Reklama

Lublin, parafia Świętej Rodziny

Wieczysta adoracja

„Konieczność konsekwentnego kierowania naszej uwagi w stronę Eucharystii łatwiej zrozumieć, widząc jak wielu naszych bliskich przeżywa życiowe rozczarowanie i zagubienie. Aby umocnić uczniów przed odejściem do Ojca, (...) Jezus podkreślał w Wieczerniku, iż mocą Kościoła jest Eucharystia i że On sam - ukryty pod postaciami chleba - pozwala zwyciężyć zło, odbudować nadzieję, przynieść pałanie serca, które wyzwala z lęków” - napisał w liście pasterskim pt. Eucharystia źródłem nadziei i świętości abp Józef Życiński.
List, skierowany do wiernych naszej archidiecezji z racji rozpoczęcia Roku Eucharystii, stał się impulsem do żarliwej modlitwy i częstej adoracji Najświętszego Sakramentu. W roku peregrynacji Jasnogórskiego Obrazu Nawiedzenia i jubileuszu 200-lecia diecezji lubelskiej, codziennie w kolejnych parafiach odbywa się całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu. W wielu wspólnotach parafialnych, rektoralnych i akademickich już od dawna trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu (np. archikatedra, kościoły rektoralne przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie - Świętego Ducha i ojców kapucynów, Kościół Akademicki KUL); w niektórych - jak w parafii Świętej Rodziny na lubelskich Czubach - wieczysta adoracja stała się owocem nawiedzenia parafii przez Jasnogórską Panią.
W „papieskiej” parafii uroczyste rozpoczęcie wieczystej adoracji z udziałem abp. Józefa Życińskiego zaplanowano na niedzielę 3 kwietnia. Dla lubelskiej wspólnoty Świętej Rodziny był to dzień szczególny. Po śmierci Jana Pawła II serca wiernych z parafii, gdzie 18 lat temu celebrował Mszę św. Ojciec Święty, wypełniał żal i smutek. Wielu z tych, którzy przybyli do świątyni, by wziąć udział w rozpoczęciu wieczystej adoracji, pamiętało milionową rzeszę, zasłuchaną w słowa Białego Pasterza. Teraz, zatrwożeni, polecali duszę Jana Pawła II i swój ból miłosierdziu Bożemu, a Jezus, obecny w Najświętszym Sakramencie, wlewał nadzieję w serca i pomnażał wiarę. W tej scenerii szczególnie brzmiały słowa proboszcza ks. kan. Ryszarda Juraka: „18 lat temu Papież spotkał się tutaj z milionową rzeszą i swoją obecnością uświęcił to miejsce, a jednocześnie na naszą wspólnotę nałożył niecodzienną odpowiedzialność. Często nazywają nas »parafią papieską«, ale nie wystarczy się tym chlubić, trzeba iść tą drogą, którą wskazał nam Ojciec Święty. Ostatnio zwrócił naszą uwagę na Eucharystię, która jest centrum uwagi chrześcijańskiego życia religijnego każdej wspólnoty i formacji. Cieszymy się, że Ksiądz Arcybiskup inauguruje to nasze wydarzenie i dzieło, jakim jest wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu; kiedy podejmujemy trud i odpowiedzialność, że Jezus w Najświętszym Sakramencie nie będzie sam”.
Przed nami uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, której celem jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu należnej czci i uwielbienia, podziękowanie za łaski płynące przez ten Sakrament, a wreszcie przebłaganie Go za zniewagi. To również wielkie święto tych, którzy na co dzień oddają cześć Jezusowi w Najświętszym Sakramencie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję