Reklama

Sympozjum „Niedziela wspólnym dobrem"

Sympozjum „Niedziela wspólnym dobrem”

Na sympozjum zaprasza Sekcja Teologii Pastoralnej Wydziału Teologicznego UKSW. Odbędzie się ono 25.02.2013 w Auli Schumana na Kampusie UKSW.

Reklama

11.00 Rozpoczęcie sympozjum
Ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński - Rektor UKSW
Kard. Kazimierz Nycz - Arcybiskup Metropolita Warszawski,
Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW
Abp Henryk Hoser SAC - Biskup Warszawsko-Praski
Abp Wiktor Skworc - Metropolita Katowicki
Dorota Czudowska - Senator RP
Tadeusz Cymański - Poseł Parlamentu Europejskiego
Piotr Duda - Przewodniczący NSZZ Solidarność

Część I
NIEDZIELA DZIŚ
Prowadzenie: red. Zbigniew Nosowski
11.30 Niedziela pomiędzy sacrum i profanum
Prof. dr hab. Elżbieta Firlit (SGH)
11.50 Ekonomiczne aspekty pracy w niedziele
Dr Andrzej Fesnak (SGH)
12.10 Zasady prawne godzin pracy w handlu austriackim
Franc Brantner
12.30 Przerwa

Część II
DLACZEGO (NIE)DZIELA?
Prowadzenie: red. Marcin Przeciszewski
13.00 Teologiczne podstawy świętowania niedzieli
Ks. dr Tomasz Wielebski (UKSW)
13.15 Wartość niedzieli w aspekcie psychologicznym
Dr Tomasz Janus (UKSW)
13.30 Ochrona prawna niedzieli. Próba uzasadnienia
Prof. dr hab. Aniela Dylus (UKSW)

Część III
CO DALEJ Z NIEDZIELĄ?
Prowadzenie: O. prof. dr hab. Andrzej Potocki OP (UW)
13.45 Zysk nie za wszelką cenę
Waldemar Nowakowski (PIH)
14.00 Stanowisko Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji
Andrzej Maria Faliński (POHiD)
14.15 Solidarność wobec prawa do wolnej niedzieli
Alfred Bujara (NSZZ Solidarność)
14.30 Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli
Ks. dr hab. Bogusław Drożdż (PWT WROCŁAW)
14.45 Dyskusja
15.30 Zakończenie

2013-02-20 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedzielna” pielgrzymka

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 37/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Niedziela

Andrzej Garczyński

Na szczycie Montserrat

Na szczycie Montserrat

Ta pielgrzymka była szczególna. Pierwszy raz zielonogórsko-gorzowska edycja Tygodnika Katolickiego „Niedziela” – czyli nasze diecezjalne pismo „Aspekty” zorganizowało pielgrzymkę tak daleko. Odwiedziliśmy wszystkie najważniejsze sanktuaria Niemiec, Francji, Hiszpanii i Portugalii. Jechaliśmy trzema autokarami z Gorzowa, Zielonej Góry i Jakubowa. Łącznie ponad 120 pielgrzymów, w zdecydowanej większości z naszej zielonogórsko-orzowskiej diecezji. Przejechaliśmy ponad 7,5 tys. km. A wszystko po to, by pokłonić się Bogu w miejscach wybranych przez Niego na szczególne znaki łaski

Na „Niedzielą” pielgrzymkę wyjechaliśmy 1 sierpnia. Msze św. na rozpoczęcie zostały odprawione w Jakubowie, Zielonej Górze i Gorzowie. Przewodnikami poszczególnych autokarów byli ks. Robert Kufel, ks. Adam Wodarczyk i ks. Stanisław Dereń. Na pielgrzymi szlak wyruszył także ks. Marek Czerniawski. Pierwszego dnia mieliśmy długi postój w Norymberdze. Był czas na zwiedzanie zabytków tego miasta. W mieście tym trafiliśmy na festiwal muzyczny. Muzyka grana była dosłownie w każdym zakątku centrum.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Adobe Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję