Reklama

Radio diecezjalne, czyli trzy w jednym

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 44/2001

KS. ANDRZEJ DRAGUŁA: - 5 listopada na radiowej mapie Polski powstanie nowy podmiot. Z trzech rozgłośni, które działają na terenie naszej diecezji: w Zielonej Górze, Głogowie i Gorzowie powstanie jedno radio diecezjalne. Jakie są motywy decyzji reorganizacji radia?

KS. RAFAŁ ZENDRAN: - Idea stworzenia jednego radia diecezjalnego to koncepcja stara, której jednak nie udało się zrealizować przy pierwszych procesach koncesyjnych. Najpierw powstało Radio Gorzów, później Radio Głogów, jako poszerzenie koncesji gorzowskiej, a na końcu Radio Plus Zielona Góra. Każda z tych rozgłośni musiała mieć własne studia, własną administrację, środki i zapewnić kadrę, która realizowała program dla swego ośrodka. Nie było też możliwości technicznych, które pozwoliłyby na stworzenie jednego programu. Nowy proces koncesyjny stworzył okazję do zastanowienia się, co można by zrobić, aby zredukować koszty, co w aktualnej sytuacji finansowej rynku trzeba mocno wziąć pod uwagę. Drugim motywem była idea stworzenia jednolitej dla całej diecezji oferty programowej, co było zawsze troską bp. Adama Dyczkowskiego. Jest to sukces, gdyż po raz pierwszy diecezja zielonogórsko-gorzowska będzie w radiu mówiła jednym głosem.

- Mówiąc krótko, są dwa motywy: finansowy i eklezjalny...

- Myślę, że te dwa motywy się przenikają. Powstawanie pewnych sieci radiowych to zauważalna dzisiaj coraz powszechniejsza tendencja. Jest to naturalny proces. Trzeba tu myśleć realnie. Radio to nie jest tylko program, ale cała struktura ekonomiczna. Radio nie może "dziać się" spontanicznie, nie pracują tutaj wolontariusze tylko ludzie zatrudnieni, którzy też muszą otrzymywać godziwe wypłaty.

- W jaki sposób będzie realizowany jeden program przez trzy ośrodki?

- Chcemy skorzystać z najlepszej bazy technicznej w rozgłośniach, jakie już są oraz z najlepszych ludzi, którzy gwarantują, że w tym nowym programie stworzą mobilną, dynamiczną redakcję. Pomysł jest taki, by połączyć Gorzów z Głogowem, gdyż właściwie te dwie rozgłośnie mają największe doświadczenie w pracy radiowej. Połączymy te dwa studia bardzo szybkim łączem telekomunikacyjnym, które pozwala w czasie rzeczywistym przekazywać sygnał radiowy bez żadnych strat. Te dwie rozgłośnie będą produkowały program, a Zielona Góra otrzyma drogą radiową sygnał już wyprodukowany. W trzech rozgłośniach pozostają oddziały redakcyjne, gdzie redaktorzy będą pracować na jedną strukturę informacyjną, a więc na serwis, który nie będzie już lokalny ale regionalny, ogólnodiecezjalny. Jest to duże wyzwanie, zmienić należy bowiem całą mentalność pracy dziennikarskiej i wiedzieć, że każdy nadany materiał słuchany będzie przez odbiorców trzech dotychczasowych rozgłośni, które tworzą dzisiaj Radio Plus na Zachodzie, Radio Plus Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

- Czyli zawsze i o każdej porze wszyscy, którzy są słuchaczami radia diecezjalnego, słyszeć będą ten sam program?

- Tak, na tym polega właśnie ten pomysł, aby słuchacz miał poczucie, iż zaprzyjaźnia się z radiem diecezjalnym i nie powinno go to w gruncie rzeczy interesować, czy aktualnie program ten produkowany jest w Gorzowie czy Głogowie. Ilekroć słuchacz będzie się chciał dodzwonić, będzie wybierał jeden numer zaczynający się od 0-801 i w zależności, gdzie program jest aktualnie produkowany, tam zostanie przekierowany, aby mieć wrażenie, iż dzwoni zawsze do jednego radia.

- Nie będzie więc w tym radiu przestrzeni całkowicie lokalnej? Czy nie ma obawy utraty lokalności radia, która jest przecież jego atutem?

- W ramówce przewidzieliśmy możliwość wejść lokalnych o danym czasie w trzech rozgłośniach. Realizatorzy dźwięku rozłączą program po to, by w studiu mógł się pojawić np. gość lokalny, czy też aby mogła być podjęta jakaś tematyka ściśle lokalna, wyemitowana lokalna reklama. Porównując nasze radio do innych rozgłośni czy sieci, trzeba powiedzieć, że będzie ono nadawało i tak najwięcej informacji lokalnych.

- Jak można określić specyfikę tego radia? Czy jest to radio katechetyczne, religijne czy ewangelizacyjne? Jak sformatowane jest to radio?

- Jest to radio preewangelizacyjne. Chcemy, by to było radio otwarte i żywe, w którym będzie także miejsce na stawianie trudnych pytań, na ton polemiczny. Oczywiście, wszystko musi być realizowane w nurcie wartości chrześcijańskich. Nie może pojawić się w tym radiu nic, co byłoby niezgodne z nauczaniem Kościoła.

- Jakich audycji można się spodziewać? Rozumiem, że ma być to program ewangelizacyjny o szerokim spektrum, ale czy znajdzie się tam miejsce dla katechezy i modlitwy?

- Przypomnę, że w Radiu Gorzów do tradycji modlitwy należy Anioł Pański i Koronka do Miłosierdzia Bożego. W radiu głogowskim jest Msza św. z głogowskiej kolegiaty, która jest w bliskości Ośrodka Duszpasterstwa Chorych; jest to więc typowa Msza św. radiowa dla chorych. Oprócz tego będzie bardzo dużo programów podejmujących tematykę religijną. Pozostaje pan Andrzej Zawicki, który będzie miał swoje autorskie pasmo. Pozostanie ks. Jan Pawlak ze swoim magazynem dla rodzin katolickich. Pozostaje publicystyka prowadzona przez red. Waldemara Hassa z Głogowa pt. Człowiek - wydarzenie - Bóg. Wszystko to pokazuje, iż jest to także radio o charakterze religijnym.

- Kto ma być według Waszych założeń słuchaczem radia diecezjalnego?

- Dotąd słuchali nas różni ludzie: od młodych do starszych, którzy utożsamiali się z tym radiem jako radiem lokalnym. I skoro to było radio lokalne, było nasze. Myślę, że ci wierni słuchacze w Gorzowie, Głogowie i Zielonej Górze pozostaną, a pozyskamy jeszcze nowych, którzy dzięki nowej koncepcji radia wzmocnią w sobie świadomość, że należą do rodziny diecezjalnej i przestawią się na słuchanie tego radia.

- Jaki zasięg będzie miało teraz radio diecezjalne i czy jest pomysł, by zagospodarować jeszcze resztę diecezji?

- Radio diecezjalne będzie dzisiaj sumą zasięgów poszczególnych rozgłośni i obejmie nieco ponad 50% terenu diecezji, a na pewno dużo więcej niż 50% mieszkańców diecezji. Pozostaje nam cała strona zachodnia do zagospodarowania. Myślę o okolicach Gubina, Lubska, Żagania, Żar czy Łęknicy. Doskonale radio to będzie słyszalne na trasie Gorzów - Głogów, a wiadomo, że duża część słuchaczy radia to kierowcy. Mogę powiedzieć, że Radio Głogów w niedługim czasie zwiększy zasięg w kierunku Żar i Żagania.

Radio Plus Diecezji Zielonogórsko-GorzowskiejGłogów - 107,3 FM

Gorzów Wlkp. - 100,7 FM

Słubice - 90,6 FM

Zielona Góra - 91, 7 FM

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praga: polscy księża mistrzami Europy w halowej piłce nożnej

2020-02-21 13:55

[ TEMATY ]

sport

ekai.pl

Reprezentacja polskich księży zdobyła tytuł mistrzów Europy w halowej piłce nożnej, rozgrywanych w Říčanach w pobliżu stolicy Czech - Pragi. Drugie miejsce wywalczyła reprezentacja księży z Bośni i Hercegowiny, a trzecie – z Portugalii.

W skład reprezentacji Polski weszło 5 księży z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Ponadto księża z diecezji kieleckiej, siedleckiej, sandomierskiej, z archidiecezji przemyskiej oraz gdańskiej. W sumie udział wzięli duchowni z 18 krajów naszego kontynentu.

Reprezentacja Polski bierze udział w rywalizacji europejskich drużyn od samego początku i jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów. Z mistrzostw Starego Kontynentu polscy duchowni przywieźli do kraju już 13 medali, a obecny jest 7 złotym.

20 lutego uczestnicy mistrzostw wzięli udział we Mszy św. w katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha na Hradczanach, której przewodniczył metropolita praski, kard. Dominik Duka OP. W swojej homilii zauważył, że piłka nożna może być inspiracją dla rozwijania swego powołania, między innymi przez swój charakter zespołowy oraz duchem kreatywności. To hobby może też dobrze wpływać także na pracę duszpasterską z młodymi - zaznaczył metropolita Pragi.

CZYTAJ DALEJ

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

2020-02-23 21:52

[ TEMATY ]

Jasna Góra

adoracja

nabożeństwo

Najświętszy Sakrement

źródło: BPJG

Już w najbliższą środę, 26 lutego, przypada Środa Popielcowa, która rozpocznie 40-dniowy czas pokuty przygotowujący do przeżycia największych świąt dla chrześcijan – Wielkanocy. Przygotowaniem do zbliżającego się czasu Wielkiego Postu jest na Jasnej Górze doroczne 40-godzinne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Modlitwa rozpoczęła się w niedzielę, 23 lutego. W czasie trwania nabożeństwa w jasnogórskiej bazylice wystawiony jest Najświętszy Sakrament - w niedzielę od Sumy (godz. 11.00) do godz. 21.00, w poniedziałek od godz. 5.00 do 21.00 i we wtorek od godz. 5.00 do 18.00. W tym czasie pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy mogą włączać się w modlitwę przed Najświętszym Sakramentem.

„To piękna tradycja nie tylko na Jasnej Górze, ale w wielu kościołach, w wielu parafiach – mówi o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry w rozmowie z Radiem Jasna Góra – W niedzielę, przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, przed Środą Popielcową, trzy kolejne dni przygotowują nas do tego niezwykłego czasu, jakim jest Wielki Post. Nie chcemy niejako 'z biegu' wchodzić w czas Wielkiego Postu, ale chcemy poprzez spotkanie z Panem Jezusem, poprzez Adorację Najśw. Sakramentu dobrze rozeznać, w jaki sposób przeżyć ten czas, aby był dla nas jak najowocniejszy”.

„Chcemy zachęcić wszystkich wiernych, aby zatrzymać się, aby Jezusowi wystawionemu w Najśw. Sakramencie spojrzeć głęboko w oczy, aby rozeznać swoją sytuację życiową, aby wejść w pełni wiary w to, co Bóg dla nas szykuje w czasie Wielkiego Postu” – dodaje o. kustosz.

W modlitewne czuwanie w czasie 40-godzinnego nabożeństwa włączają się poszczególne grupy działające i posługujące na Jasnej Górze: Siostry Uczennice Boskiego Mistrza, Sodalicja Mariańska, Asysta Jasnogórska, Jasnogórskie Chóry: Żeński „Kółeczko” oraz Mieszany im. Królowej Polski, Bractwo NMP Królowej Korony Polskiej, Jasnogórska Rodzina Różańcowa i Bractwo Eucharystyczne.

Każdego roku 40-godzinnemu nabożeństwu towarzyszą specjalne intencje adoracji i modlitw. W tym roku są to intencje:

- wynagradzająca: za zniewagi Najświętszego Sakramentu; za wszystkie grzechy przeciwko życiu; za rozlew krwi na świecie, wojny i terroryzm; za grzechy w rodzinach, wspólnotach i osobiste;

- dziękczynna: za dar Eucharystii dla Kościoła; za dar Sakramentu kapłaństwa i kapłanów; dziękczynna w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II;

- błagalna: o pogłębienie wiary w obecność Chrystusa w Najświętszej Eucharystii; w intencjach Kościoła i Ojczyzny; w intencjach Ojca Świętego Franciszka; o trzeźwość Narodu; o dobre przygotowanie do beatyfikacji Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego; o miłosierdzie i pokój dla świata; za prześladowanych chrześcijan;o powołania kapłańskie, zakonne i powołania do Zakonu Paulinów w 750 rocznicę śmierci założyciela Zakonu bł. Euzebiusza z Ostrzychomia.

Program:

niedziela, 23 lutego

godz. 11.00 - Uroczysta Msza św. z kazaniem; wystawienie Najświętszego Sakramentu

modlitwa do godz. 21.00

poniedziałek, 24 lutego

godz. 5.00 - 21.00 - Wystawienie Najświętszego Sakramentu

godz. 11.00 - Uroczysta Msza św. z kazaniem

godz. 17.00 - Nieszpory z kazaniem

wtorek, 25 lutego

godz. 5.00 - 18.00 - Wystawienie Najświętszego Sakramentu

godz. 11.00 - Uroczysta Msza św. z kazaniem

godz. 17.00 - Nieszpory z kazaniem - przewodniczy bp senior Antoni Długosz z Częstochowy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję