Reklama

Franciszek

Rozwój ludzki jest powołaniem

Na znaczenie głosu ubogich, migrantów, ludów tubylczych oraz młodzieży zwrócił uwagę Franciszek w przemówieniu do uczestników międzynarodowej konferencji na temat religii oraz zasad zrównoważonego rozwoju. Podkreślił, że trzeba zwrócić uwagę na znaczenie włączania oraz słuchania wszystkich opinii.

[ TEMATY ]

powołanie

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty zauważył, że program „Agenda 2030” oraz zbiór zasad zrównoważonego rozwoju przyjęty przez ponad 190 krajów we wrześniu 2015 r. jest wielkim krokiem naprzód w globalnym dialogu oraz znakiem potrzebnej nowej powszechnej solidarności. Zdaniem Franciszka pojęcie rozwoju nie może być ograniczone wyłącznie do wymiaru materialnego, ponieważ autentyczny rozwój odnosi się do wszystkich ludzi i do osoby we wszystkich wymiarach jej życia.

Owocna dyskusja na temat rozwoju powinna prezentować praktyczne modele integracji społecznej oraz nawrócenia ekologicznego, ponieważ nie możemy rozwijać się jako osoby ludzkie przyczyniając się do tworzenia wzrastających nierówności oraz degradacji środowiska.

"Powinniśmy wszyscy zaangażować się w promowanie oraz realizowanie zasad rozwoju, które są wspierane przez nasze najgłębsze wartości religijne i etyczne – podkreślił Papież. – Rozwój ludzki nie jest problemem wyłącznie ekonomicznym, który dotyczy tylko specjalistów, ale pozostaje przede wszystkim powołaniem, wezwaniem, które wymaga wolnej i odpowiedzialnej odpowiedzi".

Zdaniem Franciszka potrzebne są dzisiaj konkretne odpowiedzi na wołanie ziemi i ubogich. Należy promować rzeczywisty zrównoważony rozwój pozwalający uczestniczyć w nim wszystkim, także tym, którzy znajdują się aktualnie w potrzebie. Już papież Benedykt XVI wskazywał, że jego kryterium powinna być bardziej sprawiedliwa dystrybucja dóbr ziemi. Ważne zatem, aby polityka ekonomiczna była skoncentrowana na osobie i przyczyniała się do budowania bardziej ludzkiego rynku oraz społeczeństwa. Miary ekonomiczne powinny brać pod uwagę nasz wspólny dom. Trzeba podejmować wyzwania etyczne, obywatelskie i polityczne, aby rozwijać się razem z naszą siostrą ziemią, a nie wbrew niej.

"Wszyscy uczestnicy dialogu na temat tego złożonego zjawiska są wezwani, aby w jakiś sposób wyjść poza własną specjalizację i znaleźć wspólne odpowiedzi na wołanie ziemi oraz ubogich. W przypadku osób religijnych, potrzebujemy otwarcia skarbów naszych najlepszych tradycji, aby służyły one prawdziwemu i prowadzonego z szacunkiem dialogowi na temat budowania przyszłości naszej planety – zaznaczył Ojciec Święty. - Teksty religijne, nawet jeśli są stare, obfitują w symbolikę oraz zawierają przekonania podzielane do dzisiaj: wszystko jest w relacji, i prawdziwa troska o samo życie, nasza relacja z naturą jest nierozdzielna od braterstwa, sprawiedliwości i wierności w stosunku do innych".

Reklama

Papież zauważa, że trzeba przezwyciężać koncepcję pomyślności opartej na micie nieograniczonego wzrostu i konsumpcji, które miałyby zależeć wyłącznie od postępu technologicznego. Zasady ekonomiczne i polityczne muszą być wsparte zasadami etycznymi, które zakładają zmianę postawy. Jeśli pragniemy stworzy solidną bazę dla prac „Agendy 2030”, powinniśmy odrzucić pokusę odpowiedzi wyłącznie technokratycznej na wyzwania chwili oraz być gotowymi do zmierzenia się z głębokimi przyczynami i skutkami w dłuższej perspektywie.

Papież wskazał również na szczególną rolę ludów tubylczych, które stanowią około 5 proc. populacji światowej, a troszczą się o prawie 22 proc. powierzchni lasów naszej planety. Te ludy są stróżami i specjalistami kultur i jedynych relacji ze środowiskiem naturalnym. Przypominają wszystkim o sakralności naszej ziemi. Religie mogą nam pomóc w podążaniu drogą integralnego rozwoju, który jest nowym imieniem pokoju - mówił papież.

Na zakończenie Franciszek podziękował uczestnikom za wysiłki w trosce o wspólny dom, w służbie zrównoważonego rozwoju, który obejmuje wszystkich ludzi.

2019-03-08 15:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zaprosił do Watykanu dzieci pierwszokomunijne z Viterbo

[ TEMATY ]

Franciszek

Episkopat News

Kończy się miesiąc modlitw o uwolnienie od pandemii. W ostatnim dniu maja Papież Franciszek odmówi różaniec w Ogrodach Watykańskich, który poprzedzi uroczysta procesja. Wezmą w niej udział dzieci pierwszokomunijne z parafii Santa Maria della Grotticella w Viterbo. To właśnie ta parafia jako pierwsza we Włoszech, udostępniła swoje pomieszczenia dla punktu szczepień przeciw Covid-19.

Proboszcz parafii opowiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim o radości jaka zapanowała wśród dzieci na wieść o zaproszeniu do Rzymu. „W ramach przygotowania do Pierwszej Komunii św. zazwyczaj pielgrzymowaliśmy do Bolseny, do miejsca cudu eucharystycznego. W tym roku nie mogliśmy pojechać ze względu na ograniczenia sanitarne. Nie mogło więc być lepszej rzeczy dla naszych dzieci niż zaproszenie od Papieża. Jesteśmy szczęśliwi i pełni entuzjazmu” – powiedział ks. Giuseppe Curre.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie w sprawie przeniesienia pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:23

[ TEMATY ]

oświadczenie

Karol Porwich/Niedziela

W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach.

Zgodnie z obowiązującym statutem Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Uniwersytetu oraz Uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych. Podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce, karne 4-2

2022-12-09 19:22

[ TEMATY ]

Brazylia

Chorwacja

MŚ 2022

PAP/Friedemann Vogel

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

1/4 finału: Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce (0:0, 0:0), karne 4-2.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję