Reklama

Spotkania redaktorów "Niedzieli" z Czytelnikami

2001 - Rok "Niedzieli"

W kolejnych numerach częstochowskiej edycji "Niedzieli" podawaliśmy miejscowości i parafie, do których udawali się redaktorzy i pracownicy Tygodnika Katolickiego "Niedziela", bowiem rok 2001 jest Rokiem Jubileuszu 75-lecia powstania Tygodnika. Ponadto zamiarem naszym było odnowienie Ruchu Przyjaciół "Niedzieli", a w poszczególnych parafiach i środowiskach powołanie do istnienia jego Kół. Po każdej Mszy św. odbywały się spotkania i prezentacje najnowszego numeru " Niedzieli", a także "Niedzieli Dzieciom" i "Mojego Pisma Tęcza" oraz książek i zeszytów Biblioteki "Niedzieli".

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Jaworznie

23 września br. w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Jaworznie odbyło się spotkanie z przedstawicielami redakcji Niedzieli: Mirą Bodak, Joanną Bisiuk i Marzeną Przedzińską. Proboszcz parafii - ks. Kazimierz Kołodziejczak niezwykle ciepło przyjął naszą ekipę. A my wszyscy byliśmy oczarowani urokiem kościoła. Podczas trzech Mszy św. została przedstawiona historia Tygodnika, ale i zadania katolickich środków społecznego przekazu, współczesność medialna oraz tematyka najnowszego numeru Niedzieli. Wierni chętnie zatrzymywali się, by kupić najnowszy numer Niedzieli i zabrać do domu promocyjne numery Mojego Pisma Tęcza, Niedzieli Dzieciom i "niedzielne" pocztówki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się książki Biblioteki Niedzieli.

Trudno było oprzeć się serdecznemu zaproszeniu do parafialnego stołu. Ksiądz Proboszcz zapoznał nas z obecnymi problemami parafii. Rosnący niedostatek rodzin, szerzące się bezrobocie z pewnością mają duży wpływ na to, że czytelnictwo Tygodnika w tej parafii nie rośnie.

Sięgając do historii parafii, jej korzeni należy szukać w XIV w. Drewniany kościół zbudowano w Jaworznie z początkiem XVI w. na miejscu poprzedniego. W 1660 r. świątynię przebudowano. Podczas II wojny światowej kościół został zamieniony na magazyn i uległ poważnemu zniszczeniu. Po wojnie kolejni proboszczowie przeprowadzali konieczne remonty, by świątynia mogła funkcjonować. Obecnie obok odnowionego kościoła stoi murowana dzwonnica. Parter dzwonnicy mieści kaplicę pogrzebową. Z dzwonnicą sąsiaduje kaplica Matki Bożej Częstochowskiej, wybudowana na pamiątkę nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Królowej Polski. Dużym udogodnieniem dla parafian jest znajdujący się przy kościele obszerny parking.

Mira Bodak

Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach

Reklama

Czarnożyły to niewielka miejscowość leżąca przy trasie z Wielunia do Sieradza, z przepięknym, starym kościołem św. Bartłomieja. Tutejsza parafia, w której duszpasterzują proboszcz - ks. kan. Alfred Pierzchała i wikary - ks. Krzysztof Bąkowicz, liczy ponad 3700 mieszkańców. 28 października przedstawiciele redakcji Niedzieli przybyli do Czarnożył, by w roku jubileuszu Niedzieli poznać czytelników i opowiedzieć o przeszłości i dniu dzisiejszym tego największego w Polsce tygodnika katolickiego. Gości z Częstochowy - Katarzynę Woynarowską i Agnieszkę Marendowską przejęto niezwykle gościnnie. Parafianie przyznawali, że Niedzielę znają i cenią dzięki osobistemu zaangażowaniu w jej propagowanie ks. kan. Alfreda Pierzchały, który bywa, że puentuje swoje kazania fragmentami artykułów z Niedzieli, a często osobiście poleca lekturę wybranych tekstów. W spotkaniu z przedstawicielami redakcji uczestniczyli obok Księdza Kanonika, także liderzy miejscowej Akcji Katolickiej.

Katarzyna Woynarowska

Parafia św. Wawrzyńca w Dąbrowie

28 października br. przedstawicielki Niedzieli - Mira Bodak i Wieńczysława Kosmala gościły w parafii pw. św. Wawrzyńca w Dąbrowie k. Wielunia. Proboszcz parafii - ks. kan. Stanisław Pawlik powitał nas bardzo serdecznie. Podczas homilii Ksiądz Proboszcz, powołując się na dokumenty Kościoła, podkreślał rolę środków społecznego przekazu w Kościele i w życiu każdego katolika. Prelekcja nt. naszego Tygodnika przybliżała wiernym historię Niedzieli, a także jej współczesność. Skierowane zostały też słowa zachęty do zaangażowania się w Ruch Przyjaciół Niedzieli. Podczas prezentacji najnowszego numeru pisma podkreślono destrukcyjny wpływ TV na życie rodzinne, a szczególnie na rozwój osobowości dzieci. Parafianie po wysłuchaniu prelekcji otrzymywali materiały reklamowe. Dzieci chętnie sięgały po Niedzielę Dzieciom, Moje Pismo Tęcza. Jednym z postulatów skierowanych do zespołu redakcyjnego była prośba miejscowego organisty o rubrykę liturgiczną, która byłaby pomocna organistom.

Korzystając z serdecznego zaproszenia Księdza Proboszcza na niedzielne śniadanie, mogłyśmy zapoznać się z historią parafii, która sięga XIII w., a także z jej dziejami najnowszymi, które upływają pod znakiem remontów.

Mira Bodak

Parafia św. Piotra w Okowach w Białej

Mira Bodak i Wieńczysława Kosmala w niedzielę 28 października reprezentowały redakcję także w parafii pw. św. Piotra w Okowach w Białej k. Wielunia. Byłyśmy pod wrażeniem przepięknego drewnianego kościoła i jego zabytkowego wnętrza. Prezentacja Niedzieli miała miejsce pod koniec Mszy św. o godz. 11.00, którą odprawiał prefekt - ks. Łukasz Latawski, a homilię głosił proboszcz - ks. kan. Edmund Malatyński. Zebrani mogli zapoznać się z 75-letnią historią Niedzieli oraz bieżącą działalnością wydawniczą Tygodnika.

Podczas wspólnego obiadu mogłyśmy poznać historię parafii, Ksiądz Proboszcz przybliżył nam także meandry działalności duszpasterskiej. Data powstania parafii sięga roku 1430, ale przypuszcza się, że mogła istnieć już za czasów Kazimierza Wielkiego. Jako wotum Jubileuszowego Roku 2000 na miejscu starej plebanii zbudowano ołtarz polowy ku czci św. Piotra w Okowach. Całość przedstawia ruinę twierdzy Herodowej. Jak powiedział Ksiądz Proboszcz, w planach jest kolejny segment budowli, tzw. "Droga Piotrowa".

Mira Bodak

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Krzysztof - patron kierowców i podróżujących

Od 1934 r. rozpowszechnia się zwyczaj święcenia samochodów czy motocykli przed nowym sezonem turystycznym lub w dzień św. Krzysztofa. Nie ma co ukrywać, że człowiek nie wyobraża sobie już dzisiaj życia bez samochodu. Rosnąca ich liczba powoduje korkowanie miast, a na drogach robi się coraz bardziej niebezpiecznie; każdy chce dojechać na czas, nie zauważając nierzadko innych uczestników ruchu drogowego.

CZYTAJ DALEJ

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

2021-07-21 07:55

[ TEMATY ]

pogrzeb

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Bliscy, przyjaciele i lokalna społeczność pożegnali we wtorek trzyosobową rodzinę, która zginęła od strzałów 10 lipca w Borowcach koło Częstochowy. 44-letni małżonkowie i ich 17-letni syn spoczęli na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Zielonej.

Rodziców i brata pożegnał 13-letni Gianni, który jako jedyny podczas strzelaniny w domu zdołał się ukryć, a potem uciec. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję