Reklama

Dzień wspólnoty

Niedziela sosnowiecka 42/2005

Z s. Mileną Widlińską KDzJ i s. Jozuelą Biernat KDzJ, o powakacyjnym Dniu Wspólnoty Dzieci Maryi, rozmawia Piotr Lorenc.

Piotr Lorenc: - Dlaczego Siostry wybrały akurat sanktuarium w Czernej na powakacyjny Dzień Wspólnoty Ruchu Dzieci Maryi?

S. Milena Widlińska: - Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej przyciąga coraz więcej pielgrzymów i turystów. Piękno tych terenów, położonych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, doskonale zachęca do modlitwy, ale jest także przypomnieniem wakacji.
24 września to święte miejsce zgromadziło członków Ruchu Dzieci Maryi diecezji sosnowieckiej. Już od rana na parkingu klasztornym było gwarno i wesoło.

- Skąd przybyły dzieci?

S. Jozuela Biernat: - Był to powakacyjny Dzień Wspólnoty całego ruchu, a więc dzieci pod opieką sióstr karmelitanek oraz animatorów przybyły z Sosnowca, Czeladzi, Będzina, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Wolbromia i Jerzmanowic. Byli to uczestnicy wakacyjnych rekolekcji nad morzem w Łukęcinie oraz w górach w Łukowicy i Świdniku.

- Jak wyglądał Dzień Wspólnoty?

S. Milena: - O godz. 9.00 zgromadziliśmy się na Mszy św., którą celebrował dyrektor Ruchu Dzieci Maryi ks. Zygmunt Skipirzepa wraz z ks. Piotrem Markowiczem. Dzieci bardzo aktywnie i z wielkim przejęciem włączały się w oprawę liturgiczną i muzyczną Eucharystii. O godz. 10.00 uczestniczyliśmy w zmianie warty przy cudownym obrazie Matki Bożej Czerneńskiej. Należy dodać, że na progu świątyni młodzież powitał bp Adam Śmigielski SDB, który wraz z księżmi odbywał tego dnia doroczną pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego. Następnie, ponad 100-osobowa grupa Dzieci Maryi wyruszyła na Drogę Krzyżową, położoną na pobliskim wzgórzu. Modliliśmy się za naszą diecezję, biskupów i kapłanów. Serca biły mocniej, promienie słoneczne przebijające zza zieleni drzew sprawiały wrażenie, że niebo się do nas przybliża. Mimo tak dużej grupy dzieci słychać było śpiew ptaków i szum wiatru. Dzieci jednak potrafią słuchać!

- Ale Dzień Wspólnoty to nie tylko modlitwa, prawda?

S. Jozuela: - Po modlitwie był czas na rekreację i grillowe kiełbaski. A chłopcy musieli rozegrać chociaż krótki mecz piłki nożnej. O godz. 13.00 znowu ważna chwila: przy cudownym obrazie Matki Bożej odnowiliśmy nasze zawierzenie Bogu przez Maryję, a potem w kaplicy św. Rafała Kalinowskiego duża grupa dzieci przyjęła z rąk o. Rafała Szkaplerz św., cudowny znak opieki Maryi. Cieszyliśmy się, że jesteśmy choć trochę podobni do naszego ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II, który w dniu I Komunii św. przyjął karmelitański Szkaplerz i nosił go przez całe życie. Dzień wspólnoty zakończyliśmy przy źródełku miłości św. Eliasza. Smutek rozstania zaprzyjaźnionych dzieci złagodziło zaproszenie na zimowisko, które zaplanowano w terminach: od 30 stycznia do 4 lutego 2006 r. w Szczyrku oraz od 4 do 10 lutego 2006 r. w Łukowicy.

- Dziękuję za rozmowę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy się na modlitwie w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca

2020-04-01 10:09

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ks. Czesław Bogdał

Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa – mówi kard. Stanisław Dziwisz, zachęcając do modlitewnej jedności 2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Osobisty sekretarz papieża Polaka apeluje o duchową łączność o 21.37 i zapalenie jutro o tej godzinie świec w naszych oknach.

„Gdy 15 lat temu św. Jan Paweł II odchodził do domu Ojca, na placu św. Piotra w Watykanie, w kościołach i kaplicach całego świata, na miejskich placach i przy przydrożnych krzyżach trwało wielkie modlitewne czuwanie milionów ludzkich serc. Nasze ulice i świątynie wypełniał cichy szept rozmodlonych ludzi, którzy pragnęli być w tych dniach razem i jednoczyli się przy umierającym Papieżu, by towarzyszyć mu swoją miłością i w ten sposób podziękować za dar jego życia i świętości” – wspomina kard. Dziwisz w przekazanym KAI komunikacie. „On wiedział o tym, że odchodzi otoczony wielką rodziną, jak ojciec wśród kochających dzieci” – dodaje.

Krakowski metropolita senior wyznaje, że wraca wspomnieniami do tamtych chwil jedności, gdy patrzy dziś na opustoszały plac św. Piotra, gdy widzi „puste świątynie i zamarłe ulice”. „Świat zatrzymał się tak, jak zatrzymał się 15 lat temu” – zauważa.

„Wtedy poczuliśmy się osieroceni, ale potrafiliśmy wzajemnie się umacniać i szukać pocieszenia w Bogu, który jest Źródłem Życia. Czy potrafimy dziś – tak jak wtedy - trwać we wzajemnej miłości, we wspólnym nam wszystkim bólu i tęsknocie? Czy potrafimy szukać nadziei i czerpać siłę z prawdy, że wprawdzie nie możemy dziś fizycznie się spotkać, ale przecież nasza wspólnota jest realna i istnieje mimo zamkniętych drzwi naszych domów?” – pyta najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II.

Kard. Dziwisz apeluje, by w najbliższy czwartek, 2 kwietnia, o 21.37 zjednoczyć się we wspólnej modlitwie za wstawiennictwem Jana Pawła II i prosić o ustanie pandemii koronawirusa. „Proszę Was wszystkich, Drodzy Bracia i Siostry, o to, byśmy w 15. rocznicę przejścia Jana Pawła II do domu Ojca znów się przy nim zjednoczyli. Bardzo Was proszę, niech nikogo nie zabraknie w tej duchowej wspólnocie 2 kwietnia o godzinie 21.37. Niech wzniesie się do nieba nasza modlitwa zawierzenia” – zachęca i apeluje o zapalenie świec w naszych oknach, na znak modlitewnej wspólnoty.

Były sekretarz Jana Pawła II proponuje, by odmówić wtedy Akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu, który sam niedawno złożył w łagiewnickim sanktuarium:

„Wszechmogący Boże, w obliczu pandemii, która dotknęła ludzkość, z nową gorliwością odnawiamy akt zawierzenia Twemu miłosierdziu, dokonany przez św. Jana Pawła II. Tobie, miłosierny Ojcze, zawierzamy losy świata i każdego człowieka. Do Ciebie z pokorą wołamy.

Błogosław wszystkim, którzy trudzą się, aby chorzy byli leczeni, a zdrowi chronieni przed zakażeniem. Przywróć zdrowie dotkniętym chorobą, dodaj cierpliwości przeżywającym kwarantannę, a zmarłych przyjmij do swego domu. Umocnij w ludziach zdrowych poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, aby przestrzegali koniecznych ograniczeń, a potrzebującym nieśli pomoc.

Odnów naszą wiarę, abyśmy trudne chwile przeżywali z Chrystusem, Twoim Synem, który dla nas stał się człowiekiem i jest z nami każdego dnia. Wylej swego Ducha na nasz naród i na cały świat, aby ci, których zjednoczyła walka z chorobą, zjednoczyli się także w uwielbieniu Ciebie, Stwórcy wszechświata i gorliwie walczyli również z wirusem grzechu, który niszczy ludzkie serca.

Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami. Św. Janie Pawle II, św. Faustyno i wszyscy święci, módlcie się za nami”.

CZYTAJ DALEJ

Weź udział w Drodze Krzyżowej online! Lista transmisji z małopolskich kościołów

2020-04-03 10:32

Dzięki nowoczesnym technologiom możemy wspólnie rozważać mękę i śmierć naszego Pana. Poniżej publikujemy listę Dróg Krzyżowych transmitowanych w Internecie.

Kolegiata św. Anny w Krakowie

piątek, godz. 18.45, LINK

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

piątek, godz. 16 w bazylice, LINK

piątek, godz. 19 w kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny, LINK

Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim

piątek, godz. 18.30, LINK

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

od poniedziałku do soboty, po Mszy Świętej o godz. 17, LINK 

niedziela, po Mszy Świętej o godz. 13, LINK

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu

piątek, godz. 17.30, 18.30, 20, LINK

niedziela, po Mszy Świętej o godz. 11, LINK


CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję