Reklama

Abp Nowak o Benedykcie XVI: równy Ojcom Kościoła

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

abp Stanisław Nowak

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Benedykt XVI odznacza się wyjątkową mądrością i wiedzą. Ja bym zaryzykował stwierdzenie, że należy do największych teologów Kościoła. Nawet nie boję się spojrzeć na historię i powiedzieć: równy Ojcom Kościoła - mówił na antenie Katolickiego Radia Fiat abp senior Stanisław Nowak, wspominając o spotkaniach – oficjalnych i nieoficjalnych – z kardynałem Josephem Ratzingerem, późniejszym Ojcem Świętym Benedyktem XVI.

Arcybiskup senior przypomniał, że Benedykt XVI odwiedził Częstochowę i sanktuarium jasnogórskie kilkakrotnie jako kardynał. „Takie piękne i wyjątkowe, historyczne wydarzenie miało miejsce, kiedy kard. Ratzinger odwiedził archikatedrę Świętej Rodziny. Kiedy się zbliżaliśmy do katedry uderzyły dzwony, a tego nigdy żadnemu z biskupów się nie czyni. Witaliśmy go tak, jak się wita papieża pomimo, że był wtedy kardynałem i prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Później miała miejsce piękna adoracja w Kaplicy Najświętszego Sakramentu, gdzie motety wykonywał chór Basilica Cantans. Ja mówię, że już wtedy zapowiadaliśmy, że zostanie papieżem” - wspominał abp Nowak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Były metropolita częstochowski wspomniał pobyt Benedykta XVI w Częstochowie i na Jasnej Górze w maju 2006 r. - Widzę jak klęczy przed Najświętszym Sakramentem wpatrzony w Hostię, która jest zwrócona ku naszemu miastu - mówił abp Nowak.

Zdaniem byłego metropolity częstochowskiego Benedykt XVI był opatrznościowym kontynuatorem dzieła bł. Jana Pawła II. - Za życia szli razem. Nie było to tajemnicą, że Ojciec Święty Jan Paweł II po prostu go wyciągnął z diecezji w Niemczech, gdzie był biskupem w Monachium. Początkowo się opierał, ale „siłą duchową” wyciągnął go do Rzymu i uczynił niezwykle ważnym kardynałem w Kurii Rzymskiej. Papież Jan Paweł II wszystko z nim konsultował. Odegrał już jako prefekt Kongregacji ds. Wiary ogromną rolę dla pontyfikatu Jana Pawła II, był dla niego oparciem. To była piękna, cicha przyjaźń - podkreślił abp Nowak.

Reklama

Arcybiskup podkreślił również, że Benedykt XVI podjął się trudnych dzieł oczyszczenia Kościoła. - Z niezwykłą odwagą zabrał się do tego smutnego zjawiska, które zaistniało w skali świata. Chodzi o molestowanie nieletnich przez niektórych duchownych. Dokonał oczyszczenia tego świata. Przeprosił, uzdrowił i był stróżem Bożego prawa, prawa moralnego. Odegrał ogromną rolę w Kościele w XXI wieku - mówił abp Nowak. „Ja myślę, że kiedyś to też będzie święty papież, oficjalnie nazwany świętym” - zakończył były metropolita częstochowski.

Abp senior Stanisław Nowak był czwartym ordynariuszem diecezji częstochowskiej w latach 1984-1992 i pierwszy arcybiskup metropolita częstochowski w latach 1992-2011

2013-03-02 19:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Był kalwariarzem

Niedziela częstochowska 50/2022, str. I

[ TEMATY ]

abp Stanisław Nowak

B.M.Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Nowak podczas Mszy św. w redakcyjnej kaplicy Niedzieli

Abp Stanisław Nowak podczas Mszy św. w redakcyjnej kaplicy Niedzieli

Arcybiskup Stanisław Nowak zmarł rok temu, 12 grudnia 2021 r. O wspomnienie poprosiliśmy p. Czesława Góralczyka, który przez 30 lat był jego kierowcą.

Arcybiskup Stanisław był człowiekiem modlitwy. Modlitwą żył, oddychał i tak było na co dzień. Zaczynaliśmy dzień bardzo wcześnie, a kończyliśmy często przed północą. Przemieszczając się po różnych miejscach w Polsce i poza jej granicami, zauważał dzieła Pana Boga, kontemplował piękno przyrody. Uczył, także mnie, aby dostrzegać Boże piękno, dary Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ

Kard. R. Sarah: "To brak wiary w Kościele jest główną przyczyną kryzysu w Kościele"

2024-06-18 09:53

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

kryzys

Kard. Sarah

Episcopat News/ Flickr.com

Obecny kryzys w Kościele spowodowany jest nie tyle przez świat zewnętrzny i panujące w nim zło, ile przede wszystkim przez brak wiary w samym Kościele - powiedział prefekt-senior Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah. 13 czerwca na Katolickim Uniwersytecie Ameryki (CUA) w Waszyngtonie wygłosił on przemówienie do biskupów Stanów Zjednoczonych, wzywając ich i cały Kościół katolicki w tym kraju do mężnego przepowiadania Jezusa Chrystusa, umieszczając Go w centrum nauczania. Skrytykował też pojawiające się w nim dążenia do przystosowywanie teologii moralnej i praktyk liturgicznych do praktyk świeckich naszych czasów.

Gwinejski kardynał kurialny, który 15 czerwca skończył 79 lat, a którego św. Jan Paweł II mianował sekretarzem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Benedykt XVI uczynił kardynałem, a Franciszek - prefektem tego urzędu, był nim do 2021, gdy skończył 75 lat. Jest znany z niezachwianej wiary oraz licznych publikacji i wystąpień publicznych, w których twardo broni prawowierności katolickiej. Swe prawie godzinne przemówienie wygłosił w wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej Busch School of Business, działającej w ramach CUA a było ono współsponsorowane przez Instytut NAPA i Katolicki Ośrodek Informacji w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP

2024-06-18 18:10

BP KEP

bp Wojciech Osial

bp Wojciech Osial

Komisja Wychowania Katolickiego KEP odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii – napisał w oświadczeniu bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, w związku z informacjami Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej przekazanymi w dniu 17 czerwca 2024 roku w stacji TVN 24, zapowiadającymi zmiany w Rozporządzeniu o organizacji lekcji religii.

Publikujemy pełny tekst oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję