Reklama

Metropolita wrocławski przed odjazdem „Ad limina apostolorum”

Z wizytą do Watykanu

W dniach 20-27 listopada br. biskupi archidiecezji wrocławskiej składają w Rzymie apostolską wizytę „ad limina apostolorum”. Jej program abp Marian Gołębiewski przedstawił na konferencji prasowej 18 listopada br. we Wrocławiu.

Ad limina apostolorum to tradycyjne nawiedzenie grobów apostolskich, spotkanie z Następcą św. Piotra i jego najbliższymi współpracownikami. Do Rzymu jeżdżą wszyscy członkowie Konferencji Episkopatów, a jeśli jest ich wielu, wybierają się grupami. W tym roku z Polski jadą trzy grupy biskupów, w trzech terminach. W pierwszej pojadą biskupi metropolii wrocławskiej na czele z abp. Marianem Gołębiewskim, biskupi z metropolii gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, gnieźnieńskiej i poznańskiej.
Wcześniej każdy z biskupów diecezjalnych musiał wypełnić kwestionariusz, zawierający ponad 20 różnych zagadnień, wymagający szczegółowych odpowiedzi, statystyki i sprawozdania. - Te dane dotyczą np. formacji, wychowania młodego duchowieństwa, ekumenizmu, sytuacji rodzin, spraw duszpasterskich, ekumenizmu, liturgii - mówił abp Marian Gołębiewski. Relacje te zostały już wysłane do Rzymu, aby podczas wizyty mogły być przedmiotem dialogu w poszczególnych kongregacjach.
Najważniejszą różnicą w tegorocznych sprawozdaniach będą zmiany związane z wydzieleniem z archidiecezji wrocławskiej nowej diecezji - świdnickiej. Stąd wiele danych trzeba uaktualnić.
W archidiecezji wrocławskiej jest obecnie 1 165 200 osób, w tym 1 152 700 katolików. Metropolitę wrocławskiego szczególnie cieszy wzrost liczby alumnów: w październiku rozpoczęło studia na I roku tylu studentów, co w latach ubiegłych, jeszcze przed podziałem archidiecezji. W diecezji erygowano właśnie 295. parafię (w Oławie). Abp Gołębiewski spodziewa się, że w przyszłym roku liczba ta wzrośnie do 300. W samym Wrocławiu powstaną 2 nowe parafie.
W programie wizyty znajdzie się także spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI oraz modlitwa przy grobach św. Piotra i jego następców - oczywiście także przy grobie Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję