Reklama

Niecodzienna lekcja historii

Niedziela podlaska 48/2005

11 listopada mieszkańcy Bociek obchodzili wspólnie Święto Niepodległości. W ciągu dnia uczestniczyli we Mszy św. za Ojczyznę, a wieczorem tłumnie zebrali się w Gminnym Ośrodku Kultury na niecodziennej, bo świątecznej i pozaszkolnej lekcji historii. Na program uroczystości złożyły się: przedstawienie w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Boćkach, pieśni patriotyczne śpiewane przez szkolny chór, zespół folklorystyczny „Klekociaki” i małych wykonawców - uczniów klas początkowych. Maluchy bardzo wzruszająco wykonywały pieśni legionowe, podkreślając ich treść żywiołową inscenizacją. Całość uświetniła muzyką Orkiestra Dęta pod batutą Józefa Deniziaka działająca przy boćkowskiej OSP.
„Staramy się rozbudzać poczucie patriotyzmu, szacunku dla tradycji narodowych na swoich przedmiotach w szkole, podajemy różne przykłady, w czym ta nasza miłość do Ojczyzny ma się wyrażać. Mówimy, że dawniej był to udział w walkach narodowowyzwoleńczych, obecnie jest to praca, a w przypadku uczniów - nauka. Podczas takich uroczystości wszyscy uczą się szacunku dla symboli narodowych, pieśni patriotycznych” - mówi Małgorzata Andrzejewska, nauczycielka w Zespole Szkół.
„Potrzebę obchodzenia świąt narodowych wynosimy z domu. To widać w szkole, w której rodzinie opowiada się i jak się opowiada o historii i tradycjach polskich. Ale generalnie jest wśród młodzieży zrozumienie i pragnienie zaakcentowania tych wydarzeń, które miały wpływ na to, że możemy żyć teraz w wolnej Polsce” - zauważa Mirosława Szpak, nauczycielka historii.
„Bardzo lubimy uczyć się i śpiewać piękne pieśni narodowe, bo pozwalają one wczuć się w atmosferę tych wydarzeń, które znamy tylko z kart podręczników. Rośnie w nas wtedy duma, że jesteśmy stąd, że jesteśmy Polakami” - podkreślały chórzystki ze szkolnego chóru.
„Teraz nie musimy iść na wojnę, żeby udowodnić swoją miłość do Ojczyzny; teraz jest to praca na rzecz środowiska lokalnego, codzienna i rzetelna. Ta codzienność przekłada się w rezultacie na dobro Ojczyzny. Dla mnie ważne jest pamiętanie o tym istotnym dla Polski haśle «Bóg, honor i Ojczyzna» i życie według niego w wolnej Polsce, wypełnianie go na co dzień treścią” - mówi jedna z mieszkanek Bociek.
„Ja jeszcze nie wiem dokładnie, co to znaczy patriotyzm - powiedział po zakończeniu uroczystości 10-letni Maksymilian - ale uczę się tego”. Nam, dorosłym, chyba też przyda się jeszcze trochę nauki na ten temat, nie tylko takiej z książek czy opowieści, ale płynącej również z wspólnych doświadczeń, jak to w listopadowy, piątkowy wieczór w GOK-u w Boćkach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję