Reklama

80-lecie diecezji częstochowskiej i VIII Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny

Eucharystia chlebem dla duszy

„Eucharystia jest tym dla duszy, czym jest chleb dla ciała. Przyjmowanie Komunii św. przez wiernych uzdalnia ich do tego, by stali się sługami swoich bliźnich, aby nieść im Ewangelię. Do takiej służby zostaliśmy wszyscy powołani przez Chrystusa, który będąc Synem Bożym i Nauczycielem, służył innym, czego symbolem było umycie przez Niego nóg Apostołom” - te słowa wypowiedział bp Antoni Długosz 25 października br., celebrując Mszę św. - w kościele pw. św. Jana Kantego w Częstochowie, będącą kolejną stacją Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego.

„Aby w pełni realizować przesłanie Jezusa, powinniśmy służyć innym, a nawet stać się niewolnikami miłości Boga, którą mamy nieść światu - mówił Ksiądz Biskup. Największym darem Boga dla nas jest Eucharystia. Wtedy właśnie dokonuje się ofiara Syna Bożego, w którą my - ludzie wierzący - powinniśmy się włączyć. Podczas każdej Mszy św. Bóg pragnie, abyśmy ofiarowywali Mu siebie. Eucharystia jest dla naszej duszy Chlebem, bez którego nie mogłaby ona żyć”. Bp Antoni Długosz przypomniał zgromadzonym na Eucharystii ogromną rolę pokarmu, jakim jest chleb dla każdego człowieka. Mówił o wędrówce Narodu Wybranego, który szukał chleba i wolności dla siebie i swoich dzieci. Przypomniał o tym, jak wiele Żydzi potrafili znieść trudności i niewygód, aby dotrzeć do ziemi obiecanej im przez Boga, na której nie musieliby martwić się o chleb.
Studiując historię Narodu Wybranego, docieramy do czasów Chrystusa. On również mówił o chlebie, dlatego po kolejnym rozmnożeniu chleba Żydzi okrzyknęli go królem. Ale Jezus nauczał o Chlebie Żywym - Swoim Ciele. Chrystus ustanowił Eucharystię, polecając Apostołom sprawowanie Najświętszej Ofiary na Jego pamiątkę. Ksiądz Biskup przypomniał jeszcze raz, że udział we Mszy św. i przyjmowanie Komunii św. umacnia nas w służeniu Bogu i bliźniemu.
Wstępem do Eucharystii była konferencja ks. dr. Andrzeja Kuliberdy: Eucharystia tajemnicą wiary. Temat wykładu zaczerpnięto z tytułu encykliki Pawła VI: Misterium fidei, z pierwszego rozdziału encykliki Jana Pawła II: Ecclesia de Eucharistia i fragmentów listu apostolskiego Jana Pawła II: Mane nobiscum Domine. Podczas wykładu pochylano się nad zagadnieniami Eucharystii jako: tajemnicy realnej obecności Jezusa, tajemnicy światła i tajemnicy zbawienia. Pierwsze zagadnienie pozwoliło słuchaczom na przypomnienie sobie, że Eucharystia została ustanowiona przez Chrystusa w Wielki Czwartek podczas wieczerzy paschalnej. Istotą tej uczty stają się słowa Syna Bożego, mówiące o spożywaniu przez uczniów Jego Ciała i Krwi. Wezwanie to, podkreślone przez nakaz: „To czyńcie na moją pamiątkę” (Łk 22, 19) prowadzi do relacji komunii, którą Bóg nawiązuje z ludźmi. Następnym wymiarem Eucharystii jest jej wymiar ofiarniczy.
W Wielki Czwartek Chrystus przepowiada swoją śmierć na krzyżu, każda kolejna Eucharystia jest uobecnieniem Jego męki dokonanej na Golgocie, choć już jest w niej obecny Jezus Zmartwychwstały. Eucharystia zawiera więc w sobie zapowiedź męki, jej uobecnienie po Golgocie i jednocześnie wskazuje na przyjście Jezusa na końcu dziejów. „Uświadamia nam to aklamacja wypowiadana po konsekracji: «Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale». Pierwszym aspektem misterium Eucharystii jest tajemnica światła, ponieważ w każdej Mszy św. Liturgia Słowa Bożego poprzedza sprawowanie Liturgii Eucharystii - mówił ks. dr Andrzej Kuliberda. - Słowa Zbawiciela, które wypowiada do Apostołów idących do Emaus, powodują «poruszenie» serc uczniów, chronią ich przed mrokiem smutku i rozpaczy, wzbudzają w nich pragnienie pozostania z Nim. Słowa Jezusa dają ich umysłom światło zrozumienia i wiary”. W zagadnieniu Eucharystia tajemnicą zbawienia powiedziano: „Obecność Chrystusa w Eucharystii jest dla nas, dla naszego zbawienia: «Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam (...) Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym» (J 6, 53-54)”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraska: 15 tys. osób w Polsce otrzymało trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19

2021-09-23 19:55

[ TEMATY ]

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ok. 15 tys. osób zaszczepionych trzecią dawką przeciwko COVID-19 – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że widać duże zainteresowanie jej przyjęciem.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska pytany był w TVP Info o to, czy skierowania dla określonych grup, które będą mogły przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, już są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje niemiecką „drogę synodalną”

2021-09-23 20:51

[ TEMATY ]

kardynał

Niemcy

Wikipedia

Kardynał Walter Kasper

Kardynał Walter Kasper

„Wielu zastanawia się, czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie” – stwierdził odnosząc się do niemieckiej „drogi synodalnej” kardynał Walter Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wypowiedział się na ten temat w wykładzie wygłoszonym 17 września w Rzymie. Zaznaczył, że proces ten odbiegł od Vaticanum II szczególnie w dziedzinie „sakramentalnego rozumienia Kościoła i biskupstwa”. Udzielił zarazem swego poparcia dla tekstu alternatywnego, zaproponowanego na początku bieżącego miesiąca przez biskupa Ratyzbony, Rudolfa Voderholzera.

Kardynał Walter Kasper skrytykował oficjalny tekst jednego z tematów drogi synodalnej - na temat sprawowania władzy i je podziału w Kościele - mówiąc, że próbuje on „wymyślić Kościół na nowo”. Przyznał, że wiele osób zastanawia się, „czy to wszystko jest jeszcze w pełni katolickie". Zauważył, że „niektóre stwierdzenia dokumentu oficjalnego wyraźnie odbiegają od podstawowych rozważań II Soboru Watykańskiego, na przykład odnośnie do sakramentalnego rozumienia Kościoła i posługi biskupiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję