W niedzielne popołudnie 24 kwietnia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Sterdyni odbył się Integracyjny Festiwal Piosenki Religijnej „Śpiewajmy Panu” - Podlasie 2005. Impreza skierowana była do dzieci i młodzieży działających w zespołach wokalno-instrumentalnych, scholach parafialnych i do solistów wykonujących piosenki religijne, w tym także do osób niepełnosprawnych. Imprezę zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Sterdyni z inspiracji ks. Krzysztofa Dobrogowskiego z parafii pw. św. Anny w Sterdyni.
Spotkanie integracyjne zostało otwarte przez Mariannę Kobylińską - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sterdyni i Czesława Mariana Zalewskiego - wójta Gminy Sterdyń, który gorąco powitał: ks. Wiesława Niemyjskiego z parafii w Sokołowie Podlaskim, Lidię Kosel - dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, ks. Krzysztofa Dobrogowskiego oraz wszystkich wykonawców i zgromadzoną publiczność. Po otwarciu wspólnie zaśpiewano Barkę - ulubioną piosenkę Papieża Jana Pawła II.
Utwory prezentowane były przez 24 wykonawców, wystąpiło 141 osób, w tym 39 osób niepełnosprawnych. W czasie prezentacji wypełniona po brzegi widownia świetnie się bawiła i nagradzała wykonawców gromkimi brawami. Jednak szczególne owacje wzbudziły występy grup osób niepełnosprawnych - niezwykłe, emocjonujące zarówno dla występujących, jak i oglądających. Poziom wykonania utworów oceniała komisja konkursowa w składzie: przewodniczący - ks. Wiesław Niemyjski, członkowie: Bożena Mrozowska, Marcin Stasiuk, Piotr Nowak i ks. Krzysztof Dobrogowski.
Po przesłuchaniu uczestników komisja konkursowa na wyjazd do Bielska Podlaskiego zakwalifikowała: „Krasnoludki” z Gminnego Przedszkola w Sterdyni, scholę z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ceranowie, Marzenę Prokopczuk z GOK-u w Sterdyni, Jakuba Plasa z Ceranowa, Michała Pieńkowskiego z GOK-u w Sterdyni, Grupę artystyczną ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokołowie Podl., „Wir Band” i „Aniołki Marka” z Wirowa oraz zespół wokalno-instrumentalny z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zuzeli.
Na zorganizowanie imprezy Gminny Ośrodek Kultury w Sterdyni uzyskał wsparcie finansowe ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wszyscy wykonawcy uczestniczący w Festiwalu otrzymali słodycze, poczęstunek, nagrody książkowe i dyplomy. Było to możliwe dzięki sponsorom, wśród których znaleźli się: Gminna Spółdzielnia „SCh” w Sterdyni, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kosowie Lackim, Przetwórnia Mięsa Krzysztofa Szajko w Sterdyni, Sklep Waldemara Marka Bulika, PKS Sokołów Podlaski i Bernard Kur. Opiekę medyczną sprawowała Elżbieta Śmiejkowska - lekarz z Gminnego Ośrodka Zdrowia w Sterdyni.
Podczas obrad komisji konkursowej wszyscy wykonawcy oraz widzowie uczestniczyli w ognisku integracyjnym. Festiwal przebiegał w miłej atmosferze, a sala widowiskowa była całkowicie zapełniona. W imprezie wzięło udział 70 osób niepełnosprawnych. Miały one możliwość prezentacji swoich umiejętności estradowych.
Kończąc Integracyjny Festiwal Piosenki Religijnej Śpiewajmy Panu Podlasie 2005 - Eliminacji Dekanatu Sterdyńskiego wszyscy wykonawcy razem z widownią, trzymając się za ręce, wspólnie zaśpiewali piosenkę Abba, Ojcze.
Ministerstwo Edukacji Izraela wprowadza zakaz pracy palestyńskich nauczycieli w szkołach w Jerozolimie. Decyzja, która ma wejść w życie od września br., stawia pod znakiem zapytania przyszłość chrześcijańskich placówek edukacyjnych w tym mieście. Władze Izraela poinformowały, że chrześcijańscy nauczyciele z Zachodniego Brzegu nie otrzymają pozwoleń na pracę.
Łaciński Patriarchat Jerozolimy prowadzi 15 szkół, w których dotychczas było zatrudnionych około 230 chrześcijańskich nauczycieli mieszkających na Zachodnim Brzegu. Ich sytuacja i tak już jest bardzo trudna, ponieważ ich pozwolenia na prace często były anulowane, a przejście przez izraelskie punkty kontrolne niejednokrotnie tak się wydłużało, że nie byli w stanie zdążyć do pracy. Sytuacja ta dotyczy m.in. nauczycieli mieszkających w Betlejem. Zakaz pracy Palestyńczyków uderza w szkoły, ale też w rodziny chrześcijan, dla których nauczanie stanowiło jedyne pewne źródło dochodu. Decyzja Izraela może być kolejnym przyczynkiem do emigracji wyznawców Chrystusa z Zachodniego Brzegu, praktycznie codziennie nękanych działaniami żydowskich osadników.
We Włoszech zmarła 55-letnia mieszkanka Toskanii cierpiąca na ciężką postać stwardnienia rozsianego; paraliż nie pozwalał jej na samodzielne podanie śmiertelnego leku. Otrzymała więc od państwa urządzenie sterowane ruchem gałki ocznej, pozwalające jej na dokonanie wspomaganego samobójstwa.
Jest to czternasta osoba we Włoszech, która skorzystała z pomocy medycznej w samobójstwie. W tym kraju nie istnieją normy prawne dotyczące eutanazji czy wspomaganego samobójstwa. W 2019 roku Trybunał Konstytucyjny zobowiązał parlament do zajęcia się tą kwestią, a ponieważ politycy zignorowali to orzeczenie, sąd sam ustalił warunki, w których, w drodze wyjątku, wspomagane samobójstwo nie będzie karalne. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że w przypadku wspomaganego samobójstwa dana osoba musi być zdolna do rozumienia i mieć wolną wolę, musi cierpieć z powodu nieuleczalnej choroby, powodującej niemożliwe do zniesienia cierpienia, i być utrzymywana przy życiu dzięki terapiom podtrzymującemu funkcje życiowe. Obecnie trwają prace legislacyjne w regionach, np. w Toskanii, mające na celu zalegalizowanie procedur wspomaganej śmierci, co wywołuje ostre debaty polityczne i sprzeciw. Przeciwwagę dla postępującej kultury śmierci, stanowią działania na rzecz propagowania opieki paliatywnej, terapii bólu oraz rozwoju systemu pomocy hospicyjnej, który we Włoszech dopiero raczkuje.
Ministerstwo Edukacji Izraela wprowadza zakaz pracy palestyńskich nauczycieli w szkołach w Jerozolimie. Decyzja, która ma wejść w życie od września br., stawia pod znakiem zapytania przyszłość chrześcijańskich placówek edukacyjnych w tym mieście. Władze Izraela poinformowały, że chrześcijańscy nauczyciele z Zachodniego Brzegu nie otrzymają pozwoleń na pracę.
Łaciński Patriarchat Jerozolimy prowadzi 15 szkół, w których dotychczas było zatrudnionych około 230 chrześcijańskich nauczycieli mieszkających na Zachodnim Brzegu. Ich sytuacja i tak już jest bardzo trudna, ponieważ ich pozwolenia na prace często były anulowane, a przejście przez izraelskie punkty kontrolne niejednokrotnie tak się wydłużało, że nie byli w stanie zdążyć do pracy. Sytuacja ta dotyczy m.in. nauczycieli mieszkających w Betlejem. Zakaz pracy Palestyńczyków uderza w szkoły, ale też w rodziny chrześcijan, dla których nauczanie stanowiło jedyne pewne źródło dochodu. Decyzja Izraela może być kolejnym przyczynkiem do emigracji wyznawców Chrystusa z Zachodniego Brzegu, praktycznie codziennie nękanych działaniami żydowskich osadników.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.