Po zakończeniu Liturgii Słowa rozpoczyna się druga zasadnicza część Mszy św. a mianowicie Liturgia Eucharystyczna. Od stołu Bożego Słowa przechodzimy do stołu Eucharystii, by tam posilić się tym pokarmem, który zgodnie z obietnicą Jezusa, otwiera nam drogę do życia wiecznego. Liturgia Eucharystyczna rozpoczyna się po zakończeniu modlitwy powszechnej, a kończy się modlitwą po Komunii św. Składa się z trzech zasadniczych części, które naśladują czynności Jezusa z Wieczernika: „wziął, odmówił dziękczynienie i podawał swoim uczniom” (por. Łk 22, 19; 1 Kor 11, 23-24).
„Kościół całą celebrację Liturgii eucharystycznej ułożył z następujących części odpowiadających słowom i czynnościom Chrystusa. A mianowicie:
1) Podczas przygotowania darów przynosi się do ołtarza chleb i wino z wodą, czyli te elementy, które Chrystus wziął w swoje ręce.
2) W czasie Modlitwy eucharystycznej składa się Bogu dziękczynienie za całe dzieło zbawienia, a złożone dary stają się Ciałem i Krwią Chrystusa.
3) Przez łamanie chleba i Komunię świętą wierni, choć liczni, z jednego chleba przyjmują Ciało Pańskie i z jednego kielicha piją Krew Pańską, podobnie jak Apostołowie przyjęli je z rąk samego Chrystusa.” (Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, 72)
Liturgia Eucharystyczna składa się zatem z trzech zasadniczych części, którym w kolejnych tygodniach przyjrzymy się dokładnie, są to: przygotowanie darów, Modlitwa eucharystyczna i Komunia święta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu