Reklama

Spotkanie Szkół Prymasowskich

Jadwiga Mazur
Edycja zamojsko-lubaczowska 7/2006

Fundacja „Dom Trzeciego Tysiąclecia” im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zamościu w grudniu 2005 r. zorganizowała konkurs bożonarodzeniowy. Wzięła w nim udział młodzież i dzieci z sześciu szkół naszej diecezji, noszących imię Prymasa Wyszyńskiego.
W sali duszpasterskiej przy kościele pw. św. Katarzyny 17 i 18 grudnia zorganizowano wystawę nadesłanych prac z Aleksandrowa, Biłgoraja, Babic, Różańca, Sitna i Terebinia, połączoną z kiermaszem. Wśród prac były szopki, stroiki, witraże, kartki i ozdoby świąteczne. Wystawę odwiedziło kilkadziesiąt osób.
14 stycznia o godz. 11.00 w kościele pw. św. Katarzyny w Zamościu na Mszy św. koncelebrowanej przez ks. Wiesława Rzepeckiego i ks. Jacka Raka spotkali się uczestnicy konkursu, ich nauczyciele i opiekunowie, a także członkowie poszczególnych organów fundacji i zaproszeni goście. O oprawę liturgiczną i śpiew zadbali wychowawcy wraz z młodzieżą z Aleksandrowa i Biłgoraja. Ks. Wiesław Rzepecki dał świadectwo o Prymasie Wyszyńskim, którego spotkał na swojej kapłańskiej drodze.
Po Mszy św. w auli I Liceum Ogólnokształcącego młodzież z Aleksandrowa wraz z opiekunem przedstawiła montaż słowno-muzyczny nawiązujący tematyką do świąt Bożego Narodzenia i do czasów więziennych patrona szkoły. Treści przekazane w słowach i muzyce wprowadziły nastrój głębokiej refleksji nad prawdą o Bogu wcielonym i człowieku, po czym nastąpiła oczekiwana przez wszystkich chwila wręczenia 120 uczestnikom konkursu nagród, wyróżnień i dyplomów. Następnie obejrzeliśmy piękny montaż słowno-muzyczny młodzieży z Sitna, która swój występ zakończyła podzieleniem się ze wszystkimi opłatkiem. Po uroczystości wszyscy spotkali się w salach obok auli.
Zarząd fundacji serdecznie dziękuje dyrektorom gimnazjów z Aleksandrowa i Sitna, szkół podstawowych z Biłgoraja, Babic, Różańca i Terebinia, nauczycielom i opiekunom, sponsorom nagród, wszystkim tym, którzy złożyli bezinteresownie dary materialne i tym, którzy w duchu miłości nie szczędzili swojego czasu i sił, by uczestnicy jak najlepiej przeżyli bożonarodzeniowe spotkanie. Niech Dobry Pan obdarzy wszystkich swoimi łaskami i zawsze gromadzi w jednej rodzinie dzieci Bożych.

Reklama

Fala nienawiści wobec chrześcijan po próbie zamordowania księdza. Ordo Iuris zawiadamia prokuraturę

2019-06-19 14:49

Fotolia.com

Po brutalnym ataku na księdza we Wrocławiu, w Internecie pojawiło się wiele komentarzy pochwalających to przestępstwo i nawołujących do nienawiści ze względu na wyznanie. Nie spotkały się one z żadną reakcją administracji stron, na których zostały zamieszczone, m.in. portali „Gazety Wyborczej” i „Gazety Wrocławskiej” oraz Facebooka i Twittera. Instytut Ordo Iuris zawiadomił w tej sprawie Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu.

Ks. dr Ireneusz Bakalarczyk został ugodzony nożem rano 10 czerwca w drodze na Mszę w kościele na wrocławskim Piasku. Po tym wydarzeniu na portalach internetowych „Gazety Wyborczej” i „Gazety Wrocławskiej”, a także na Facebooku i Twitterze pojawiły się komentarze naruszające prawo, w tym pochwalające popełnioną zbrodnię, co stanowi przestępstwo z art. 255 § 3 Kodeksu karnego. Mowa m.in. o agresywnych komentarzach takich jak: „szkoda ze ten klecha nie zdechl”, „jak padnie to pójdzie do bozi, więc i społeczeństwo wygrywa i koleś w sukience”, „klecha, tłusty pasożyt dostał kosą” oraz „Dobry s... to martwy s…” (pisownia oryginalna).

Pojawiły się również inne komentarze nawołujące do nienawiści ze względu na wyznawaną religię katolicką, co wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 256 K.k. We wpisach znieważano także chrześcijan. Stanowi to przestępstwo z art. 257 k.k. Ponadto komentujący dopuszczali się wielokrotnej obrazy uczuć religijnych zakazanej w świetle art. 196 k.k. Istotne jest, że łamiące prawo wpisy pojawiły się na portalach, gdzie istnieje nadzór ze strony administratora.

Komentarze pochwalające czyny zabronione i nawołujące do nich nie wpisują się w zakres wypowiedzi chronionych wolnością wyrażania poglądów. W ramach europejskiego systemu praw człowieka, art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz orzekający na jego podstawie Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznają zakres ochrony wolności wypowiedzi, który nie może naruszać godności osoby ludzkiej oraz innych gwarantowanych w prawie międzynarodowych wolności, w tym wolności sumienia i wyznania. W podobny sposób granice wolności wyrażania poglądów określił również polski Trybunał Konstytucyjny, m.in. w wyroku z 6 października 2015 r.

„Komentarze po ataku na księdza to przykłady przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan. W ostatnim czasie w Polsce odnotowaliśmy wiele tego typu przypadków, a liczba zgłoszeń od osób pokrzywdzonych do Instytutu systematycznie wzrasta. Jesteśmy przekonani, że zdecydowana reakcja prokuratury oraz Policji pozwoli ustalić i ukarać sprawców tych niedopuszczalnych wpisów umieszczonych w Internecie z nienawiści” – skomentował adw. dr Bartosz Lewandowski, Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

„Należy z całą stanowczością wyciągnąć konsekwencje wobec osób łamiących prawo poprzez pochwalanie przestępstw i nawoływanie do nich. Tolerowanie i akceptacja wypowiedzi jednoznacznie nawołujących do nienawiści i pochwalających przestępstwa buduje atmosferę przyzwolenia dla aktów przemocy” – zaznaczył dr Tymoteusz Zych, Wiceprezes Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Ostatnia lekcja przed wakacjami

2019-06-19 17:43

Katarzyna Krawcewicz

19 czerwca zakończył się rok szkolny. W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze odprawiona została Msza św. dla uczniów Zespołu Szkół Katolickich, ich rodziców i nauczycieli.

Maciej Krawcewicz
Msza św. na zakończenie roku szkolnego dla Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze

- Przez cały rok szkolny próbowaliśmy odnaleźć, odkryć Pana Boga: na lekcjach religii, na rekolekcjach, w naszych domach, przez świadectwo innych osób. To było nasze zadanie: odkrywać Pana Jezusa – mówił ks. Aleksander Ryl podczas Mszy św.  – Wakacje są fantastycznym momentem w naszym życiu, w którym możemy odpocząć, zregenerować siły, pofolgować sobie, poleniuchować. Ale to też wspaniały czas, żeby poszukać Pana Boga na różnych wyjazdach, wycieczkach, w górach, nad morzem, nad jeziorem. Tam naprawdę mogę szukać i znaleźć Pana Boga. I chciałbym, żebyście o tym na czas wakacji pamiętali.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem