnym nie zmieniła się treść materiału wyjściowego, ale uczestnicy musieli wykazać się jego głębszą znajomością i umiejętnością analizy tekstu. Pytania dotyczyły zarówno znajomości treści i tematów nauczania Jana Pawła II skierowanego do młodzieży, jak i tego, jak żyć według wskazań Papieża. Rozpoczynając diecezjalny finał, Małgorzata Rogiel, dyrektorka ZSB w Zielonej Górze, wyraziła radość z tak wielkiego zainteresowania młodzieży nauczaniem Ojca Świętego: „Bardzo cieszę się, że młodzież podejmuje trud czytania pism proroka naszych czasów” - powiedziała. Obecny na rozpoczęciu konkursu bp Adam Dyczkowski pogratulował uczestnikom wyboru tematyki konkursu oraz podzielił się z nimi wspomnieniami wspólnych wędrówek po górach z kard. Karolem Wojtyłą.
Po części pisemnej, która wyłoniła finalistów, był czas na mały posiłek. Następnie uczestnicy konkursy wysłuchali koncertu orkiestry Zespołu Szkół Budowlanych, której występ podbił serca słuchaczy. Po pisemnym teście do ścisłego finału zakwalifikowało się pięć uczestniczek: Marta Kacprzak z I LO w Zielonej Górze, Paulina Hames z I LO w Głogowie, Edyta Polaków z ZSO w Żaganiu, Beata Groblica z Zespołu Szkół w Witnicy oraz Sylwia Kanczurzewska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Soli. Finalistki odpowiadały na pytania przed komisją w składzie: dr Małgorzata Mikołajczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu: kl. Tomasz Kamiński, kl. Piotr Ogrodowiak, kl. Damian Pijarski, kl. Marcin Bobowicz, dk. Waldemar Kostrzewski i dk. Grzegorz Kuperski. Bezkonkurencyjna (odpowiedziała poprawnie na wszystkie pytania komisji) okazała się Paulina Hames.
Wśród nagród dla najlepszych uczestników znalazł się m.in. Tryptyk rzymski z własnoręczną dedykacją Ojca Świętego Jana Pawła II, wyjazd na pielgrzymkę do Rzymu oraz na Światowe Dni Młodzieży do Kolonii, a także tygodniowy pobyt w Paradyżu na festiwalu „Muzyka w raju”, ufundowany przez ks. Ryszarda Tomczaka - rektora WSD.

Reklama

Dr Tymoteusz Zych: organizacje LGBT próbują obejść polskie prawo

2019-07-18 17:19

Magdalena Kowalewska-Wojtak

Z dr. Tymoteuszem Zychem, wiceprezesem Instytutu Ordo Iuris, rozmawia Magdalena Kowalewska-Wojtak

Magdalena Kowalewska-Wojtak/Niedziela

Magdalena Kowalewska-Wojtak: Instytut Ordo Iuris przygotował projekt ustawy o ochronie małżeństwa, rodziny, i dobra dziecka. O jego poparcie zwracacie się do ministra sprawiedliwości. Każdy może podpisać tę petycję na stronie www.maszwplyw.pl. Co jest celem proponowanych zmian w prawie?

Dr. Tymoteusz Zych: Podstawowym celem projektu jest powstrzymanie próby obejścia polskiego prawa przez organizacje LGBT. Dawno dostrzegły one, że realizacja ich postulatów w drodze zwykłej demokratycznej procedury zmiany prawa jest niemożliwa. Nie będąc w stanie przeprowadzić ustaw podważających tożsamość rodziny i instytucji małżeństwa drogą parlamentarną, decydują się na drogę sądową poprzez wszczynanie postępowań o charakterze precedensowym. Jest to taktyka małych kroków. W wielu krajach postępowania sądowe doprowadziły do zmiany prawa i do podważenia podstawowych zasad prawa rodzinnego.
W Polsce pretekstem do tego jest tzw. transkrypcja obligatoryjna, czyli nakaz przepisywania aktów stanu cywilnego powstałych za granicą. Od 2015 r. obowiązuje ustawa prawo o aktach stanu cywilnego, przyjęta jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu, na podstawie której istnieje obowiązek transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, by uzyskać numer PESEL lub dowód osobisty. To posłużyło do wszczęcia szeregu postępowań sądowych, w których skarżono kierowników urzędów stanu cywilnego za odmowę wpisania tych zagranicznych aktów, w których jako rodzice figurowały dwie kobiety albo dwaj mężczyźni.

Znane są konkretne orzeczenia sądów, w efekcie których została otwarta droga do rejestracji w polskich urzędach stanu cywilnego jako rodziców dziecka dwóch kobiet lub dwóch mężczyzn?

W ostatnich miesiącach zapadły wyroki sądów administracyjnych, w tym orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, nakazujące dokonanie transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, wedle którego rodzicami są dwie kobiety. Wyroki te zapadły pomimo faktu, że zgodnie z polskim prawem dokonanie transkrypcji nie jest dopuszczalne, jeśli jest sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, a jedną z nich jest niewątpliwie wyrażona w art. 18 Konstytucji zasada ochrony i opieki nad małżeństwem jako związkiem kobiety i mężczyzny oraz rodziną.
Jeśli będzie dochodziło do wpisywania takich aktów, w których rodzicami są dwie kobiety lub dwaj mężczyźni, niezgodnie z biologiczną rzeczywistością i polskim porządkiem prawnym, następnym krokiem będzie żądanie, aby takim osobom przysługiwały prawa rodzicielskie. Jest jeszcze drugi scenariusz.
W Polsce nie dochodzi jeszcze do wpisywania relacji jednopłciowych zarejestrowanych za granicą do ksiąg urzędów stanu cywilnego, niemniej jednak wiemy, że już doszło do budzącego wątpliwości precedensu. Wprawdzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że nie można wpisać takiego aktu do polskich ksiąg, ale dodał, że Konstytucja RP nie stoi na przeszkodzie, aby tego dokonać. Instytut Ordo Iuris podkreśla, że jest to sprzeczne z obowiązującą doktryną prawa. Na tym przykładzie widać, że organizacje LGBT próbują różnych ścieżek, żeby obejść polskie prawo. Mamy do czynienia ze sztucznym tworzeniem prawnych problemów na poziomie ustawowym i rozwiązywaniem ich w sposób, który godzi w polski porządek konstytucyjny.

Jak w takim razie można przeciwdziałać podobnym próbom obchodzenia prawa?

Instytut Ordo Iuris przygotował opinię prawną w sprawie niedopuszczalności dokonania transkrypcji zagranicznego aktu stanu cywilnego sprzecznego z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej. Rozsyłamy ją do wszystkich kierowników urzędów stanu cywilnego w Polsce. Interweniujemy też przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Wielu aktywistów LGBT zdaje sobie sprawę, że szanse na sukces w postępowaniach przed polskimi sądami są o wiele mniejsze, więc liczą na powodzenie w Strasburgu. Zdają sobie z tego sprawę, że w efekcie orzeczenia Trybunału strasburskiego związki jednopłciowe wprowadziły inne państwa, jak Włochy czy Grecja.
Niezależnie od tego przygotowaliśmy projekt zmian prawnych. Proponujemy w nim usunięcie niekonsekwentnych i błędnie skonstruowanych przepisów wprowadzonych kilka lat temu do polskiego prawa. Projekt przewiduje likwidację transkrypcji obowiązkowej, która nie znajduje żadnego racjonalnego uzasadnienia. Chcemy zlikwidować ten zbędny wymóg oraz dokonać uszczelniających przepisy zmian w ustawach Prawo o aktach stanu cywilnego, Prawo prywatne międzynarodowe oraz w ustawie o cudzoziemcach.
Celem proponowanych zmian jest wzmocnienie prawnej ochrony małżeństwa, rodziny i dobra dziecka. Zmiany w przepisach pozwolą na zablokowanie prób obejścia prawa i podważania bez wiedzy obywateli tożsamości podstawowej instytucji prawa rodzinnego, jaką jest małżeństwo - związek kobiety i mężczyzny. Zwracamy się z petycją do ministra sprawiedliwości o poparcie przygotowanego przez Instytut Ordo Iuris projektu ustawy, który wykluczy dalsze podważanie zasad polskiego prawa rodzinnego. Zmiany zabezpieczą dobro dziecka i uniemożliwią niezgodne z rzeczywistością wpisywanie do aktu urodzenia osób tej samej płci jako rodziców. Zachęcamy do podpisywania petycji na stronie maszwplyw.pl. Liczymy, że spotka się ona z szerokim odzewem społecznym, a sam projekt zostanie szybko podjęty przez rząd.
Petycja oddaje głos polskim obywatelom. Jeśli zmiany prawne zawarte w przedstawionym przez nas projekcie nie zostaną przeprowadzone obywatele mogą dowiedzieć się post factum z mediów o tym, że tożsamość małżeństwa została w naszym kraju podważona bez udziału ich przedstawicieli zasiadających w parlamencie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gorzów: Obchody Święta Policji. Fotogaleria.

2019-07-20 00:40

Kras.

W Gorzowie 19 lipca odbyły się Wojewódzkie i Miejskie obchody Święta Policji. Zapraszamy do fotogalerii.

www.lubuska.policja.gov.pl
Wojewódzkie i Miejskie obchody Święta Policji w Gorzowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem