Reklama

Szli kontemplując Chrystusa

Rok Eucharystyczny ustanowiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II stał się jednocześnie rokiem jego odejścia do życia wiecznego. Papież żył Eucharystią i w misterium tego sakramentu zakończył ziemskie życie. Kościół w Polsce wypełnia jego testament. Każda diecezja opracowała program przeżycia tego Roku. W naszej diecezji dekanaty, a także poszczególne parafie przygotowały programy służące godnemu przeżyciu Sakramentu Ołtarza.

Rok Eucharystyczny trwał od października 2004 do października 2005. Wyznaczały go dwa wydarzenia: Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który odbył się w dniach 10-17 października 2004 r. w Guadalajarze (Meksyk) i Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów, które ma miejsce w Watykanie w dniach 2-29 października br. pod hasłem Eucharystia źródłem i szczytem życia i misji Kościoła.
Duszpasterze naszej diecezji podjęli katechezę, która pogłębiała znaczenie gestów i słów liturgii, pomagając wiernym przejść od znaków do tajemnicy i włączyć w nią całe swe życie.
Wspólnoty parafialne i zakonne naszej diecezji podjęły szczególne zobowiązanie do adoracji Najświętszego Sakramentu poza Mszą św. Pozostając długo na klęczkach przed Jezusem Chrystusem obecnym w Eucharystii, wynagradzali dodatkową ofiarą zaniedbania, zapomnienia, a nawet zniewagi, jakich doznaje Zbawiciel w tylu miejscach na świecie. Był to także temat 28. Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Spotkania modlitewne zostały wzbogacone adoracją Najświętszego Sakramentu w mijanych po drodze kościołach.
Spontaniczne wezwanie uczniów z Emaus Pozostań z nami, Panie - stało się hasłem Kongresu.
I Kongres Eucharystyczny w naszej diecezji odbył się w dwóch terminach: dla dekanatów południowych - 18 września w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu, a dla dekanatów środkowej i północnej części diecezji w katedrze rzeszowskiej 24 września br. Była to jednocześnie centralna uroczystość zamykająca Kongres. Przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich dawali świadectwo znaczenia Eucharystii w ich życiu. Homilię wygłosił bp Kazimierz Górny.
Zgodnie z programem III Krajowego Kongresu Eucharystycznego Pozostań, Panie, w naszych rodzinach, podczas Eucharystii przyrzeczenia ślubne odnowiły pary z 25-letnim stażem małżeńskim.
Uroczystość Kongresu Eucharystycznego połączona była z dziękczynieniem za plony. Uroczysta procesja z katedry do kościoła św. Jadwigi, z udziałem pocztów sztandarowych i chorągwi, licznych wieńców dożynkowych stała się publicznym wyznaniem naszej wiary.
W niedzielę 25 września w każdej parafii odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu po każdej Mszy św. oraz dziękczynna procesja za dar Eucharystii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2020-04-01 11:08

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

yt.com/vaticannews

„W tych trudnych dniach, które przeżywamy, zachęcam was do zawierzenia siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła” – zachęcił Ojciec Święty wiernych języka polskiego podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Bracia i siostry, współczesny człowiek dostrzega znaki śmierci, które na horyzoncie cywilizacji stały się bardziej obecne. Coraz bardziej żyje w lęku, zagrożony w samym rdzeniu swojej egzystencji. Gdy będzie wam trudno, niech myśl wasza biegnie ku Chrystusowi: wiedzcie, że nie jesteście sami. On wam towarzyszy i nigdy nie zawodzi. W tych trudnych dniach, które przeżywamy, zachęcam was do zawierzenia siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła, w przededniu 15. rocznicy jego śmierci. Z serca wam błogosławię.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, pragniemy dzisiaj przybliżyć sobie szóste błogosławieństwo Pana Jezusa z Kazania na Górze: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Każdy z nas chciałby zapewne nawiązać osobistą relację z Bogiem. Jak to uczynić? Wspomniane błogosławieństwo przypomina, że kontemplacja Boga domaga się przede wszystkim wejścia w głąb samego siebie i uczynienia w sercu miejsca dla Boga. Nieodzowna jest przy tym czystość duszy. Jest ona wynikiem procesu, który zakłada wyrzeczenie się zła i wyzwolenie, które w Biblii nazywa się obrzezaniem serca. Pozwala ono nawiązać szczególną relację z Bogiem. Polega ona na poddaniu się natchnieniom Ducha Świętego i pragnieniu prowadzenia przez Niego. Jest to droga wiodąca do wizji uszczęśliwiającej „oglądania Boga” i eschatologicznej wizji radości Królestwa Niebieskiego. Ta relacja pozwala także rozumieć plany Bożej Opatrzności dotyczące naszego życia, rozpoznawać obecność Boga w sakramentach, w braciach, w tym, co przez Niego stworzone. Rozważane błogosławieństwo zaprasza nas do poważnej pracy nad sobą. Niech dzięki niej uda się nam poznać obecność Boga w naszym życiu, odczuć Jego bliskość i doznać pokoju, który wlewa w nasze serca.

CZYTAJ DALEJ

„Annuario Pontificio” podkreśla rolę papieża jako biskupa Rzymu

2020-04-04 20:10

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

Tama66/pixabay.com

W opublikowanym niedawno nowym roczniku papieskim „Annuario Pontificio 2020” inaczej niż dotychczas przedstawiono przysługujące papieżowi tytuły. Wszystkie, oprócz „Biskupa Rzymu” zostały umieszczone pod wspólnym hasłem „tytuły historyczne”.

Chodzi o następujące tytuły: „Wikariusz Jezusa Chrystusa”, „Następca Księcia Apostołów”, „Najwyższy Kapłan Kościoła Powszechnego”, „Prymas Włoch”, „Arcybiskup Metropolita Prowincji Rzymskiej”, „Suweren Państwa Miasta Watykańskiego” i „Sługa Sług Bożych”. Dotychczas poprzedzały one krótkie dane biograficzne aktualnego papieża, obecnie zaś umieszczono je pod nimi, nazywając „tytułami historycznymi” i drukując mniejszą czcionką.

Pytany o tę zmianę przez dziennik włoskich biskupów „Avvenire” dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni wyjaśnił, że wyrażenie „tytuły historyczne” wskazuje na ich „związek z historią papiestwa”. Oznacza to, że „historycznie są związane z tytułem biskupa Rzymu, gdyż w chwili wyboru przez konklawe do kierowania Kościołem Rzymu elekt nabywa tytuły związane z tą nominacją”.

Tytuły te więc - jak tłumaczy „Avvenire” - nie zostały uznane za zabytek przeszłości, lecz nadal zachowują swą aktualność. Inaczej usunięto by je z „Annuario Pontificio”, tak jak stało się za pontyfikatu Benedykta XVI z tytułem „Prymas Zachodu”, uznanym za przeszkodę w dialogu ekumenicznym.

„Avvenire” przypomina, że za pontyfikatu Franciszka już raz zmieniono wygląd strony poświęconej papieżowi w „Annuario Pontificio”. Jeszcze za jego poprzednika znajdowało się na niej kolejno: imię papieża, tytuł „Biskup Rzymu”, pozostałe tytuły i dane biograficzne. Za Franciszka zaś są to dwie strony: na pierwszej znajduje się jego imię i tytuł „Biskup Rzymu”, na drugiej zaś - pozostałe informacje.

„To sposób na podkreślenie, także graficznie, szczególnego znaczenia, jakie przypisuje on tytułowi «Biskup Rzymu» względem innych, związanych z osobą powszechnego pasterza Kościoła” - pisze dziennik włoskiego episkopatu.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję