Reklama

W drodze do VIII Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w Częstochowie

„Zostań z nami, Panie”

W 20. rocznicę konsekracji radość z posiadania kościoła przeżywała parafia pw. św. Wojciecha w Częstochowie. Uroczystość ta zbiegła się z rozpoczęciem VIII Kongresu Eucharystycznego Archidiecezji Częstochowskiej i jubileuszem 80-lecia istnienia diecezji. Z tej racji w dniach 15-23 października br. trwały misje święte pod hasłem Zostań z nami, Panie. Przewodnikami na drogach wiary i nawrócenia byli pallotyni ks. Jerzy Błaszczak i ks. Piotr Czaja. Księża Misjonarze zachęcali parafian do podjęcia trudu zjednoczenia serc przy Chrystusie: „Misje to czas szczególny, w którym Bóg mówi do człowieka. On chce przyjść do każdego ze swoją miłością i przebaczeniem. Miłosierny Bóg pragnie dotknąć każdego człowieka, każdą rodzinę”.
W programie misji znalazły się nauki stanowe, dzień przebłagania za grzechy z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty, modlitwy za zmarłych oraz adoracja Krzyża Świętego. Każdego dnia wierni gromadzili się na nabożeństwie różańcowym i Apelu Jasnogórskim.
20 października br., w dniu rocznicy konsekracji, w kościele pw. św. Wojciecha zapłonęły świece-zacheuszki, a licznie zgromadzeni wierni uczestniczyli w dziękczynno-błagalnej Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. prał. Józefa Słomiana - budowniczego świątyni i pierwszego proboszcza na Tysiącleciu, świadka tamtych czasów. Eucharystię poprzedziła adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja wewnątrz świątyni. Tego dnia na ołtarzu wystawiony był Najświętszy Sakrament, na środku kościoła krzyż misyjny, a świętowojciechowa wspólnota wpatrywała się w oblicze Boże i słuchała Jego słów. Wobec Słowa Wcielonego szczególnego znaczenia nabrały napomnienia ks. Jerzego Błaszczaka SAC wzywające do przebłagania Boga za nie wypełnianie przykazań, zwłaszcza za brak miłości Boga i bliźniego. Radość wypełnia serce człowieka, gdy korzy się przed Bogiem i jednoczy z bliźnimi, czego wyrazem było podanie dłoni w symbolicznym akcie pojednania.
Przypominając trudne czasy budowy kościoła, z którego powstało 7 parafii, ks. prał. Józef Słomian powiedział m.in.: „Kościół ten to dom Boży, dom wiary i miłości, przybytek łask Bożych, który prowadzi do nieba. W tym szczególnym dniu przekazuję mojemu godnemu następcy ks. prał. Stanisławowi Iłczykowi kielich - dar od Ojca Świętego Jana Pawła II. Kielich ten wyraża wolę posiadania kościoła na Tysiącleciu i dzieło jego budowy, a przede wszystkim miłość wiernych, którzy wraz ze mną ten kościół budowali. Wyrażam wdzięczność 47 księżom wikariuszom, którzy przez wszystkie te lata stali przy swoim proboszczu. Dziękuję także wiernym za słowa życzliwości i troski o byłego proboszcza, za kulturę serc. Wy jesteście moją rodziną, siłą i radością”.
Już od 20 lat wierni parafii św. Wojciecha gromadzą się wokół stołu Pańskiego, by dziękować Bogu i posilać się Jego Ciałem i Krwią. O umocnienie ich wiary, rozwój życia religijnego i dobroć serca wyrażającą się w trosce o najuboższych zatroskany jest ks. prał. Stanisław Iłczyk: „To radość dla mnie jako proboszcza, który dopiero podejmuje pracę duszpasterską w parafii, że piękna, bogata historia łączy się z zaangażowaniem w życie Kościoła. Ludzi, którzy budowali tę świątynię jest coraz mniej, jednak pamiętają tamte czasy, a jest to historia podobna do tej, która stała się udziałem wiernych w Nowej Hucie w Krakowie. Oni bardzo pragnęli, aby tam stanął kościół i kochali go. I tak pozostało. Obecnie dokonują się przemiany w życiu miast i parafii, wszechobecne staje się zeświecczenie. Świątynia ta jednak nadal się wypełnia. To wielkie przeżycie dla nas, kapłanów. Chciałbym też zwrócić uwagę na aktywnie działającą grupę Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Ci młodzi utożsamiają się z parafią, pragną, aby świadectwo ich wiary było czytelne, mają też poczucie obowiązku względem innych. Prężnie pracuje Akcja Katolicka, grupy modlitewne gromadzą się przed Najświętszym Sakramentem, a ministranci będą uczestniczyć w profesjonalnym kursie lektorskim (zajęcia z dykcji prowadzone będą przez aktorów Teatru).”
22 października był dniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Podczas Mszy św. koncelebrowanej Ksiądz Proboszcz przypomniał, że „dobra jest parafia, gdy trwa przy krzyżu, gdy przez krzyż patrzy w przyszłość i wieczność. Niech nasze dłonie wyciągnięte do krzyża będą dziękczynieniem, że na tym świętym drzewie dokonało się zbawienie świata”. Ogłosił również, że od tego dnia rozpoczyna się miesięczne nocne czuwanie w kaplicy adoracji. Po Eucharystii wierni wzięli na ramiona krzyż i wyruszyli w procesji, podczas której odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Po poświęceniu i okadzeniu znaku zbawienia świętowojciechowa wspólnota złożyła wyznanie wiary, po czym zapłonęły 3 znicze: wiary (zapalony przez rodziny kapłańskie), nadziei (przedstawicieli młodzieży) i miłości (małżeństwa), a Wspólnota Krwi Chrystusa złożyła kwiaty. Świadkiem misji, miłości i nawrócenia jest krzyż, na którym Chrystus ofiarował samego siebie. Ta sama ofiara dokonuje się w sposób bezkrwawy podczas każdej Mszy św. Ta sama Miłość ukryta jest w białej Świętej Hostii.
Zakończyły się misje, jednak czas Bożej łaski i miłosierdzia trwa nadal, a w sercach wiernych pozostały słowa Księdza Misjonarza: „Na wezwanie Jana Pawła II idzie przez świat wielka modlitwa, byśmy jeszcze raz jak uczniowie w Emaus zawołali: zostań z nami, Panie, bo tyle w nas ciemności, zamętu. Zostań z nami, bo Ty jesteś Drogą, Prawdą, Życiem i Miłosierdziem”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: modlitwa za żołnierzy z okazji Święta Wojsk Lądowych

2021-09-24 11:57

[ TEMATY ]

wojsko

Poznań

bp Józef Guzdek

żołnierze

ordynariat.wp.mil.pl

„Dziś trzeba powtórzyć nawoływanie do stawania w obronie honoru i dobrego imienia polskiego żołnierza, który z narażeniem zdrowia i życia strzeże granic ojczystego domu i służy sprawie pokoju tutaj i poza jego granicami” – mówił abp gen. Józef Guzdek z okazji Święta Wojsk Lądowych w poznańskiej katedrze.

Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem administratora apostolskiego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego koncelebrował bp Szymon Stułkowski, poznański biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję