Reklama

Laureaci XXIX Wrocławskiej Księgi Pamięci

2019-04-16 20:50

Agnieszka Bugała

Andrzej Mas
s. Ewa Jędrzejak, boromeuszka, prezes Fundacji „Evangelium Vitae”

Odznakę  „Wrocław z wdzięcznością” przyjął ks. prof. Józef Pater, historyk dziejów Kościoła, były rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego i dyrektor Muzeum i Archiwum Archidiecezjalnego oraz Biblioteki Kapitulnej i ks. Jerzy Rasiak, dyrektor Ośrodka Audiowizualnego Kurii Metropolitalnej.

Pełna galeria zdjęć z wydarzenia:

http://wroclaw.niedziela.pl/zdjecia/2889/Laureaci-XXIX-Wroclawskiej-Ksiegi-Pamieci

Reklama

Medal Prezydenta Miasta „Zasłużony dla Wrocławia – Merito de Wratislavia” otrzymał ks. Stanisław Paszkowski, wieloletni diecezjalny referent duszpasterstwa rodzin w archidiecezji wrocławskiej i s. Ewa Jędrzejak, boromeuszka, prezes Fundacji „Evangelium Vitae”.

Medalem „Zasłużony dla Wrocławia” nagrodzono również osoby związane z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, które swoje życie poświęcają służbie innym. Wyróżnienie przyjęli: s. Aneta Banyś, Bolesław Stembalski oraz Marian Borowski.

Bolesław Stembalski jest prezesem Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii pw. św. Maksymiliana we Wrocławiu, pomaga więźniom i ubogim. Siostra Aneta Banyś pracuje w łaźni Caritas, ale jednocześnie jest Matką Generalną Zgromadzenia Sióstr Serca Bożego. Marian Borowski od 15 lat wydaje posiłki w jadłodajni Caritas i jest kierownikiem Jadłodajni Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Złotymi Odznaczeniami Towarzystwa Miłośników Wrocławia uhonorowano ks. Cezarego Chwilczyńskiego, wieloletniego dyrektora Radia Rodzina i ks. Rafała Kowalskiego, prezesa grupy medialnej „Johanneum”.

W czasie uroczystości wręczono również „Diament Wrocławia”. W tym roku wyróżnienie otrzymało Radio Rodzina. Nagrodę odebrał prezes grupy medialnej „Johanneum” ks. Rafał Kowalski.

Pomysłodawczynią i główną realizatorką kolejnych edycji Wrocławskiej Księgi Pamięci jest dziennikarka, była radna miejska Wanda Ziembicka-Has. Na kolejnych kartach symbolicznej księgi uwieczniane są osoby, które swoim życiem, pracą i osiągnięciami przysłużyły się miastu i stanowią jego dumną wizytówkę.

Tagi:
odznaczenia

Reklama

Nagroda dla Biskupa Legnickiego

2019-05-21 13:11

Maciej Gwoździewicz
Edycja legnicka 21/2019, str. 4-5

Maciej Gwoździewicz
Biskup legnicki otrzymał nagrodę za współpracę ze studentami

W murach Politechniki Wrocławskiej 11 maja br. odbyła się Dolnośląska Gala Energetyki. Organizatorem wydarzenia był Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich. W trakcie gali wręczono nagrody dla firm z branży elektrotechnicznej w siedmiu kategoriach: Wydarzenie Roku, Ochrona Środowiska, Produkcja, Sukces Międzynarodowy, Innowacje Dla Energetyki, Kuźnia Talentów oraz Logistyka. Wśród wyróżnionych był także biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wrocław: kard. Henryk Gulbinowicz w szpitalu

2019-05-23 09:56

lk, xrk / Wrocław (KAI)

Emerytowany metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz trafił do szpitala. Jak poinformował KAI rzecznik archidiecezji wrocławskiej, doszło do nagłego pogorszenia zdrowia 96-letniego hierarchy. O hospitalizacji kardynała zadecydowali po serii badań lekarze.

Agnieszka Bugała

Kard. Gulbinowicz przedwczoraj poczuł się gorzej i został odwieziony do jednego z wrocławskich szpitali. Po wykonaniu serii badań lekarze zadecydowali o pozostawieniu księdza kardynała na obserwacji – powiedział KAI ks. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej.

"Jego stan jest dobry, nie zagraża życiu, choć w przypadku 96-letniego człowieka pogorszenie stanu zdrowia wymaga dokładnego zbadania. O tym, kiedy kardynał będzie mógł opuścić szpital, zdecydują lekarze" - dodał rzecznik.

Ks. Kowalski nie umiał odpowiedzieć na pytanie, czy na gorsze samopoczucie hierarchy mogły wpłynąć pojawiające się w przestrzeni medialnej zarzuty o molestowanie seksualne sprzed lat. Wytoczył jej poeta Karol Chum. - Trudno powiedzieć. Nikt z nas nie informował o tym księdza kardynała ze względu na stan jego zdrowia - powiedział rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 r. w podwileńskich Szukiszkach, w archidiecezji wileńskiej. Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w Wilnie.

W roku 1944 rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym – w roku 1945 – do Białegostoku, gdzie 18 czerwca 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

W roku 1959 podjął wykłady z teologii moralnej i etyki w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie oraz pełnił szereg funkcji wychowawczych: prefekta studiów, wicerektora, wreszcie rektora (1968-1970). Równocześnie angażował się dynamicznie w pracę duszpasterską wśród miejscowej młodzieży akademickiej i pracowników nauki.

W 1970 r. został mianowany administratorem apostolskim w Białymstoku, konsekrowany został 8 lutego 1970 roku.

W 1975 r. został mianowany metropolitą wrocławskim, dziesięć lat później został kardynałem. Funkcję metropolity wrocławskiego kard. Gulbinowicz pełnił do 2004 r., kiedy to osiągnął wiek emerytalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Powódź grozi południowej Polsce. Kraków częściowo pod wodą

2019-05-23 21:46

red.

Paweł Bugira
Gwałtowne rośnie poziom rzek na południu kraju. W Krakowie i Tarnowie ogłoszono pogotowie powodziowe, z żywiołem walczą też mieszkańcy Podkarpacia i Śląska. Ulewy i woda spływająca z gór spowodowały gwałtowny przyrost poziomu rzek. Stany ostrzegawcze i alarmowe przekroczyła m. in. Wisła i jej dopływy, łącznie 10 rzek. Pod wodą znalazła się część Krakowa, m.in. ścieżka rowerowa wzdłuż Wisły przy Wawelu. Fala kulminacyjna dotrze w sobotę. Ma mieć ok. 7 metrów. Prezydent miasta ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze Krakowa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem