Reklama

Żeby Polska była Polską

„Wolności błyszczy zorza,
Wolności bije dzwon,
Wolności rośnie krzew,
Bogurodzico
Wolnego ludu śpiew
Zanieś przed Boga tron.”
(J. Słowacki)

Uroczystość pod hasłem „O wolną i niepodległą Ojczyznę” zgromadziła 10 listopada, w Szkole Podstawowej nr 5 wielu znakomitych uczestników. Każdy z zaproszonych gości już w drzwiach został przywitany przez uczniów symbolicznym bukietem kwiatów. Na początku uroczystości głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Pietrusewicz, która przywitała wszystkich przybyłych i poprosiła o zabranie głosu bp. Tadeusza Zawistowskiego. „Szczycimy się, że Polska miała takich przywódców jak Józef Piłsudski i Roman Dmowski. Jesteśmy dumni z tego, że mieliśmy takie elity przywódcze, którym obca była prywata, a zwyciężyła w nich miłość do ojczyzny. (...) Życzę młodemu pokoleniu, aby żyło w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce i żeby pamiętało o historii swojej ojczyzny i wodzach, dla których dobro Polski przewyższało inne wartości. Po raz 87 świętujemy obchody wymodlonej, wypłakanej przez poetów niepodległości. Polska zaczyna się w umysłach i sercach”- przypomniał bp Tadeusz Zawistowski.
Prezydent Miasta Łomża Jerzy Brzeziński mówił o tym, że nie byłoby „Cudu nad Wisłą”, gdyby nie cud nad Łomżą. „Składam hołd wszystkim, dzięki którym Polska jest Polską, a Polacy Polakami” - mówił w swoim przemówieniu.
Na spotkanie przybyli członkowie Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, sybiracy, kombatanci, harcerze-weterani, którym przyświecały najważniejsze harcerskie ideały takie jak: patriotyzm, humanizm i braterstwo. „Każdy zmarnowany dzień nauki to sprawa dla narodu polskiego” - mówił do uczniów harcerz z Drużyny Weteranów imienia Leona Kaliwody. Sztandar Szkoły Podstawowej nr 5 został odznaczony Honorową Odznaką Sybiraka przez prezesa Związku Sybiraków Józefa Poczobuta. Pani dyrektor Małgorzata Pietrusewicz została odznaczona Honorową Odznaką Sybiraka oraz Odznaką za zasługi dla Związku Kombatantów. Resztę uroczystości wypełnił program poetycko-muzyczny przygotowany przez uczniów pod kierownictwem wyróżnionej dyplomem uznania nauczycielki języka polskiego Marii Tyszki. 59. drużyna harcerska „Ptaki Ptakom” spiewała piosenki i mówiła wiersze. Podobne spotkania wpisane są w tradycję szkoły.
Obchody 87. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się 12 listopada w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Przedstawiciele lokalnego samorządu z senatorem Ludwikiem Zalewskim, starostą łomżyńskim Wojciechem Kubrakiem, prezydentem Łomży oraz członkami Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, strażakami i policjantami, złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci Romana Dmowskiego. Po tym swoistym hołdzie wierni udali się przed kościół parafialny, gdzie miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej ku czci Ojca Świętego Jana Pawła II. Na tablicy widnieje podobizna Papieża i jego zawołanie „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Zawistowskiego i koncert w wykonaniu polskich zespołów z Ukrainy dopełniły charakteru tego narodowego święta.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję