Reklama

Listopadowe modlitwy w katedrze

Niedziela łódzka 47/2001

Listopad jest w Polsce miesiącem pamięci o zmarłych. Szacunek i wdzięczność wobec tych, którzy odeszli, wyrażana jest na różne sposoby: już przed 1 listopada Polacy odwiedzają częściej niż zwykle cmentarze, dekorują groby bliskich zmarłych, w zadumie palą znicze i przywołują w pamięci wspomnienia. Kościół katolicki zachęca w tym czasie do szczególnej modlitwy w intencji wiecznego życia dla tych, którzy zakończyli już swoją ziemską wędrówkę. W tzw. oktawie uroczystości Wszystkich Świętych każdy, kto w stanie łaski uświęcającej nawiedzi cmentarz i pomodli się za zmarłych, zyskuje odpust zupełny i może go następnie w intencji tych zmarłych ofiarować. W świątyniach parafialnych sprawowane są specjalne Liturgie Eucharystyczne w intencji zmarłych poleconych w tzw. wypominkach.

Bazylika katedralna w Łodzi mieści w swych podziemiach niewielką nekropolię. Spoczywają tu doczesne szczątki czterech biskupów łódzkich: bp. Wincentego Tymienieckiego, bp. Włodzimierza Jasińskiego, bp. Michała Klepacza i bp. Józefa Rozwadowskiego. W oktawie uroczystości Wszystkich Świętych krypta pozostaje otwarta dla pragnących nawiedzić groby Pasterzy łódzkiego Kościoła. Przychodzą tu szczególnie kapłani i alumni seminarium. Zmarli biskupi pomocniczy - bp Kazimierz Tomczak, bp Jan Fondaliński i bp Jan Kulik spoczywają na cmentarzu św. Józefa w Łodzi przy ul. Ogrodowej. Za nich wszystkich, a także za swych zmarłych kanoników modli się zawsze w środę po uroczystości Wszystkich Świętych Archikatedralna Kapituła Łódzka. Także w roku bieżącym jej członkowie pod przewodnictwem bp. Adama Lepy i bp. Ireneusza Pękalskiego spotkali się w bazylice archikatedralnej 7 listopada o godz. 12.00.

Bp Adam Lepa w słowie wprowadzającym wyjaśnił, że Archikatedralna Kapituła Łódzka, która powstała 29 listopada 1921 r., ma w swoim statucie zapisaną tę uroczystą Mszę św. za zmarłych biskupów i kanoników, ale jest to nie tylko obowiązek statutowy, lecz przede wszystkim płynąca z wdzięcznej pamięci potrzeba ofiarowania za zmarłych poprzedników tego, co każdy kapłan ma najcenniejszego - modlitwy eucharystycznej, aby wszyscy oni mieli udział najwspanialszy w chwalebnym zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, który ich obdarował łaską kapłaństwa, a oni wytrwali w niej wiernie do końca.

Homilia wygłoszona przez teologa Archikatedralnej Kapituły Łódzkiej - ks. inf. Bogdana Dziwosza była głęboką medytacją o życiu, przemijaniu i nieśmiertelności, opartą na tekstach Starego i Nowego Testamentu. Ksiądz Infułat zwrócił uwagę, że śmierć pozostaje wielką tajemnicą, wobec której z szacunkiem odnoszą się nawet niewierzący. Ludzkość zdołała już sprofanować wiele świętych tajemnic, ale na szczęście wciąż jest bezradna wobec tajemnicy śmierci. Ludzie wierzący mogą szukać wyjaśnienia tej nieprzeniknionej tajemnicy jedynie w objawieniu Jezusa Chrystusa; przez Ewangelię Jezus Chrystus rzuca światło na życie i nieśmiertelność (por. 2Tm 1, 10), jedynie On, który jest "życiem i zmartwychwstaniem" naszym, ma klucz do tajemnicy śmierci (por. Ap 1, 17.) Poza Słowem Bożym nie wolno nam szukać innych świateł.

Liturgię zakończyła wspólna modlitwa za zmarłych, z pragnieniem otrzymania odpustu zupełnego i ofiarowania go w ich intencji. Zanim biskupi i kanonicy udali się do podziemnej krypty, by pogrążyć się w prywatnej modlitwie, bp Adam Lepa podziękował wszystkim za udział w Eucharystii, szczególnie podkreślając obecność księży rektorów i alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, sióstr zakonnych oraz laikatu, który - jak to określił Ksiądz Biskup - zawsze wierny przybywa na apel duszpasterzy i razem z nimi zanosi modlitwy do Pana Boga.

Dwa dni wcześniej, w samo południe 5 listopada stali uczestnicy Mszy św., sprawowanej codziennie w katedrze o godz. 12.00, mieli możliwość modlić się wspólnie z nauczycielami i uczniami Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łodzi.

Bp Adam Lepa, przewodniczący uroczystej Celebrze, wyjaśnił na wstępie, że z inicjatywy dyrekcji Szkoły odprawiona zostanie Msza św. w intencji zmarłych profesorów, absolwentów i innych osób związanych ze szkołą. Wraz z Księdzem Biskupem Ofiarę Eucharystyczną sprawowali proboszcz parafii katedralnej - ks. kan. Ireneusz Kulesza oraz prefekt WSD - ks. Grzegorz Kopytowski. Oprawę muzyczną Liturgii zapewnili uczniowie pod kierunkiem swoich profesorów. Pięknie śpiewał chór, wzruszała muzyka w wykonaniu młodej wiolonczelistki. Po Komunii św. zabrzmiał po raz pierwszy flet, który szkoła otrzymała od Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji 50-lecia swego istnienia. Nauczyciele i uczniowie wzięli także udział w Liturgii Słowa i powszechnej modlitwie wiernych.

Bp Adam Lepa poruszył w homilii temat najważniejszej perspektywy każdego ludzkiego życia, jaką jest udział w chwale Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Człowiek wyznacza swemu życiu różne perspektywy, dla jednego sens życiu nadaje praca, inny pragnie sławy, ale wszyscy powinni w swoje życie wpisywać przede wszystkim perspektywę wieczności wysłużoną na krzyżu przez śmierć Jezusa Chrystusa i otwartą dla każdego, kto pragnie i wierzy, przez Jego Zmartwychwstanie. Ksiądz Biskup zwrócił także młodym słuchaczom uwagę na specyfikę wyjątkowego w Roku Liturgicznym okresu, jakim jest tzw. oktawa uroczystości Wszystkich Świętych, na wielkie znaczenie różnorodnych oznak miłości, jakimi w tym czasie obdarzamy tych, którzy poprzedzili nas w drodze do wieczności.

Mimo że bazylika katedralna wypełniona była dziećmi i młodzieżą w wieku gimnazjalnym, Liturgia przebiegała w nastroju pełnym refleksji i skupienia. Dobrze to świadczyło o wrażliwości i kulturze uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łodzi i stanowiło piękne świadectwo wobec dorosłych uczestników Eucharystii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba wracać do wskazań Ojca Świętego Franciszka

2021-08-04 19:42

Archiwum MFS

    Pięć lat temu nasze miasto rozbrzmiewało wszystkimi językami świata, a ulice wypełnili radośni, rozśpiewani młodzi uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży.

    Uroczystości rocznicowe zostały zorganizowane na Campus Misericordiae w dniach 30 lipca do 1 sierpnia br. To była okazja, aby na nowo przeżyć wyjątkowy czas wspólnoty, radości i modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim w rzucie młotem, Paweł Fajdek brązowym medalistą

2021-08-04 14:33

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Biało-czerwoni w Japonii zdobyli cztery medale w tej konkurencji - w tym oba złote.

32-letni Nowicki swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. Jego rówieśnik Fajdek posłał młot najdalej w piątej próbie.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Feroci: na wzór św. Franciszka nośmy ubogich w sercu

2021-08-05 20:02

[ TEMATY ]

Rzym

św. Franciszek

Asyż

Vatican News

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję