Reklama

Pawilon Onkologiczny przy Szpitalu im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie

Powstaje "Pawilon Nadziei"

Jesienne słońce nie zawiodło i towarzyszyło w środowe południe 7 listopada wszystkim zgromadzonym na placu budowy Pawilonu Onkologicznego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. Na uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego przybyli: abp Stanisław Nowak, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, ministerstwa zdrowia, a także częstochowscy parlamentarzyści i liczna grupa lekarzy. Wszystkich powitała dyrektor Szpitala im. Najświętszej Maryi Panny Grażyna Drewniak. Przedstawiła historię projektu budowy Pawilonu i podkreśliła, jak ważna była w ciągu tych kilku lat starań przychylność dla tej idei władz wojewódzkich. Najlepszym na to dowodem jest przyznana przez Sejmik Samorządowy Województwa Śląskiego na realizację budowy kwota 7,5 mln zł. Kolejny mówca, członek Zarządu Województwa Śląskiego i jednocześnie Przewodniczący Rady Społecznej Szpitala, Jerzy Guła omówił problem chorób nowotworowych pod kątem statystyki zachorowań w woj. śląskim, uzasadniając jednocześnie potrzebę istnienia powstającej placówki. Zebrani mieli okazje dowiedzieć się również o mechanizmach, które pozwoliły na realizację inwestycji, jak i sposobach jej finansowania ( koszt całkowity budowy Pawilonu wraz z wyposażeniem - 34,6 mln zł) . Przewodniczący przekazał również dane technicznej dokumentacji, zakładające zainstalowanie specjalistycznego sprzętu medycznego: 2 akceleratorów liniowych, symulatora, tomografu komputerowego. W Pawilonie Onkologicznym będą udzielane świadczenia w zakresie diagnostyki, jak i leczenia. Możliwe będzie tu prowadzenie zarówno radio-, jak i chemioterapii. Wystąpienie zakończył Jerzy Guła podziękowaniami skierowanymi do wszystkich, dzięki którym inwestycja zaistniała i jest realizowana. Podobne w treści było również wystąpienie wicemarszałka województwa śląskiego Lucjana Kępki, który zaznaczył, że powstający obiekt jest pierwszą własną inwestycją tej skali młodego województwa śląskiego i obiecał zebranym, że dołoży wszelkich starań, aby po przewidzianych na budowę 2 latach obiekt został oddany do użytku.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było podpisanie aktu erekcyjnego i jego poświęcenie. Wart podkreślenia jest fakt, że wraz z aktem wmurowane zostały kamienie pochodzące ze wszystkich sanktuariów maryjnych Europy. Sam moment poświęcenia poprzedziły pełne wdzięczności i nadziei słowa abp. Nowaka skierowane do zebranych, a wypowiedziane w imieniu wszystkich chorych, przyszłych pacjentów budowanego szpitala. Ksiądz Arcybiskup, wykorzystując doświadczenia pacjenta szpitala im. Najświętszej Maryi Panny, podkreślił sumienność i dużą fachowość personelu medycznego i serce, z jakim zarówno lekarze, jak i pozostali pracownicy odnoszą się do chorych. Po tym krótkim wystąpieniu i modlitwie Ksiądz Arcybiskup dopełnił aktu poświęcenia kamienia węgielnego i wraz z pozostałymi osobistościami naszego regionu dokonał symbolicznego wmurowania go w fundamenty pawilonu.

W ten sposób dopełnił się ceremoniał, który towarzyszy zawsze inwestycjom ważnym i potrzebnym, a taką z pewnością jest budowa Pawilonu Onkologicznego. Społeczność częstochowska czeka niecierpliwie na tę placówkę, która zwłaszcza dla (niestety narastającej z roku na rok) grupy ludzi dotkniętych chorobą nowotworową, jest wielką nadzieją na życie. Mamy ufność, że Najświętsza Maryja Panna, patronka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, obok którego powstaje pawilon, otoczy Matczyną opieką zarówno ludzi, jak i dzieło, które dzięki ich pracy powstaje.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Państwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

[ TEMATY ]

raport

pedofilia

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Zgłoszenia

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję