Reklama

Ośrodek Rodzin Świętej Rodziny w Wisełce (1)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Adres: ul. Mieszka 13, 72-513 Wisełka
Tel./fax (0-91) 326-50-11
Kierownik: Renata Puzyrewska

Wisełka to duża wieś o charakterze wypoczynkowym położona na wyspie Wolin, przy drodze Międzyzdroje - Kołobrzeg, 10 km na wschód od Międzyzdrojów. Leży na północnym brzegu jeziora Wisełka. Do Bałtyku jest tylko 1,5 km. Wisełka zajmuje dużą polanę okoloną lasami Wolińskiego Parku Narodowego. Na południowo-zachodnim krańcu tej polany w znacznym oddaleniu od innych zabudowań znajduje się teren zajmowany przez Ośrodek Rodzin Świętej Rodziny. Można do niego dojechać, mijając kościół parafialny i Centrum Ekologiczno-Rekolekcyjne „Przymierze”, ale można również dojść od centrum wsi czy też od jeziora polną drogą przez łąki. Wybierając tę właśnie drogę, mogłem docenić walory położenia ośrodka. Na tle lasu, z dala, widać dwupiętrowy dom. Przybliżywszy się, zauważyłem także część „letnią” ośrodka, obejmującą domki campingowe usytuowane pośród młodego lasu. Dom może przyjąć 50 osób, z wykorzystaniem miejsc „letnich” liczba ta wzrasta do 160.
Ośrodek Rodzin prowadzony jest przez Instytut Świecki Życia Konsekrowanego Świętej Rodziny (wspólnota ta erygowana jest w naszej archidiecezji, a jej założycielem jest abp Kazimierz Majdański). Ośrodek w Wisełce powstał w 1994 r. 16 lipca tegoż roku poświęcił go abp Majdański. Poinformowany o jego otwarciu, Ojciec Święty Jan Paweł II 29 czerwca 1994 r. przesłał swoje błogosławieństwo dla wszystkich tworzących to dzieło. Pisał wówczas, że „jest to jedna z cennych inicjatyw, mająca na celu służyć rodzinom z całej Polski oraz z krajów wschodnich, a także młodzieży akademickiej, przygotowującej się do posługi rodzinie. Trzeba, aby w Roku Rodziny takich inicjatyw było w naszym kraju jak najwięcej. Winniśmy z rodzinami dzielić wszystko to, co jest ich radością i nadzieją, ale także to, co jest ich troską, niepokojem i cierpieniem”.
W ośrodku zastałem jeden z czterech wakacyjnych turnusów rekolekcji, odbywających się tu latem dla całych rodzin. „Odbywane tu rekolekcje mają charakter rekreacyjno-formacyjny - opowiada kierownik ośrodka Renata Puzyrewska. - Rodziny są różne, niektóre uczestniczą w tych rekolekcjach od lat. Są też rodziny nowe. Zdarzają się takie, które napotykając trudności, traktują rekolekcje jako ostatnią szansę uratowania małżeństwa zagrożonego rozwodem.
Formacja zmierza do odnowienia łaski sakramentu małżeństwa, przygotowania rodziny do dawania świadectwa wierności swemu powołaniu, apostołowania wobec innych rodzin. Wzorem do naśladowania staje się Najświętsza Rodzina z Nazaretu. Jej malowidło zdobi wykusz kaplicy domowej na zewnątrz budynku oraz ścianę wewnętrzną kaplicy w prezbiterium. Czci się tu również ikonę Świętej Rodziny autorstwa s. Miriam ze szczecińskiego Karmelu.
Program rekolekcji, starannie przygotowany i wypróbowany przez kilkanaście już lat, stara się łączyć modlitwę i formację z rekreacją, wspólnym wypoczynkiem całej rodziny. Znaczną część dnia spędza ona razem. Okolica stwarza wiele możliwości wędrówek pieszych po jednym z najcenniejszych obszarów przyrodniczych naszego kraju, jakim jest teren Wolińskiego Parku Narodowego. Można też skorzystać z kąpieli w morzu lub w jeziorze Wisełka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komendant główny Ochotniczych Hufców Pracy podjął decyzję o likwidacji Krajowego Duszpasterstwa OHP

2024-02-28 15:02

[ TEMATY ]

OHP

Karol Porwich/Niedziela

Nowy komendant główny Ochotniczych Hufców Pracy podjął decyzję o likwidacji krajowego duszpasterstwa OHP - informuje Laboratorium Wolności Religijnej, zajmujące się badaniem przypadków naruszania wolności sumienia i wyznania.

Laboratorium Wolności Religijnej podało, że krajowy duszpasterz, ks. prał. Jarosław Sroka, został zwolniony z dniem 31 stycznia 2024 r. "Choć obecność kapelanów przy OHP nie posiada wprost umocowania ustawowego jak ma to miejsce w przypadku kapelanów szpitalnych, wojskowych czy więziennych, usunięcie ich z posługi może stanowić bezpośrednie naruszenie standardu wolności religijnej wynikającego z konstytucji i umów międzynarodowych" - czytamy w analizie LWR.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa przed Willą Jasny Dom – miejscem kaźni bohaterów podziemia

2024-02-29 20:45

[ TEMATY ]

modlitwa

Warszawa

żołnierze wyklęci

wikipedia/autor:Adrian Grycuk na licencji Creative Commons

Willa Jasny Dom w Warszawie

Willa Jasny Dom w Warszawie

Z okazji przypadającego jutro Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, przed znajdującą się w Warszawie-Włochach Willą Jasny Dom, miejscu kaźni bohaterów podziemia niepodległościowego odbyły się dziś uroczystości upamiętniające. Odmówiono modlitwę ekumeniczną, a pod tablicą poświęconą polskim patriotom złożone zostały kwiaty.

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który przypomniał historię willi, gdzie po wojnie swoją siedzibę miała Informacja Wojskowa, a jej więźniami byli bohaterowie polskiego podziemia niepodległościowego. Podkreślił, że obecnie willa, dzięki działającej wraz z nią fundacji, jest „ważnym miejscem edukacyjnym dla młodzieży i stałym punktem na martyrologicznej mapie stolicy”. - Nieprzypadkowo na ścianie budynku umieszczony został znak Polski Walczącej, symbol Polskiego Państwa Podziemnego, który przypominał okupantom, że Rzeczpospolita trwa. Ten znak stał się symbolem etosu zbudowanego na przekonaniu, że Ojczyzna jest wspólnym dobrem Polaków, wartym największych poświęceń. Żyjąc w wolnej Polsce, kłaniamy się wszystkim żołnierzom pierwszej i drugiej konspiracji, którzy swe życie oddali za wolną i niepodległą Polskę. Składamy im dzisiaj zasłużony hołd - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP u nuncjusza apostolskiego w związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu

2024-02-29 20:27

[ TEMATY ]

KEP

Nuncjusz Apostolski

KEP

W związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki złożył wizytę nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziemu.

Abp Gądecki podziękował reprezentantowi Ojca Świętego za dobrą współpracę Konferencji Episkopatu Polski z przedstawicielstwem Stolicy Świętej. Z wdzięcznością wspominał nuncjuszy z czasów pełnienia przez siebie funkcji przewodniczącego KEP - abp. Celestino Migliore oraz abp. Salvatore Pennacchio. Jednocześnie wyraził wdzięczność wszystkim pracownikom Nuncjatury za życzliwą i profesjonalną współpracę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję