Reklama

Kościół ludem stałego oczekiwania

29 września o godz. 9.30 w sali kongresowej w Bambergu zgromadziło się wiele osób duchownych i świeckich, aby pożegnać odchodzącego na emeryturę ze względów zdrowotnych abp. dr. Karla Brauna. Prośba rządcy diecezji (w wieku 71 lat) o zwolnienie z obowiązków została przyjęta przez Jana Pawła II już 2 lipca br., ale dopiero w atmosferze obchodzonych corocznie "Dni Ottonowych", których szczytem jest 30 września (w naszej archidiecezji 1 lipca), pożegnano po sześcioletniej służbie kolejnego następcę świętego Patrona. Zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystości otrzymał również abp Zygmunt Kamiński, którego - z powodu trwającej w tym czasie pielgrzymki archidiecezjalnej na Jasną Górę - reprezentował ks. Marian Jan Wittlieb, kanonik kapituł katedralnych obu archidiecezji. W przekazanym liście Metropolity szczecińsko-kamieńskiego do Metropolity bamberskiego czytamy: "Obie nasze archidiecezje łączą nadal błogosławione czyny św. Ottona, misjonarza Pomorza, którego mogłeś być następcą na stolicy bamberskiej. Od początku okazywałeś wspierające zainteresowanie naszą archidiecezją. Twoją wizytę w Wielkim Tygodniu w 1997 r. zachowujemy we wdzięcznej pamięci ( ...). Choć z daleka, to podziwiamy nie tylko Twoje udane inicjatywy i niestrudzone wysiłki na rzecz ducha jedności z Następcą św. Piotra, ale modlitwą wdzięczności wspieraliśmy także Następcę św. Ottona, którą Arcybiskupowi emerytowi nadal obiecujemy". W mowie dziękczynnej abp K. Braun również zauważył istniejące wielowiekowe związki między obu Kościołami. Prawie zwyczajem bawarskim jest długi, bo około roczny, wakat na stolicy Frankonii. Frankowie starają się rozumieć roztropną praktykę Watykanu i mają nadzieję, że "mały Rzym" - jak zwykło nazywać się Bamberg - niebawem rozraduje się nowym darem Ducha Pocieszyciela. Być może za trzy lata, w 980. rocznicę przybycia św. Ottona na Pomorze Zachodnie, ugości ono kolejnego, życzliwego Polsce pasterza na czele pielgrzymki duchowieństwa pięknej Frankonii.

Z okazji partnerstwa

Szczeciński kapłan, ks. dr Andrzej Wańka, wykładowca Wydziału Teologicznego w Szczecinie i Warszawie, był w lipcu i sierpniu br. uczestnikiem kursu jęz. niemieckiego w Burg Feuerstein w partnerskiej archidiecezji bamberskiej.

Do Bambergu udał się ks. mgr Grzegorz Jankowiak, aby podjąć od października br. studia doktoranckie na miejscowym uniwersytecie.

Studenci teologii - kandydaci do kapłaństwa w Kościele bamberskim cieszą się ze spodziewanej wizyty u alumnów szczecińskich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunia Święta i na rękę i do ust

2020-05-26 17:43

[ TEMATY ]

Msza św.

komunia święta

Bożena Sztajner/Niedziela

Przy okazji pandemii rozgorzał na nowo spór dotyczący sposobu przyjmowania Komunii Świętej. Jakie formy jej przyjmowania są dozwolone w Kościele Katolickim? Czy któraś z nich jest godniejsza? I czy kapłan ma prawo odmówić wiernemu udzielenia Ciała Pańskiego ze względu na preferowany przez niego sposób komunikowania? Na te i inne pytanie odpowiadał ksiądz Paweł Cieślik.

Liturgista przypomniał równocześnie historię przyjmowania Ciała i Krwi Pańskiej w liturgii rzymskiej - W starożytności komunikowano (przyjmowano Komunię Świętą) pod dwiema postaciami. Ciało Pańskie przyjmowano w taki sposób, że dłonie - osoba przystępująca do Komunii, miała złożyć, tak jakby na kształt krzyża, i właśnie na jedną z tych dłoni kapłan kładł konsekrowana hostię - Ciało Pańskie. Wierni je spożywali, a następnie udawali się obok do diakona, spożywając Krew Pańską z kielicha. Taka forma przyjmowania Komunii Świętej, istniała mniej więcej do IX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Trwają duchowe przygotowania do odpustu w parafii Ducha Świętego w Kielcach

2020-05-26 19:29

[ TEMATY ]

Kielce

parafia Ducha Świętego w Kielcach

Janusz Kamiński

Kościół Ducha Świętego w Kielcach

Tygodniowy cykl konferencji zainspirowanych poezją ks. Twardowskiego zaproponowała parafia Ducha Świętego w Kielcach przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Konferencje głosi ks. dr Jan Nowak – redaktor naczelny Wydawnictwa „Jedność” i wykładowca kieleckiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Spotkania Mszą św. i Nabożeństwem do Ducha Świętego mają przygotować wiernych do uroczystości odpustowych. Tematy poszczególnych konferencji np. „Duch stale pobożny twardy i uparty”, „jesteś – a przecież nigdy cię nie widać” , „bo przez grzeczność udajesz że wcale cię nie ma” - zaczerpnięte są z wiersza ks. Jana Twardowskiego „Westchnienie”. Spotkania modlitewne odbywają się od poniedziałku 25 maja do 30 maja. Rozpoczynają się każdego dnia Mszą św. o godz. 19. 30, o godz. 20. 30 jest Nabożeństwo do Ducha Świętego.

Każdego roku w parafii w Wigilię Zesłania Ducha Świętego odbywa się wielkie czuwanie z obecnością różnych ruchów i wspólnot parafialnych. Towarzyszyły im występy zespołów muzycznych, które pomagały prowadzić rozważania modlitewne. Ze względu na ograniczenia epidemiczne tegoroczne czuwanie będzie miało skromniejszą oprawę.

W niedzielę 31 maja o godz. 11. 30 Sumie odpustowej w kościele pw. Ducha Świętego będzie przewodniczył ks. dr Jan Nowak.

Katarzyna Dobrowolska

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję