Reklama

Jelenia Góra

Złoty jubileusz kapłaństwa ks. Franciszka Krosmana

„Darem i tajemnicą” nazwał Jan Paweł II kapłańskie powołanie. Do tych słów odwołał się bp Tadeusz Rybak w rozważaniu o wyborze na służbę Bogu, Kościołowi i ludziom podczas uroczystości 50-lecia kapłaństwa ks. prał. Józefa Krosmana - proboszcza parafii pw. Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze, oraz dziekana dekanatu Jelenia Góra - Zachód. Jubileusz zbiegł się z 35-leciem administrowania parafią, której teren obejmuje najstarszą część miasta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Bohaterowi dnia przygotowano niespodziankę - bogato ilustrowaną fotografiami książkę, dokumentującą jego życie i kapłańską służbę. Pozycja ta ukazała się drukiem z inspiracji bp. Tadeusza Rybaka oraz Anny Pierunek. Materiały zebrali i opracowali: wikariusz ks. Jerzy Jastrzębski i katechetka Anna Pierunek, która z Grzegorzem Jędrasiewiczem, pracownikiem jeleniogórskiego Biura Wystaw Artystycznych, podzieliła autorstwo bogatego materiału zdjęciowego. Książkę otwiera słowo przewodnie bp. Tadeusza Rybaka, w którym przypomina istotę kapłańskiej misji, charakterystykę owoców pracy Jubilata, i gratulacje z okazji podwójnej rocznicy.
O tym, jak książka powstawała, przypomniał w nocie od redakcji ks. Józef Jastrzębski. We wstępie ks. Grzegorz Niwczyk - proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu napisał, że Jubilat realizował w życiu franciszkańską dewizę „Pokój i dobro”.
Na kolejne rozdziały złożyły się: informacja o parafii, kościele i jego patronach, nota biograficzna o życiu i działaniu ks. Franciszka Krosmana, wywiad z Jubilatem przeprowadzony przez kleryka Daniela Zająca oraz kolejne wypowiedzi, wspomnienia, charakterystyki, gratulacje i życzenia przygotowane przez tych, którzy znają, kochają, cenią i szanują Księdza Franciszka. W dwóch miejscach autorzy tych ocen nazywają Proboszcza „jeleniogórskim patriarchą”, mając na względzie szacunek i autorytet nie tylko wśród księży i wiernych, ale też u władz i jeleniogórskiej społeczności. Wielu podkreśla w tych wypowiedziach pozorną tylko surowość ks. Franciszka Krosmana, za którą kryje się dobroć, serdeczność, gotowość do współpracy i pomocy, niezwykłe poczucie humoru, ale też umiejętność stawiania wysokich wymagań sobie i innym.
Ks. Jerzy Jastrzębski w zakończeniu omawianej pozycji przywołuje słowa ks. Jana Twardowskiego: „Żeby być doskonałym kapłanem, trzeba najpierw być zwykłym, dobrym człowiekiem”, i dodaje od siebie: „To jest jedyna ofiara. Być dobrym dla innych. Być dobrym jak chleb”, czym daje do zrozumienia, że Jubilat spełniał przez całe owocne życie ten właśnie warunek. Redagujący ze smakiem i rozmysłem uzupełnili nurt narracji znakomitymi cytatami mistrzów pióra, co dodaje książce głębi i sprzyja refleksji w czasie jej lektury. Poetyckie przerywniki dedykowane Jubilatowi wyszły spod pióra Eweliny Bolczak.
Okolicznościowe, biograficzne wydanie ma też szersze, polityczne i społeczne tło. Przypomina czasy, które przeszły do historii, a które naznaczone były łamaniem sumień, przymusową ateizacją, prześladowaniem Kościoła, żywym nurtem walki o wolność ducha. W tych trudnych czasach ks. Franciszek Krosman dał się poznać jako człowiek wielkiej odwagi, wierny wyznawanym wartościom, gotowy podjąć wszelkie ryzyko dla dobrej sprawy. Wiele informacji na ten temat znalazło się we wspomnianym wywiadzie z Jubilatem i wypowiedziach na jego temat.
Dzięki tej książce, która powstała z okazji 50-lecie kapłaństwa, młode pokolenia będą mogły nie tylko umacniać swoją wiarę, ale też poznawać historię. Na koniec warto podać sponsorów, dzięki którym jubileusz ks. Franciszka Krosmana miał godny przebieg, a życie, działalność kapłana zostało udokumentowane w trwały sposób. Przyczynili się do tego: prezydent Jeleniej Góry Józef Kusiak, Stanisław Mrugała, jeleniogórski cukiernik, Małgorzata Curyło (Optyka Okularowa) Aleksander Lachowicz, prezes Zarządu ZETO i dyrektor marketingu tej firmy Krzysztof Staniów, prezes JZO Jan Nowak oraz Maciej Sikorski (Firma Jubilerska).

50-lecie posługi kapłańskiej ks. prał. FRANCISZKA KROSMANA - zasłużonego jeleniogórzanina. Jelenia Góra 2005, Wydawnictwo AD REM.

50 lat w służbie Pana

Sylwetka ks. prał. Franciszka Krosmana

Franciszek Krosman urodził się 29 stycznia 1927 r. we wsi Komarowo k. Zamościa. Pochodził z wieloletniej rodziny. Były w niej przestrzegane podstawowe zasady wychowania chrześcijańskiego. Dzięki nim został ukształtowany na prawego Polaka i wzorowego katolika. Życie licznej rodziny zakłócił niespodziewany wstrząs, jakim była śmierć matki. Na krótko przed wybuchem II wojny światowej Franciszek rozpoczął naukę w miejscowej szkole powszechnej, którą był zmuszony przerwać w roku 1942, ponieważ niemieckie władze okupacyjne zamknęły ją. Naukę wznowił dopiero po wyzwoleniu kraju we wrześniu 1947 r. Po ukończeniu szkoły powszechnej kontynuował naukę w pobliskim gimnazjum w Zamościu. Ważnym wydarzeniem w życiu młodego gimnazjalisty było otrzymanie sakramentu bierzmowania z rąk biskupa lubelskiego, a w późniejszych latach prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego. Po krótkim pobycie w murach zamojskiego gimnazjum Franciszek opuścił na zawsze rodzinne strony i osiadł w stolicy Dolnego Śląska.
Wówczas Wrocław było to miasto widmo. Jego ulice zamienione były w wielkie rumowiska, wszędzie leżały stosy gruzu i straszyły liczne zgliszcza, pamiątki po niedawnych walkach. W zniszczonym mieście, od pierwszych miesięcy istnienia polskiej administracji, zaczęło się odradzać życie religijne. Świadczyły o tym liczne rusztowania na wielu zdewastowanych świątyniach i na gmachu wrocławskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Lata powojenne były naznaczone terrorem komunistycznym. Objęte nim były nie tylko ugrupowania wolnościowe, ale także duchowieństwo wszystkich szczebli. Szczególnie wyrafinowane metody represji stosowała ówczesna władza wobec młodych osób, które planowały obrać stan duchowny jako cel swego życia. W takich to okolicznościach młody Franciszek zapukał do wrocławskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Młodemu alumnowi przyszło spędzać czas na zdobywaniu wiedzy filozoficznej i teologicznej w odbudowującym się ze zniszczeń mieście. Po pięciu latach wytężonej pracy 19 czerwca 1955 r. alumn Franciszek Krosman otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Antoniego Pawłowskiego. Po krótkim odpoczynku w gronie najbliższej rodziny neoprezbiter został skierowany do historycznego miasteczka - Niemczy k. Dzierżoniowa, w którym przebywał do roku 1957. Po niemal dwóch latach pobytu w Niemczy został przeniesiony do Jeleniej Góry. Jako wikariusz poświęcił się głównie pracy z młodzieżą licealną. Po rocznym pobycie w Jeleniej Górze otrzymał nominację na wikarego w Kudowie Zdroju. Przebywał w tym znanym dolnośląskim uzdrowisku przez rok. Następnie został skierowany do Laskowic Oławskich i objął funkcję proboszcza. Dał się poznać jako ofiarny duszpasterz i wytrawny administrator w budowaniu nowego kościoła dla miejscowej wspólnoty parafialnej. Po dziesięciu latach duszpasterzowania w Laskowicach Oławskich (1959-1970), decyzją ówczesnego metropolity wrocławskiego abp. Bolesława Kominka został skierowany powtórnie do Jeleniej Góry, tym razem na stanowisko proboszcza. Zastąpił on na tym urzędzie wieloletniego proboszcza Dominika Kostiala. Swój urząd w nowej placówce objął 1 lipca 1970 r.
W minionym 35-leciu ks. Franciszek Krosman przywiązywał wiele uwagi do podnoszenia ducha religijnego wśród powierzonych jego pieczy parafian. Temu celowi służyło zakładanie wspólnot modlitewno-formacyjnych. Jako duszpasterz nie zaniedbywał swoich powinności katechetycznych. Wielkie zaangażowanie Księdza Prałata w przygotowanie liturgii można było zauważyć podczas podniosłych uroczystości parafialnych. Pogłębianie na co dzień ducha Ewangelii zaowocowało wieloma powołaniami kapłańskimi i zakonnymi.
Czcigodny Jubilat dbał także o stronę materialną swojej parafii. Przeprowadzono wiele prac renowacyjnych przy tutejszej świątyni i należących do niej obiektów. Wykonano nową elewację kościoła, wyremontowano pokrycie dachowe świątyni, założono nową instalację odgromową i przeciwpożarową. Wymieniono również niesprawne rynny cynkowe na miedziane. Zużyte płyty piaskowcowe na posadzce wewnątrz kościoła wymieniono na granitowe. Dla wygody wiernych zainstalowano ogrzewanie wewnątrz kościoła i na plebanii.
Dzięki niestrudzonym wysiłkom i zabiegom organizacyjnym w Jeleniej Górze stanął znacznych rozmiarów jubileuszowy krzyż. Z inicjatywy Jubilata został poddany gruntownej odnowie XVIII-wieczny obraz w głównym ołtarzu, przedstawiający Przemienienie Pańskie na Górze Tabor, w nawach głównej i bocznych ustawiono nowe ławki. Zainstalowano nową aparaturę nagłośnieniową. Gruntownemu remontowi została poddana zakrystia. To tylko niektóre z osiągnięć ks. Krosmana.

* * *

12 czerwca 2005 r. w szacownych murach świątyni miała miejsce podniosła uroczystość związana z 50-leciem święceń kapłańskich ks. prał. Franciszka Krosmana. W uroczystości wzięło udział blisko 30 kapłanów. Wśród obecni byli: biskup senior Tadeusz Rybak, biskup pomocniczy Stefan Regmunt, ks. inf. Władysław Bochnak, ks. Leopold Rzodkiewicz - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, a także duszpasterze z okolicznych miejscowości, księża rodem z Jeleniej Góry, wikariusze, którzy przed laty pełnili tu posługę. Na uroczystościach władze reprezentował prezydent Jeleniej Góry Józef Kusiak, poseł na Sejm RP Ryszard Matusiak. Wypełnione po brzegi wnętrze kościoła świadczyło o wyjątkowości tego wydarzenia. Podniosłą uroczystość zakończyły życzenia składane Jubilatowi przez prezydenta Jeleniej Góry, przedstawicieli Rady Parafialnej oraz młodzież. Za wszelki trud duszpasterski poniesiony podczas pełnienia urzędu proboszcza wdzięczni parafianie życzą dostojnemu Jubilatowi - plurimos annos.

Adolf Andrejew

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Re: módlmy się o dobry i zgodny wybór papieża

2025-05-07 10:50

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

W intencji dobrego wyboru 267 Biskupa Rzymu modlili się dzisiaj kardynałowie, biskupi, duchowieństwo i wierni podczas Mszy św. „Pro eligendo Romano Potifice” w bazylice watykańskiej. Celebracji przewodniczył Dziekan Kolegium Kardynalskiego, 91-letni kard. Giovanni Battista Re.

W modlitwie kolekty celebrans prosił: „Boże, który jesteś odwiecznym Pasterzem i z ojcowską troską prowadzisz swoją owczarnię, obdarz swój Kościół pasterzem, który będzie Tobie miły świętością życia, czujny i troskliwy w opiece nad Twoim ludem”.
CZYTAJ DALEJ

Dziś rozpoczyna się konklawe. Pierwszy dym ujrzymy wieczorem

2025-05-07 08:03

[ TEMATY ]

Watykan

konklawe

Vatican Media

O godzinie 16.30 uroczystym wejściem kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej rozpocznie się konklawe – wybór 267. papieża w historii Kościoła. Jeszcze tego samego wieczora odbędzie się pierwsze głosowanie nad wyborem nowego Biskupa Rzymu. Dzień wcześniej kardynałowie wzywali do kontynuacji reform Franciszka.

Przygotowania do konklawe trwają od pierwszych dni po śmierci Papieża Franciszka, kiedy zwołano pierwsze kongregacje generalne. To na nich kardynałowie ustalali szczegóły wyboru Papieża, a także dyskutowali o sprawach, ich zdaniem, najważniejszych dla Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Liturgia rozpoczęła się znakiem krzyża i krótkimi obrzędami wstępnymi, po których kardynałowie, modląc się Litanią do Wszystkich Świętych, przeszli procesyjnie do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam, po odśpiewaniu hymnu „Przybądź Duchu Święty” i odmówieniu modlitwy w intencji elektorów, złożyli oni uroczystą przysięgę. Najpierw wspólnie odczytali jej rotę, która dotyczy zarówno sytuacji, w której na któregoś z nich padnie wybór, jak też dochowania tajemnicy konklawe. Następnie każdy z kardynałów osobiście dopełnił przysięgi, kładąc dłoń na Ewangelii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję