Reklama

Polska

Przeor Jasnej Góry: czekamy na pielgrzymów

Jasna Góra czeka na pieszych i innych pielgrzymów, którzy są świadectwem wiary i miłości do Maryi - powiedział przeor klasztoru przed pierwszym wakacyjnym odpustem, który przypada w święto Matki Bożej Szkaplerznej. 15 lipca do Częstochowy dotrą pierwsze duże diecezjalne kompanie: poznańska i przemyska.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra zapewnia, że sanktuarium przygotowane jest na przyjęcie pątników, a paulini są zmobilizowani i modlą się za tych, którzy są w drodze, i zapraszają na spotkanie z Królową Polski. - Jesteśmy gotowi i czekamy na pielgrzymów, liczymy też na to, że pogoda będzie łaskawa - podkreśla.

Jasnogórski przeor zauważa, że pielgrzymki piesze przychodzą już od maja. Są to mniejsze grupy głównie ze Śląska. - Jesteśmy nimi bardzo zbudowani, bo to bardzo żywe, rozmodlone i piękne grupy - mówi o. Waligóra. Przypomina, że teraz przyjdą większe kompanie archidiecezjalne z Przemyśla i Poznania a także inne np. z Piotrkowa Trybunalskiego czy Rozprzy.

- Pielgrzym to szczególny świadek – zaznacza Przeor i dodaje, że pielgrzymowanie przez Polskę to „bardzo cenny wymiar świadectwa chrześcijańskiego, dawany w drodze”. - Co szczególnie warto zauważyć to, to że w pielgrzymkach idą w większości młodzi ludzie i to oni dają świadectwo przywiązania i świadomości wiary, tego, że element duchowy jest dla nich ważny. To stoi jakby w kontraście do tego, co wieści się w mediach, że młodzież odchodzi od Kościoła - powiedział Paulin. Podkreślił, że nie oznacza to, że problemu nie ma, jednak chodzi o „zauważenie tego pięknego ziarna, które jest siane”.

Jasnogórski przeor zaznacza, że tegoroczne pielgrzymowanie odbywa się w duchu wdzięczności za pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. - Mamy do czego wracać, jest tyle słów wypowiedzianych podczas tej pielgrzymki odbywającej się w tak trudnym czasie, słów, które są dla nas tak ważne - twierdzi o. Waligóra. Uważa, że bardzo istotne jest wskazywanie świętego papieża na życie wiarą. - Ojciec Święty przypominał, że wiara to nie jest prywatna sprawa, że wiary nie można zostawiać w kościele, że wiarą mamy żyć na co dzień, że jest ona także niezwykle ważnym elementem życia społecznego - powiedział przeor. Dodał, że niezwykle cennym świadectwem pozostawionym przez papieża, zwłaszcza w kontekście zachodzących przemian i sytuacji, z którymi musimy się zmagać, jest jego miłość do Polski i patriotyzm.

Reklama

O. Marian Waligóra przypomniał, że na murach Jasnej Góry widnieją papieskie słowa: „Tu bije serce Narodu, w sercu Matki”. Wyjaśnił, że zostały one wybrane dla przypomnienia tego, gdzie przybywamy. - Życie naszego Narodu jest związane z tym świętym miejscem, przede wszystkim z zawierzeniami, które tutaj wypowiadaliśmy wobec Maryi, Jej powierzając siebie a przez Nią oddając się Bogu i to Jemu przyrzekamy, że chcemy do Niego należeć – powiedział o. Przeor. Dodał, że Jasna Góra przypomina o wymiarze duchowym Narodu i naszej duchowej kondycji.

Odnosząc się do doniesień niektórych „proroków”, którzy wieścili schyłek pieszego pielgrzymowania Paulin zauważył, że choć może statystyki wskazują na niewielki spadek, to nie możemy się na tym koncentrować. - Ważne jest to, że ta forma nie umiera, co wieścili niektórzy. Statystyki choć są ważne, bo pokazują pewne trendy, to nie są najważniejsze. My mamy świadomość, że są to rekolekcje w drodze, że jest to wielki wysiłek, nasz dar duchowy, który chcemy wpisać w obecność na Jasnej Górze, tego nie można pomniejszać i zasypywać statystykami – twierdzi przeor.

Zauważa, że ze względu na zmianę stylu życia Polaków: więcej pracujemy, częściej zmieniamy pracę, miejsce zamieszkania, mamy mniej urlopów itd. w ostatnich latach obserwujemy absolutny wzrost pielgrzymowania rowerowego. - To ciekawa forma łączenia aktywnego wypoczynku, czegoś dla ciała i dla ducha - twierdzi o. Marian Waligóra podkreślając, że jest to także pielgrzymowanie a to poprzez otwarcie serca dla Boga i Jego Matki.

Dla Jasnej Góry, posługujących tu Paulinów, sezon pielgrzymkowy to wielkie logistyczne wyzwanie. - Chodzi o odpowiednie ułożenie programu, tak by każda grupa mogła pomodlić się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, by wierni mogli się wyspowiadać, bezpiecznie wejść do klasztoru, ale także by mieli gdzie odpocząć i co zjeść – wylicza Przeor. Podkreśla, że „zapewnienie zwyczajnych potrzeb wszystkich pielgrzymów to duże wyzwanie i Paulini mają świadomość, że nie wszystkim mogą sprostać, ale wiedzą, że pielgrzymi to rozumieją i bardzo im za to dziękują”.

Reklama

- Cieszymy się, że możemy służyć pielgrzymom, tak też myślą chyba pracownicy jasnogórscy, którzy nam pomagają. Wiemy, że mamy misję, że jesteśmy sługami Maryi - podkreśla o. Waligóra.

Jasnogórski przeor zapewnia, że sanktuarium jest gotowe na przyjęcie pielgrzymów, modli się za tych, którzy tutaj zmierzają i wyraża także wdzięczność tym, którzy przyjmują pątników, zwłaszcza mieszkańcom Częstochowy i okolic. - Tu mieszkają ludzie wierzący, którzy też troszczą się o pielgrzymów. Przyjmują ich, zapraszają do siebie, wspierają, więc za to naprawdę bardzo dziękuję właśnie mieszkańcom Częstochowy i okolic. Za to, że otwierają swoje domy, serca, że witają pielgrzymów. To jest też ogromny wysiłek, dlatego tym bardziej chylimy czoła przed tymi, którzy naprawdę starają się być z pielgrzymami, solidaryzują się z nimi i służą konkretną pomocą – powiedział przeor. Zauważył też wielki wysiłek miejskich służb Częstochowy, które również służą pątnikom.

Także jasnogórscy paulini otwierają swój dom dla pielgrzymów. Kapłani, którzy przybywają z grupami zawsze zapraszani są do refektarza i jest to, jak podkreśla przeor, „zwyczajny gest, taki sam jaki czynią gospodarze w czasie drogi podając przysłowiowy kubek wody”. Zakonnicy wraz z Generałem i Przeorem Jasnej Góry wychodzą także na spotkanie z warszawskimi pielgrzymami, zawożą na trasę dary, razem modlą się, by wyrazić swoją solidarność i radość w czasie wysiłku nie tylko duchowego, ale i fizycznego.

Zakonnikom, kapłanom, klerykom idącym w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej jasnogórskie kurczaki są znane. Mszę św. generał Paulinów odprawi w tym roku 10 sierpnia w Paradyżu.

2019-07-13 15:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białystok: wyruszyła 31. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

O tym, że królestwo Boże to sposób życia w zjednoczeniu z Jezusem Chrystusem przypominał pątnikom wyruszającym z Białegostoku w 31. Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę abp Tadeusz Wojda. Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św., którą wraz z metropolitą białostockim koncelebrowało kilkunastu kapłanów. Przed około 300 pątnikami, którzy dziś wyruszyli w drogę, 14 dni wędrówki i około 500 km do przebycia. W tym roku towarzyszy im hasło „Idźcie i głoście”.

W homilii abp Wojda, nawiązując do czytań liturgicznych, wyjaśniał sens i znaczenie królestwa Bożego: „Co oznacza Królestwo Boże dla nas, jak należy je pojmować, jak należy je przyjmować i dlaczego o nim nieustannie przypomina nam Jezus?” – pytał. Wyjaśnił, że Królestwo Boże to sposób życia, to zjednoczenie z Jezusem Chrystusem, który za każdego z nas oddał życie, który każdego z nas do końca umiłował. „To jest prawda, którą powinniśmy zgłębiać każdego dnia po to, aby nauczyć się od Chrystusa jak żyć, aby móc budować nasze życie na fundamencie największego przykazania – miłości Boga i bliźniego” - stwierdził.

CZYTAJ DALEJ

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 1-13.

Wtorek, 7 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Chcemy być traktowani z miłością

2023-02-07 17:17

[ TEMATY ]

młodzież

II Synod Młodych

młody Kościół

list młodych do księży

Katarzyna Krawcewicz

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył się w listopadzie 2022 roku

Owocem II Synodu Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest list młodzieży do księży. Został on rozesłany do wszystkich kapłanów pracujących na naszym terenie. Czego pragnie młody Kościół, a co go boli? Co młodzież kocha w Kościele? Zachęcamy do zapoznania się z trzecią częścią listu.

„Kolejny problem to brak dbałości co do celebrowania Eucharystii czy podczas spowiedzi świętej. To piękne sakramenty, z których czerpiemy z wielką wdzięcznością. Jednak gdy widzimy, że kapłan ściągnął kazanie z Internetu, a ze sprawowaniem mszy ogromnie się spieszy i nie dba o przekazanie największej tajemnicy naszej wiary, czujemy się pokrzywdzeni. Chcemy piękna w Kościele, jakości, autentyczności. Brakuje nam też prawdziwej katechezy liturgicznej, chcemy wiedzieć i rozumieć, co dzieje się na liturgii, by nie wykonywać pustych znaków i nie wypowiadać słów bez pokrycia. Dodatkowo spowiedź święta, która ma nas pokrzepić, umocnić i obyć w Bożym Miłosierdziu staje się często czasem krytykowania czy wyrzucania swoich prywatnych frustracji przez księży. Sakrament pokuty i pojednania często jest dla nas trudny i gdy przychodzimy skruszeni i pokorni do konfesjonału, nie pomaga nam krzyk. Drogi Księże, w takich sytuacjach potrzeba nam dobra i opieki. Nie chodzi nam o to, by kapłani „słodzili” nam podczas spowiedzi, ale wiemy, że wszystko można powiedzieć na wiele różnych sposobów. Gdy dostrzegamy swój grzech i chcemy oddać się Bogu, chcemy być traktowani z miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję