„Nie chodzi o uniesienia”
„To, że młodzież pisze poezję, recytuje ją, jest dowodem na to, że są ludzie, którzy szukają ciszy i którzy nie boją się być sami ze sobą” - mówi ks. Waldemar Głusiec, organizator Przeglądu. - „Z myślą o nich powstały Zamyślenia. Nie chodzi tu tylko o efekt wymierny, o liczbę uczestników, ale ważne jest, by pozwolić człowiekowi wejść w głąb. Zamyślenia mają trafiać do ludzi, którzy chcą zastanowić się nad cierpieniem, jakie ich dotyka, nad całym swoim życiem i nad krzyżem Chrystusa. Nie chodzi o eksplozję radości czy jakieś uniesienia, a wszystkie inscenizacje, pieśni, poezja, mają pozwolić wejść głębiej w siebie” - dodaje.
Chwila zadumy
Reklama
Przegląd już po raz drugi zorganizowała młodzież należąca do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Karmel” pod opieką ks. W. Głuśca. W celu ubogacenia czasu Wielkiego Postu przez refleksję nad Krzyżem Chrystusa i tajemnicą naszego zbawienia został on połączony z rekolekcjami wielkopostnymi. Pozwoliło to większej liczbie osób pozostać po Mszy św. rekolekcyjnej na chwilę zadumy. W programie znalazły się: koncert pieśni pasyjnych Gdy ja sobie rozważuję… w wykonaniu Stowarzyszenia Chóralnego „Kantylena”, występ Zespołu Muzyki Dawnej „Con alegrezza” i solistek z Pracowni Muzycznej MDK nr 2 Krzyżu Święty nade wszystko oraz montaż słowno-muzyczny Serce, które płonie miłością przygotowany przez Ognisko Muzyczne przy Klubie „Między Nami”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Zamyślenia nad krzyżem”
Nowością w tym roku był konkurs, który obejmował cztery kategorie: poezję pasyjną, poezję pasyjną własnego autorstwa, pieśń pasyjną i konkurs plastyczny. Wzięła w nim udział młodzież ze szkół gimnazjalnych i średnich z Lublina i Puław. Najlepsze prace zostały nagrodzone i wyróżnione, a ich twórcy zaprezentowali swoje utwory podczas koncertu laureatów w ostatnim dniu Przeglądu; można było usłyszeć m. in.: Krzyżu Święty, co świat obejmujesz, O Krwi najdroższa, Matka, która pod Krzyżem stała. Wśród prac plastycznych największą grupę stanowiły - wykonane różnymi technikami - przedstawienia krzyża Chrystusa; wszystkie można było oglądać w kościele Nawrócenia św. Pawła.
„Podzielić się kawałkiem życia”
Jak stwierdza organizator Przeglądu, uczestnictwo w tego typu konkursie „daje młodzieży możliwość zaprezentowania swojego talentu, ale także swoich przeżyć; szczególnie poprzez utwory własnego autorstwa, które zapewne były pisane dla siebie, do szuflady, a które dzięki temu konkursowi mogły być zaprezentowane szerszej widowni. Była to więc okazja do tego, by podzielić się z drugą osobą kawałkiem swojego życia”.
Autentyzm cierpienia
Zaskoczeniem dla organizatorów była duża liczba prac plastycznych nadesłanych przez dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie i z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej. „Te prace w sposób szczególny odzwierciedlały problematykę cierpienia. Być może przez to, że były wykonane przez osoby dotknięte cierpieniem, były najbardziej autentyczne” - powiedział ks. W. Głusiec.
„Zrozumiałam mękę Chrystusa”
Na pierwsze owoce Przeglądu nie trzeba było długo czekać. Jak stwierdza jedna z uczestniczek: „dzięki uczestnictwu w konkursie bardziej zrozumiałam mękę Chrystusa, to co dla nas zrobił przez swoją śmierć na krzyżu. Myślę, że zmieniłam przez to podejście do Zmartwychwstania i do całego mojego życia, bardziej zaangażowałam się też w modlitwę”.
Spotkania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Karmel” odbywają się w każdy piątek o godz. 19.15 w salce przy zakrystii w kościele Nawrócenia św. Pawła (ul. Bernardyńska 5).