„Nie ma Sandomierz ku temu żadnego tytułu i może właśnie dlatego, że nie ma, tutaj spotykamy się, aby w modlitwie prosić pokornie Pana Boga o dar jedności dla całej Europy” - zauważył w rozpoczęciu spotkania biskup ordynariusz Andrzej Dzięga, witając przybyłych gości. Z terenów, na których działali Święci Cyryl i Metody, przybyli przedstawiciele tamtejszych kościołów: abp Jan Bosco Graubner (Czechy), bp Stefan Seczka (Kapituła Spiska), bp Jan Babjak SJ (Preszow, Słowacja), bp Laszlo Kiss-Rigo (Węgry). Spotkanie - jak zaznaczył Biskup Andrzej - jest refleksją modlitewno-naukową, stąd nie dziwiła pełna aula Domu Katolickiego, w której zasiedli przedstawiciele uniwersytetów w Budapeszcie, Kijowie, Lwowie, Gródku, Rożenberku, Ołomuńcu, UKSW w Warszawie, Akademii Pedagogicznej w Krakowie, KUL-u z Lublina i Stalowej Woli.
Obok świata nauki obserwatorami i uczestnikami sandomierskiego colloquium meditans byli przedstawiciele polityki: minister spraw zagranicznych Czech, ministrowie spraw zagranicznych Węgier, Polski, wojewodowie: podkarpacki, świętokrzyski, lubelski, przedstawiciele władz samorządowych i terenowych. „To właśnie w Sandomierzu, jednym z najstarszych miast polskich, które przed wiekami odegrało też istotną rolę w życiu politycznym naszej części Europy, zrodziła się inicjatywa szerszej współpracy kulturowo-duszpasterskiej pomiędzy Węgrami, Słowacją, Czechami, Ukrainą, Białorusią i Polską” - przypomniał zgromadzonym bp Andrzej Dzięga. - Współpraca ta jest podejmowana na duchowym podłożu myśli naszego Ojca Świętego - sługi Bożego Jana Pawła II, której jednym z wyrazów stało się ustanowienie Świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy. U początku trwającej od kilku lat wspólnej modlitwy i działań stoi grupa osób ze wspomnianych państw. Organizacyjnie współpracę tę prowadzi specjalnie powołane na terenie naszej diecezji Europejskie Centrum Edukacyjne im. Świętych Cyryla i Metodego, prowadzone przez ustanowioną Fundację „Signum Temporis”.
Pierwsza część spotkania, rozpoczęta modlitewnym śpiewem chóru seminarzystów obrządku bizantyńsko-wschodniego, wprowadziła od razu w klimat modlitewnej refleksji, przypomnianej przez Biskupa Ordynariusza. Następnie zaproszeni prelegenci zaprezentowali uczestnikom sympozjum referaty, których tematyka skupiała się wokół postaci Apostołów Słowian i problemu budowania jedności na europejskim kontynencie. Kard. Marian Jaworski, metropolita Lwowa, przypominając ważny dokument Jana Pawła II Slavorum Apostoli, mówił o aktualności tych Świętych, którzy podpowiadają dzisiejszej Europie, że jedność musi być budowana na wartościach duchowych, na poszanowaniu odmienności tradycji, kultury i języka. W swoim wystąpieniu Sługa Boży Jan Paweł II - aktualność misji Metropolita Lwowski skupił się na duchowych inspiracjach dla tworzenia zjednoczonej Europy.
W podobnej tonacji przebiegało wystąpienie prof. Andrzeja Stelmachowskiego Europa „dwóch płuc” - podkreślającego konieczność szukania wspólnych dróg do zjednoczenia na bazie wartości i inspiracji chrześcijańskich. Odwołując się do powszechnie znanego stwierdzenia Jana Pawła II, który w Pamięci i tożsamości mówi, że „Kościół jako organizm potrzebuje dwóch płuc - tradycji Wschodu i Zachodu” - prof. Stelmachowski potwierdzał, że dialog i otwarcie się na odmienność kultur, tradycji są gwarancją słusznego i skutecznego budowania jedności europejskiej. Na te walory, przypominając postacie Świętych Cyryla i Metodego i ich zasługi w jednoczeniu Słowian, zwracał uwagę bp Jan Babjak ze Słowacji, w swoim odczycie Aktualność myśli Świętych Cyryla i Metodego.
Drugim, istotnym etapem sandomierskiego spotkania była Msza św. koncelebrowana w katedrze sandomierskiej, której przewodniczył kard. Marian Jaworski. W modlitewnej refleksji, ubogaconej śpiewem chóru z Preszowa i Sandomierza, dokonało się, na zakończenie Mszy św., zawierzenie jedności Europy. Aktu tego dokonali przedstawiciele Słowacji, Czech, Węgier, Ukrainy wespół z Biskupami Sandomierskimi. „Bez modlitwy, bez pokornego wzywania Ducha Świętego, dar jedności nie będzie nam dany” - przypominał Jan Paweł II. Sandomierz podjął to papieskie wołanie wtorkowym spotkaniem, które uświadomiło wszystkim uczestnikom, że jedność jest umiłowaniem różności i odmienności. Święci Apostołowie Słowian - Cyryl i Metody - których aktualność nie przemija - są tego doskonałym potwierdzeniem
Pomóż w rozwoju naszego portalu