Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 23/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Chełmno

Uroczystość „rycerzy św. Floriana” w Górnych Wymiarach

W święto Matki Bożej Królowej Polski w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górnych Wymiarach została odprawiona Msza św., w której uczestniczyli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Podwiesku. 70 lat temu mieszkańcy tej podchełmińskiej wsi z potrzeby serca i chęci pomagania bliźniemu utworzyli grupę ochotników strażackich. Od tego dnia służą lokalnemu społeczeństwu w ratowaniu ich dobytku, życia i zdrowia. W homilii proboszcz ks. Zbigniew Gański za wzór do naśladowania dla współczesnych Polaków postawił Maryję - Patronkę tego święta, patriotów służących Ojczyźnie na przestrzeni dziejów oraz Ojca Świętego Jana Pawła II. Ukazał wartości ewangeliczne w życiu osobistym, rodzinnym i narodowym.
Schola parafialna „Terra Culmensis” zaprezentowała program słowno-muzyczny pt. Królowej Polski, podczas którego wykonano m.in. staropolską poezję maryjną. Po Mszy św. brać strażacka, jej rodziny, władze Straży Pożarnej oraz goście - strażacy z Holandii uczestniczyli w odsłonięciu i poświęceniu przez Księdza Proboszcza figury św. Floriana. Odtąd Patron ten będzie w bezpośredniej bliskości swoich „rycerzy”, a strażacy przed każdym wyjazdem z remizy będą go prosić o wstawiennictwo i opiekę.

Aleksandra Wojdyło

Dekanaty grudziądzkie

Święto Matki Bożej Królowej Polski i Konstytucji 3 maja

Bardzo odświętny charakter miały w Grudziądzu obchody 214. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i święta Matki Bożej Królowej Polski. Główna uroczystość odbyła się w kolegiacie św. Mikołaja o godz. 10.15. Mszy św. przewodniczył ks. inf. Tadeusz Nowicki w koncelebrze z ks. prał. Henrykiem Kujaczyńskim i kapelanem Wojska Polskiego ks. ppłk. Piotrem Gibasiewiczem. Nawę główną świątyni wypełniła kompania honorowa Wojska Polskiego. Tradycyjnie stawiły się liczne poczty sztandarowe grudziądzkich kombatantów, wojska, policji, młodzieży harcerskiej, PCK i innych organizacji. Grudziądzkie sanktuarium Matki Bożej Łaskawej wypełniła rzesza wiernych z miasta i okolic. Chór „Echo” uświetnił Eucharystię.
Ks. inf. T. Nowicki w swojej homilii podkreślił znaczenie tego święta w życiu Polaków, przypomniał najważniejsze wydarzenia z kart historii i tradycję kultu Maryi, do której nasz naród zwracał się zawsze w najtrudniejszych chwilach.
Po Mszy św. na Rynku Głównym, przed pomnikiem Żołnierza Polskiego rozpoczęła się patriotyczna manifestacja mieszkańców Grudziądza. Wieczorem melomani mogli wysłuchać koncertu symfonicznego. W ramach XII Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Pro Baltica” wystąpiła Orkiestra Narodowa Litwy Mniejszej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zenon Zaremba

Z pielgrzymką do Mokrego

Każdego roku 1 maja Klub Inteligencji Katolickiej i Stowarzyszenie Kolejarzy im. św. Józefa z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu biorą udział w pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Mokrzańskiej. W tym roku przy figurze Maryi przed kościołem odmówiono Różaniec, który poprowadziły członkinie KIK-u. Pielgrzymów serdecznie powitał ks. prał. Józef Sołobodowski, proboszcz i kustosz sanktuarium i muzeum regionalnego, który odprawił też Mszę św. i wygłosił okolicznościową homilię. Po nabożeństwie majowym odbył się piknik, który zakończył tę wiosenną, 13. pielgrzymkę do Mokrzańskiej Pani.

Henryk Turski

Dekanat Lidzbark

Sakrament bierzmowania

19 kwietnia o godz. 17.00 w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku 107 gimnazjalistów kl. III przystąpiło do sakramentu bierzmowania. Uroczystą Mszę św. celebrował bp Andrzej Suski w asyście ks. kan. Mariana Kruszony i ks. Mariana Wiśniewskiego - proboszcza parafii. Młodzież sumiennie przygotowywała się do tego ważnego wydarzenia, uczestnicząc w katechezach pod kierunkiem księży wikariuszy: Karola Schmida i Michała Dąbkowskiego.
W homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na to, że wiary trzeba chronić, bo ona powinna być światłem, które pokazuje drogę do Królestwa Bożego. Oprawę liturgiczną przygotowała młodzież i zespół muzyczny „Hosanna” przy współudziale księży wikariuszy. Na zakończenie uroczystości bierzmowani otrzymali pamiątkowe krzyże.

Reklama

Ewa Rogozińska

Dekanat Nowe Miasto Lubawskie

Ćwierć wieku organistowskiej posługi

Już od 25 lat kantorem w bazylice św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim jest Piotr Chełkowski. Uroczystość jubileuszowa pod koniec kwietnia zgromadziła w świątyni wielu parafian, członków organizacji kościelnych i świeckich oraz najbliższych przyjaciół. Muzyk wspomina, że pierwsze organistowskie kroki stawiał u boku swego ojca w kościele św. Jana Bosko w Gwiździnach. Po maturze p. Piotr kształcił się w Szkole Organistowskiej w Pelplinie, pod okiem ks. prof. Edwarda Hinza. Po jej ukończeniu młody adept sztuki organistowskiej trafił do Nowego Miasta. Oprócz gry na kościelnym instrumencie, p. Piotr obsługuje także kancelarię parafialną i prowadzi Chór św. Cecylii. Podczas Mszy św. Jubilat otrzymał wiele życzeń i kwiatów.

Stanisław R. Ulatowski

Pielgrzymka do stolicy

16 kwietnia Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu na Stawkach zorganizowało pielgrzymkę autokarową do Warszawy, gdzie nawiedziliśmy miejsca związane z kultem religijnym i historią narodu polskiego. Wyjechaliśmy o godzinie 7.00 wraz z naszym proboszczem ks. kan. Wojciechem Raszkowskim. Zatrzymaliśmy się na tamie we Włocławku, gdzie został utopiony ks. Jerzy Popiełuszko. Po chwili zadumy i modlitwy w jego intencji ruszyliśmy w dalszą drogę.
Ok. godz. 10.00 przybyliśmy do nowo budującej się świątyni Opatrzności Bożej. Niestety, teren budowy był niedostępny dla zwiedzających. Następnie pojechaliśmy do archikatedry warszawskiej, by pomodlić się nad sarkofagiem sługi Bożego Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Prosiliśmy Boga o potrzebne łaski oraz o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Na Woli zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, co stanowiło wspaniałą lekcję historii, zwłaszcza dla młodzieży. Ostatnim punktem wyprawy było nawiedzenie miejsca wiecznego spoczynku sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki - kościoła św. Stanisława Kostki oraz Muzeum Pamięci ks. Jerzego. Ok. godz. 20.00 wróciliśmy do swoich domów.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tej pielgrzymki, szczególnie Witoldowi Makowskiemu za organizację, ks. kan. Wojciechowi Raszkowskiemu oraz panu kierowcy za bezpieczna jazdę.

Reklama

Krzysztof Olaś

Wkrótce

Msza św. w intencji Jana Pawła II na Rynku Staromiejskim

W 6. rocznicę wizyty Papieża Polaka w Toruniu, 7 czerwca o godz. 20.00 na Rynku Staromiejskim zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II.

XXI Festiwal Organowy

Zapraszamy na XXI Festiwal Organowy, dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. 12 czerwca o godz. 19.00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu wystąpi Waldemar Gawiejnowicz z Poznania (organy).

Zapraszamy wszystkie małżeństwa!

W dniach 10-12 czerwca br., od piątku o godz. 17.30 do niedzieli o godz. 15.00, w Domu rekolekcyjnym na Piaskach w Bydgoszczy odbędzie się weekend rekolekcyjny „Spotkania małżeńskie”, poświęcony odnowieniu więzi małżeńskiej. Informacji udzielają i zgłoszenia przyjmują: Halina i Janusz Mazurkowie, tel. (0-56) 654-34-00, e-mail: januma@interia.pl

Diecezjalna Sztafeta Modlitwy o Powołania

W poniedziałek, 6 czerwca rozpoczyna się modlitwa o powołania w dekanacie Chełmno i trwać będzie do 12 czerwca. Następne etapy sztafety: 13-19 czerwca - parafie dekanatu Chełmża; 20-26 czerwca - parafie dekanatu Działdowo.

Ks. Marian Tomasz Kowalski - dyrektor Diecezjalnego Dzieła Powołań

Duszpasterstwo Pielgrzymkowe zaprasza

Istniejące od 2000 r. Duszpasterstwo Pielgrzymkowe Diecezji Toruńskiej zaprasza do wspólnego pielgrzymowania. W najbliższym czasie zaplanowano następujące pielgrzymki:
WŁOCHY: 2-11 lipca (10 dni) - 1550 zł;
MEDJUGORIE: 18-25 czerwca (8 dni) - 990 zł;
GRECJA: 5-15 lipca (11 dni) - 1750 zł;
SANKTUARIA MARYJNE EUROPY: 31 lipca - 16 sierpnia, (17 dni) - 2700 zł;
UKRAINA: 20-26 sierpnia (7 dni) - 850 zł;
GRECJA - TURCJA: 11 września - 2 października (22 dni) - 3150 zł;
SANKTUARIA MARYJNE EUROPY: 5 -21 października, (17 dni) - 2700 zł;
WŁOCHY: 12-20 października (9 dni) - 1450 zł;
W przygotowaniu kolejne trasy pielgrzymkowe jeszcze na ten rok. Cena pielgrzymki obejmuje przejazd autokarem, noclegi w hotelach, śniadania i obiadokolacje, ubezpieczenie NW i KL, opiekę pilota na całej trasie. Bliższe informacje i zapisy: w biurze Duszpasterstwa Pielgrzymkowego, ul. Św. Antoniego 4, 87-100 Toruń, tel. (056) 655 62 78, e-mail: bpielgrzym@diecezja.torun.pl. Biuro czynne jest od poniedziałku do piątku od godz. 16.00 do 18.00.

Ks. Wojciech Miszewski

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Piątek zostawia nas nagle samych na środku drogi... Zapada cisza

Agnieszka Bugała

Te godziny, które dzieliły świat od śmierci do zmartwychwstania musiały być czasem niepojętego napięcia...

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa. Tajemnica Wielkiego Czwartku – z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa – wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy. Wielki Piątek, po straszliwej Męce Pana, zostawia nas nagle samych na środku drogi. Zapada cisza, która gęstnieje. Mrok, w którym nie ma Światła. Wielka Sobota – serce nabrzmiewa od strachu, oczekiwanie zadaje ból fizyczny. Wróci? Przyjdzie? Czy dobrze to wszystko zrozumieliśmy? Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

CZYTAJ DALEJ

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

rozważanie

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiaj nie ma Mszy św. w kościele, ale adorując krzyż, rozważamy miłość Boga posuniętą do ofiary Bożego Syna. Izajasz opisuje Jego cierpienie i nagrodę za podjęcie go (Iz 52, 13 – 53, 12). To cierpienie, poczynając od krwi ogrodu Oliwnego do śmierci na krzyżu, miało swoich świadków, choć żaden z nich nie miał pojęcia, że w tym momencie dzieją się rzeczy większe niż to, co widzą. „Podobnie, jak wielu patrzyło na niego ze zgrozą – tak zniekształcony, niepodobny do człowieka był jego wygląd i jego postać niepodobna do ludzi – tak też wprawi w zdumienie wiele narodów. Królowie zamkną przed nim swoje usta, bo ujrzą coś, o czym im nie mówiono, i zrozumieją coś, o czym nigdy nie słyszeli” (Iz 52, 14n). Krew Jezusa płynie jeszcze po Jego śmierci – z przebitego boku wylewa się zdrój miłosierdzia na cały świat. Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować.

CZYTAJ DALEJ

O niemieckiej zbrodni

2024-03-29 15:23

Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach zaprasza do udziału w panelu dyskusyjnym pt. „Wokół niemieckiej zbrodni na rodzinie Ulmów z Markowej oraz pomocy Żydom przez Polaków. Spojrzenie różnych perspektyw”. Spotkanie odbędzie się w 25 marca o godz. 17 w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” ul. Warszawska 5 w Kielcach. 24 marca 1944 roku niemieckie formacje policyjne złożone z żandarmów i policji granatowej z Łańcuta przybyły do zabudowań rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów zamieszkujących Markową w dystrykcie krakowskim. Rodzina ta ukrywała ośmioro Żydów: Saula Goldmana z Łańcuta wraz z czterema synami: Baruch, Joachim, Mechel i Mojżesz oraz dwóch ich krewnych z domu Goldman – Gołdy Grünfeld i jej siostry Lei Didner z córką Reszlą. W myśl niemieckiego prawa okupacyjnego małżeństwo

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję