Reklama

Niedziela Częstochowska

Dzień Światła w mocy Ducha

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Beata Pieczykura/Niedziela

W Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Częstochowie o kapłanów – chorych i emerytów troszczą się siostry kanoniczki Ducha Świętego

W Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Częstochowie o kapłanów – chorych i emerytów troszczą się siostry kanoniczki Ducha Świętego

– To wielki dzień. To uroczystość Światła. Dzień Życia Konsekrowanego dodatkowo mobilizuje mnie, by przeżywać go bardziej uroczyście. Często przypada mi świętować ten dzień w czasie rekolekcji i to dla mnie jest prawdziwie dzień Światła, tym światłem jest Chrystus. On wypełnia serce, daje radość, mobilizuje do gorliwszego, bardziej radykalnego życia, do służby, pracy wśród kapłanów. Sama nie umiem tego dobrze zrozumieć, jak to się stało, że jestem w Zgromadzeniu Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego. Jestem i kocham to zgromadzenie. Duch Święty bardzo mnie pociąga, lubię modlić się do Ducha Świętego, przyzywać Go nie tylko dla zgromadzenia, lecz także całego Kościoła, dla wszystkich, którzy proszę o modlitwę. Czuję, że Duch Święty kieruje nami i to On daje moc do wierności codziennej, do pracy, do radosnej służby. Wiem, że to Duch Święty zapala, daje światło, siłę i pokój. On wypełnia nasze serca i cieszy mnie przeżywanie tego roku w Jego mocy. On naprawdę ma wielką moc i może wszystko. Przyjmuję Go jako tchnienie, bo On jest niewidoczny, inspiruje naszą modlitwę od początku, podsuwa dobre myśli. Ten, który tchnie. Wiem, że On jest – mówi s. Damiana ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego. Jest ona jedną z sióstr z tego zgromadzenia posługującą w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Częstochowie, troszczy się o kapłanów – chorych i emerytów.

Siostry na różne sposoby towarzyszą chorym. Z miłosierną miłością niosą ulgę w cierpieniu według słów Jezusa: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”. Są jak dobre samarytanki. Ich życie, modlitwa i służba Bogu w drugim człowieku są cennym darem dla Kościoła i każdego z nas. Dlatego w Dniu Życia Konsekrowanego przypadającego 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, dziękujmy Bogu za osoby żyjące według rad ewangelicznych. A potem w Światowy Dnia Chorego obchodzony 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obejmijmy modlitwą chorych, cierpiących i starszych wiekiem, lekarzy, pielęgniarki, siostry zakonne, braci zakonnych, wolontariuszy i osoby opiekujące się chorymi, a także kapłanów, którzy w każdy 1. piątek miesiąca odwiedzają chorych w ich domach z posługą sakramentalną.

Reklama

„W święto Ofiarowania Pańskiego dziękujemy Bogu za dar życia konsekrowanego. Dziękujemy za tych, którzy ślubując trzy rady ewangeliczne – czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, towarzyszą nam na drodze wiary i powołania, które każdy z nas otrzymał. Osoby konsekrowane wskazują swoim życiem na obietnicę wieczności, do której wszyscy zdążamy. Święty Jan Paweł II przypomina nam, że dzięki życiu konsekrowanemu charakterystyczne przymioty Jezusa – dziewictwo, ubóstwo i posłuszeństwo – stają się w pewien swoisty i trwały sposób «widzialne» w świecie, a spojrzenie wiernych zwraca się ku tajemnicy Królestwa Bożego, które już jest obecne w historii, ale w pełni urzeczywistni się w niebie (VC 1)”.

Z listu bp. Jacka Kicińskiego CMF, przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia

2019-02-01 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadkowie wiary

Niedziela rzeszowska 4/2019, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Archiwum Sióstr Służebniczek Starowiejskich

W Kościele katolickim w uroczystość Ofiarowania Pańskiego już po raz 23. wpisuje się Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez św. Jana Pawła II

Dzień ten stwarza okazję do refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Siostry i bracia zakonni, a także członkowie instytutów świeckich, stowarzyszeń życia apostolskiego, pustelnicy, dziewice i wdowy, podobnie jak Jezus w świątyni jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. Osoby konsekrowane odnawiają w tym dniu swoje śluby. Jest to również dzień pamięci o zakonach kontemplacyjnych, bowiem w kościołach zbierane są ofiary na rzecz zakonów klauzurowych, które przede wszystkim swoją modlitwą i pokutą, a także pracą, taką jak np. haftowanie i szycie szat liturgicznych, malowanie obrazów, wykonywanie figurek świętych patronów, służą Kościołowi.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję