Reklama

Pierwszy taki miesiąc

W.O.
Edycja warszawska (st.) 44/2001

Gmina Warszawa - Targówek jako pierwsza w Polsce ogłosiła październik Miesiącem Europejskim.

W ten sposób Targówek rozpoczął akcję informacyjną, mającą na celu przygotowanie mieszkańców do planowanej integracji z Unią Europejską. Władze gminy uważają, że najgorszym wrogiem tego procesu są obawy społeczeństwa dotyczące przyszłości we wspólnej Europie. Aby wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców, przygotowano imprezy popularyzujące wiedzę o krajach piętnastki, a także o idei integracji.

"Miesiąc Europejski" zainaugurowała uroczysta Msza św. w kościele św. Marka Ewangelisty na Targówku. W budynku Urzędu Gminy otwarto wystawę Razem do Europy, prezentującą dorobek państw piętnastki i zmiany jakie w nich zaszły po wejściu do Unii. W szkołach podstawowych i gimnazjach specjalnie przeszkoleni nauczyciele prowadzili lekcje wiedzy o społeczeństwie poświęcone tematyce unijnej. Ogłoszono dla młodzieży konkursy - plastyczny Metafory Europy oraz literacki i wiedzy o UE.

Centralnym punktem obchodów był piknik europejski, który odbył się w Parku Bródnowskim. Uczestniczyło w nim około 10 tysięcy mieszkańców. W punkcie informacyjnym można było uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące UE. Zainteresowanie tematyką było duże, o czym świadczy choćby liczba ulotek informacyjnych, które rozeszły się bardzo szybko. - Chcieliśmy pokazać, wbrew powszechnym opiniom, że kraje UE są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem kultury, gospodarki jak i wyznania, tu wystarczy wymienić katolicką Irlandię i skrajnie liberalną Holandię - mówi Krzysztof Mikołajewski ze Stowarzyszenia Obywatele Europy.

Piknik był również okazją do spotkania z władzami Gminy - burmistrzem, członkami zarządu i radnymi, u których można było uzyskać informację o planach rozwojowych gminy. Nie zabrakło także części rozrywkowej, na estradzie wystąpiły gwiazdy polskiej estrady.

W XIII Liceum Ogólnokształcącym w ramach miesiąca europejskiego odbyło się dyskusyjne spotkanie z młodzieżą. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Unii Europejskiej oraz władze gminy. Zamknięcie akcji nastąpiło 29 października. Nagrody otrzymali zwycięzcy konkursów plastycznego, literackiego i wiedzy o Unii Europejskiej. Nagrodzone prace można było obejrzeć na wystawie.

Miesiąc Europejski odbywał się z inicjatywy lokalnego koła Stowarzyszenia Obywateli Europy. Stowarzyszenie działa na terenie gminy Targówek, skupia ludzi młodych z całej Warszawy. Jest filią Stowarzyszenia działającego na terenie Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Doszliśmy do wniosku, że warto wyjść z tematyką Unii Europejskiej poza mury Uniwersytetów - mówi Krzysztof Mikołajewski. Do pomysłu przychylnie ustosunkowała się gmina Targówek, ogłaszając październik "Miesiącem Europejskim" . Akcja kosztowała około 10 tys. zł.

Reklama

Nie żyje s. Lucyna Reszczyńska, uczestniczka powstania warszawskiego

2019-11-19 13:29

tvp info

Nie żyje s. Lucyna Reszczyńska, uczestniczka powstania warszawskiego, sanitariuszka na Powiślu. Miała 103 lata.


s. Lucyna Reszczyńska

W 1938 r. wstąpiła do zakonu Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo (popularnie siostry szarytki).

W powstaniu warszawskim pomagała rannym i chorym w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci przy ul. Kopernika 43.

Za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia ludzkiego podczas II wojny światowej została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Warszawa: VI Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych

2019-11-20 17:03

ar, archwwa.pl / Warszawa (KAI)

W Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na Bielanach, w dniach 22-24 listopada, odbędzie się VI Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych. W programie zaplanowano prelekcje, warsztaty oraz spotkanie ze Wspólnotami L'Arche. Konferencja jest skierowana do katechetów, którzy uczą osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

Artur Dąbrowski

Jak podkreśla Anna Mielecka, organizatorka wydarzenia, jednym z punktów jest giełda pomysłów. - Katecheci przywożą swoje pomysły na prowadzenie zajęć i pomoce naukowe, które kserują, drukują i dzielą się nimi z uczestnikami – powiedziała. Konferencja jest również “odpowiedzią na ogólnopolski brak merytorycznego wsparcia dla katechezy specjalnej”. – Myślę, że pomysł chwycił, ponieważ przyjeżdżają ludzie z całej Polski – podkreśliła Anna Mielecka.

Wiele tematów, które zostaną poruszone podczas konferencji, będzie poświęcony kwestiom technicznym związanym np. z wprowadzaniem do kościoła osób niepełnosprawnych z różnymi nadwrażliwościami. – Uczniowie z niepełnosprawnością często mają problemy ze swoją sensoryką i z integracją sensoryczną, dlatego kościół nie jest przyjaznym miejscem jeśli chodzi o zmysły – dodała organizatorka.

Muzyka organowa, światło, zapach kadzidła, tłok, długa Msza święta mogą sprawiać problemy osobom z nadwrażliwościami, ale – jak podkreśla Anna Mielecka – zależy to od indywidualnych preferencji ucznia, ponieważ “żaden z wymienionych aspektów nie jest jednoznacznie dobry ani jednoznacznie zły”.

– Trzeba poznać potrzeby uczniów, ich ograniczenia i stworzyć im jak najbardziej komfortowe warunki np. ograniczyć muzykę organową, zaprosić ich na Mszę, gdzie będzie mniej ludzi albo będą tylko dzieci ze szkoły specjalnej, żeby miały większą swobodę poruszania się po kościele – dodała. Jak podkreśla takich uczniów należy przyprowadzać do kościoła, ponieważ “na tym polega odwrażliwianie w procedurze terapii integracji sensorycznej”. – Trzeba przekonywać do tego również rodziców – podkreśla.

Wydarzenie zainauguruje Msza św. pod przewodnictwem ks. Łukasza Przybylskiego, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Archidiecezjalnej Warszawskiej.

W ramach inicjatywy w sobotę o 7:30 odbędzie się Eucharystia pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Tego dnia zaplanowano m.in. konferencję pt. „Czy kościół jest miejscem przyjaznym….. sensorycznie” mgr Ewy Kucharskiej oraz „Cel i zadania katechezy – perspektywa katechezy specjalnej” ks. prof. Piotra Tomasika, a także warsztaty „Komunikacja to nie tylko mowa”, „Papieroplastyka”, „Elementy terapii behawioralnej w pracy katechety”.

Następnego dnia odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Fundacji L’Arche Wspólnoty Poznańskiej i Warszawskiej oraz Msza święta pod przewodnictwem ks. Pawła Sobstyla.

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres: konferencjaoligo@gmail.com

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem