Reklama

W Bielsku zabrzmiał hymn „Gaudeamus”

Niedziela podlaska 45/2005

Po raz pierwszy w ponad 900-letniej historii Bielska Podlaskiego rozległ się w piątek 7 października hymn akademicki Gaudeamus igitur, obwieszczający rozpoczęcie nowego roku akademickiego w nowo powstałej Wyższej Szkole Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera. Podczas uroczystej immatrykulacji ośmiu młodych żaków - na blisko stu przyjętych na pierwszy rok - otrzymało indeksy. Wśród zaproszonych gości obecny był bp Antoni Dydycz, należący do loży patronackiej uczelni.
„Tak jak nigdy nie wchodzi się do tej samej wody w rzece, tak uroczystość tę można nazwać niepowtarzalną - mówił Stanisław Zagórski, prezes Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego «Stopka» w Łomży, inicjator i najważniejszy sponsor uczelni. - Założyliśmy, że będzie ona szkołą «pogranicza», która ma łączyć ludzi z wielu krajów i o różnych kulturach. Zawarto już umowy z uniwersytetami ukraińskimi w Łucku i Drohobyczu, a chęć współpracy zadeklarowały uczelnie z Białorusi, Litwy i obwodu kaliningradzkiego. Liczymy również na kilka wyższych szkół w Anglii, Niemczech i Austrii”.
Pierwszym rektorem bielskiej uczelni został prof. dr hab. Michał Gnatowski, rodem spod Drohiczyna, specjalista od najnowszej historii. „Z różnych powodów, głównie krótkiego czasu, nie udało nam się dokonać pełnego naboru studentów. Nie mamy też jeszcze studentów z zagranicy.
Te blisko sto osób, które dziś rozpoczynają naukę, pochodzi przede wszystkim z powiatu bielskiego i jego okolic. Będą się kształcić na dwóch kierunkach: ekonomii - 77 słuchaczy oraz filologii angielskiej - 20. Na razie nie będzie studiów stacjonarnych w trybie dziennym, a jedynie wieczorowym. Nauka jednak będzie odbywać się według nowoczesnych programów odpowiadających standardom europejskim” - oświadczył Rektor uczelni.
Dla młodych żaków nauka na WSWMiR będzie z pewnością pierwszym etapem do zdobycia tytułu magistra czy nawet doktora. Aneta Kruszewska, absolwentka bielskiego Liceum Ekonomicznego, zamierza pogłębiać wiedzę z dziedziny skarbowości i polityki finansowej. Wybrała bielską uczelnię, bo jest „pod bokiem”. Natomiast Marcin Fiedorczuk interesuje się kulturą oraz historią sąsiednich krajów. Liczy, iż uczelnia umożliwi mu kontakty z tymi krajami, aby mógł więcej się o nich dowiedzieć.
„Studia wyższe, nawet prowadzone na wysokim poziomie, nie dają jeszcze pełnej gwarancji zatrudnienia, dlatego chcemy przekazywać młodzieży nie tylko wiedzę, lecz również uczyć jej zaradności. Powinna temu sprzyjać dobra kadra nauczycieli akademickich - 10 profesorów, w tym 6 tytularnych, oraz 12 doktorów” - zapewnił prof. Gnatowski.
Bp Dydycz, gratulując Bielskowi wyższej uczelni, wyraził nadzieję, że spełni ona społeczne oczekiwania i dobrze wpisze się w koloryt miasta i regionu, tak jak niegdyś uczynił to jej patron - Zygmunt Gloger. Ten znakomity uczony, tak bardzo związany z Podlasiem, ofiarował polskiej nauce swój pracowity żywot i nader bogatą spuściznę literacką.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję