Reklama

Muzyczne tony w diecezji

Muzyka sakralna to nie tylko mowa dźwięków, to także ewangeliczne przesłanie osnute na kanwie harmonii. Śpiew i wykonywanie muzyki w Kościele to przecież wspólne oddawanie chwały Bogu. Nie można także zapomnieć o roli kulturotwórczej muzyki i śpiewu, strzeżenia depozytu doświadczeń minionych wieków oraz kreowania nowych wartości kulturowych. A jak to wygląda w naszej diecezji?

Muzycznym świętem jest niewątpliwie festiwal "Ave Maryja" w Czeladzi, który gromadzi najwybitniejszych śpiewaków operowych. Międzynarodowe święto organów ma miejsce w Olkuszu w parafii św. Andrzeja Ap. Jednak najbardziej znanym przedsięwzięciem muzycznym jest oczywiście Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W okresie Bożego Narodzenia odbywają się także przeglądy piosenki religijnej w parafii św. Joachima i Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu. W wielu parafiach naszej diecezji działają schole. Pojawiają się młodzieżowe zespoły muzyczne, które mają to do siebie, że tak szybko jak powstają, tak szybko rozpadają się. Wyjątkiem jest zespół "Psallite Deo" z Sosnowca istniejący od 5 lat. Od kilku lat istnieje także zespół "Maksymilianum" w parafii św. Maksymiliana M. Kolbego w Olkuszu. Młodzieżowe zespoły muzyczne istnieją również przy parafii św. Antoniego z Padwy w Wojkowicach, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej, św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych, Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Dąbrowie Górniczej i w parafii Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu.

"Około 20 młodych ludzi działa w diakonii muzycznej Ruchu Światło-Życie. Służą swoimi talentami muzycznymi w czasie wszystkich diecezjalnych uroczystościach wspólnoty. A w czasie wakacji są animatorami muzycznymi na rekolekcjach oazowych" - powiedział Niedzieli ks. Janusz Bochenek, diecezjalny moderator Ruchu.

Zasadniczy ciężar animowania śpiewu w parafii spoczywa na organistach. Niestety w naszej diecezji nie wszystkie parafie mają swojego organistę. "W prowadzone od kilku lat spotkania formacyjne włączyło się ok. 70 organistów z diecezji. Nie są to na pewno wszyscy, mimo że zaproszenia przez ręce Księży Proboszczów, kierowałem do wszystkich parafii diecezji. Zaś regularnie w spotkaniach formacyjnych bierze udział około 30-40 organistów" - powiedział Niedzieli ks. Robert Żwirek, wykładowca muzyki kościelnej w sosnowieckim seminarium.

W diecezji działa kilka chórów. I tak w parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny istnieje chór "Lutnia", w parafii Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu śpiewa chór "Salvatoris amici", a w parafii Miłosierdzia Bożego Sosnowcu chór "Sempre cantabile" . Chór parafialny działa także w sosnowieckich parafiach: św. Barbary, św. Tomasza Apostoła, św. Joachima i św. Floriana. W Będzinie chór prowadzony jest w parafii św. Katarzyny, św. Jadwigi Śląskiej oraz w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łagiszy. W Dąbrowie Górniczej chóry istnieją przy parafii św. Rafała Kalinowskiego i Trójcy Przenajświętszej w Błędowie. Ponadto chóry istnieją m.in. w parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu, w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kwaśniowie, św. Michała Archanioła w Łazach, Przemieniania Pańskiego w Ogrodzieńcu, św. Jadwigi Śląskiej w Rogoźniku, św. Antoniego z Padwy w Wojkowicach, w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wojkowicach-Żychcicach, Miłosierdzia Bożego w Rokitnie Szlacheckim i co zasługuje na podkreślenie, w parafii św. Katarzyny w Wolbromiu. Chór ten prowadzi proboszcz parafii ks. Stanisław Sapliewski. W Jaworznie chór działa przy parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny. Ciekawostką jest to, powiedział Niedzieli ks. dziekan Julian Bajer, że śpiewają w nim osoby z całego Jaworzna, nie tylko z parafii. W Olkuszu w parafii św. Andrzeja Apostoła od wielu lat istnieje chór " Hejnał". Chór istnieje także przy Diecezjalnym Duszpasterstwie Akademickim i jest prowadzony przez ks. Pawła Sobierajskiego.

"Istnienie chóru wcale nie oznacza, że wierni w czasie liturgii nie uczestniczą w śpiewie - wyjaśnia ks. dziekan Mieczysław Miarka - który kilka lat temu założył w parafii chór. Koncerty odbywają się co kilka miesięcy, a chórzyści śpiewają razem tylko z okazji większych uroczystości. A poprzez istnienie chóru można pokazać wiernym bogactwo utworów sakralnych, na co dzień nie wykonywanych w kościele, a które są naszym dziedzictwem - podkreśla ks. Miarka.

Istotną rolę w "rozśpiewaniu" kościoła ma także kapłan. Klerycy w seminarium 1 godzinę w tygodniu, przez 6 lat, przeznaczają na kształcenie muzyczne. Przez co przedmiot zwany "Muzyką kościelną" jest najdłużej wykładanym w seminarium. "Generalna zasada kształcenia jest taka, by każdy na miarę swoich możliwości poznał arkana muzyki. Staram się by ci, którzy są utalentowani słuchowo i głosowo nauczyli się poprawnie śpiewać. Poza tym zapoznaję alumnów z podstawowymi dokumentami Kościoła traktującymi o śpiewie i muzyce. Uczymy się dobierać pieśni na poszczególne okresy liturgiczne oraz na poszczególne części Mszy św." - powiedział Niedzieli o formacji muzycznej ks. Robert Żwirek.

Wydaje mi się, że bolączką w śpiewie naszej diecezji jest nieznajomość tekstów. Rozwiązaniem problemu może być stosowany w wielu parafiach ekran, na którym wyświetlany jest tekst pieśni. Jednak w większych świątyniach i tych, które mają wiele zakamarków, nie zdaje to egzaminu. Inną możliwością, choć nie stosowaną powszechnie, jest wydrukowanie śpiewników.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki o podwyżkach dla parlamentarzystów: nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego

2021-07-31 13:21

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Aleksander Koźmiński

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Zakładany wzrost wynagrodzeń jest taki, jak w ostatnich 5 latach średni wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego - tylko potraktowanie parlamentarzystów tak, jak każdej innej grupy zawodowej - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Pytany podczas briefingu we Wrocławiu o zapowiedź złożenia w poniedziałek przez marszałka Ryszarda Terleckiego w Sejmie ustawy o podwyżkach dla samorządowców, dla prezydenta RP, byłych prezydentów i o to, czy jest to naturalna konsekwencja podwyżek podpisanych rozporządzeniem prezydenta dla podsekretarzy stanu i parlamentarzystów, premier Morawiecki powiedział: "tak można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju naturalna konsekwencja".

CZYTAJ DALEJ

Licheń: Modlitwa przebłagalna za grzechy aborcji

2021-08-01 10:24

[ TEMATY ]

aborcja

Licheń

Adobe Stock

Dzień modlitwy przebłagalnej za grzechy aborcji odbył się w sobotę, 31 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po południowej Mszy świętej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski odczytano modlitwę ekspiacyjną.

Podczas głównej Mszy świętej dziękowano za dzieci, które są darem i błogosławieństwem. Przepraszano za odrzucanie tego daru, za ojców, którzy pozwolili lub nakłaniali do aborcji, za kobiety, które odrzuciły powołanie do macierzyństwa, za wywierających presję ku wybraniu aborcji i za przyczyniających się do cywilizacji śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję