Reklama

Polonia włoska uczciła Jana Pawła II

2019-10-23 11:36

Ł.M

Giorgio Scaramuzza

Non abbiate paura, aprite, anzi spalancate le porta a Cristo! Liturgiczne wspomnienie Jana Pawła II, to wielkie święto nie tylko polonijne, ale także, milionów katolików łączących się na modlitwie i czuwaniach! 22 października, również Polacy mieszkający w północnej części Włoch, zgromadzili się wraz ze wspólnotą lokalnego kościoła, by przybliżyć nauczanie naszego Wielkiego Rodaka a jednocześnie pogłębić wiarę i więzi międzynarodowe.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił student prawa kanonicznego w Wenecji a jednocześnie kapelan polaków w diecezji Treviso, ks. Łukasz Matuszak. Kaznodzieja nawiązał do niezapomnianych słów Ojca Świętego wypowiedzianych podczas eucharystii inauguracji pontyfikatu naszego Wielkiego Rodaka, Jana Pawła II: „Non abbiate paura, aprite, anzi spalancate le porta a Cristo!: (…) także dzisiaj, nie możemy się bać, nie możemy się bać odpowiedzi na pytanie Chrystusa, „czy mnie miłujesz” (…) chcę Ci powiedzieć Panie, że pomimo wszystko chcę Cię kochać, bo tylko z Tobą wszystko w życiu jest możliwe.

Giorgio Scaramuzza

Nieuleczalnie chorzy zostają uleczeni, nieprzyjaciele podają sobie ręce, osoby nie mające nikogo nie czują się samotne, dzieci i młodzież otwarają się na współpracę z dorosłymi, obcokrajowcy gromadzący się na eucharystii zaczynają rozumieć obce języki, podkreślając przez to jedność i uniwersalność kościoła (…), tylko z Tobą i przy Tobie Panie możliwe są takie rzeczy, podkreślił kaznodzieja. Wielką niespodzianką dla zgromadzonych na Eucharystii była duchowa łączność wiernych z kardynałem Stanisławem Dziwszem, który wystosował specjalny list i pobłogosławił zgromadzonym na uroczystościach. Kościół parafialny w Maerne 22 października stał się także jakby bardziej kolorowy i radośniejszy poprzez piękne stroje krakowskie i wystawę papieską przygotowana przez wspólnotę polską, które dostarczyły wiele wzruszeń i zainspirowały Włochów do wielu pytań a jednocześnie pogłębienia wiedzy na temat naszej polskiej historii i kultury. Bogu niech będą dzięki za życie i świętość Naszego Wielkiego Rodaka.

Reklama

Wspólnota Polska w Treviso, to około 70 osobowa grupa osób gromadzących się każdego miesiąca na wspólnej Eucharystii. To wspólnota, która nie zapomina o kulturze i historii polskiej i na wiele sposobów (poprzez taniec, naukę, konferencje) je propaguje. Jeżeli któryś Polaków, mieszkający w Północnych Włoszech, chciałby dołączyć do wspólnoty może znaleźć nas pod adresem: facebbok: Polacy Treviso Treviso; mail: polacy.treviso@gmail.com

Giorgio Scaramuzza
Tagi:
Jan Paweł II

Reklama

Rzecznik KEP prosi w Rzymie o modlitwę, aby św. Jan Paweł II był ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy

2019-11-16 14:41

BPKEP / Rzym (KAI)

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, zwrócił się do uczestników konferencji pt. „30 lat bez Muru” zorganizowanej w Rzymie przez włoskie stowarzyszenie katolickie Alleanza Cattolica, o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II został ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy.

Bożena Sztajner/Niedziela
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W swoim wykładzie rzecznik Episkopatu przypomniał, że św. Jan Paweł II spełnia trzy warunki, by zostać ogłoszonym Doktorem Kościoła: został ogłoszony przez Kościół świętym, wyróżnia się wyjątkowym stopniem świętości i jego przesłanie teologiczne jest aktualne w każdym czasie.

Ks. Rytel-Andrianik zauważył też, że 27-letni pontyfikat papieża Wojtyły przypadł na czas wielkich przemian w Europie i na świecie, ale jego nauczanie nawiązuje do bieżących kwestii, jak godność człowieka od jego poczęcia do naturalnej śmierci, właściwe korzystanie z wolności, godność pracy ludzkiej, towarzyszenie młodym w rozeznawaniu powołania, wartość modlitwy i cierpienia, godność ludzkiego ciała i miłości, rodzina chrześcijańska.

„W duchu listu przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego do papieża Franciszka, zwracam się z prośbą o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II mógł być ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Z kolei ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański wygłosił wykład nt. roli św. Jana Pawła II w upadku Muru Berlińskiego i jego zasług w tym doniosłym wydarzeniu, które zmieniło oblicze dotychczas podzielonej Europy.

Konferencję zakończy Eucharystia sprawowana w kościele San Salvatore in Lauro pod przewodnictwem abp. Giacomo Morandi, sekretarza Kongregacji Nauki Wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Szaleństwo ekologów: chcą więcej aborcji, by chronić planetę

2019-11-07 17:30

Beata Zajączkowska/vaticannews / Oxford (KAI)

Szaleństwo ideologów ekologii zaczyna przybierać coraz większe rozmiary. Wysługując się renomowanymi pismami naukowymi, forsują tezę, że przyszłość ziemi zależy od rezygnacji z posiadania dzieci. Innymi słowy proponują więcej aborcji i antykoncepcji.

Vatican News

Pismo naukowe wydawane przez uniwersytet w Oksfordzie zaproponowało właśnie „sprawdzoną politykę skuteczności”, by osiągnąć cel, jakim jest ochrona planety i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. W 320-stronnicowym artykule „World scientist warning of a climate emergency” opublikowanym na łamach „BioScience” przez 11.258 naukowców ze 153 krajów świata, proponując remedia na „uratowanie ziemi” i „przyszłości ludzkości”, wskazano, że „światowa populacja musi zostać ustabilizowana i idealnie, stopniowo ograniczana”. Autorzy artykułu podkreślają, że można to osiągnąć dzięki „sprawdzonej polityce skuteczności, która wzmacniając prawa człowieka, redukuje jednocześnie wskaźnik płodności”. Za tą ideologiczną retoryką kryje się jeszcze większa promocja aborcji i antykoncepcji.

Publikacji artykułu towarzyszyło rozpoczęcie w Anglii kampanii reklamującej sterylizację. Na banerach reklamowych można zobaczyć pięcioro białych dzieci, a obok nich hasło: „Wyobraź sobie miasto mniej zatłoczone i zrób swoje… wysterylizuj się!”. Jest to ciekawy szczegół w multietnicznym społeczeństwie anglosaskim, gdzie białoskórych Anglików z każdym rokiem jest coraz mniej (obecnie ok. 40 proc.). W tym kontekście warto zauważyć, że podczas gdy ideolodzy ekologizmu posiadanie dzieci uznają za nieekologiczne i zgubne dla planety, nasze społeczeństwa same skazują się na zagładę, dokonując samobójstwa demograficznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wygrany mecz Polaków w Izraelu

2019-11-16 22:38

red/wolityce.pl

W przedostatnim meczu eliminacji mistrzostw Europy gr. G Polska gra w Jerozolimie z Izraelem. W związku z tym, że awans na Euro mamy zapewniony, trener Jerzy Brzęczek zdecydował się posadzić na ławce rezerwowych Kamila Grosickiego i przede wszystkim kapitana Roberta Lewandowskiego.

PZPN

Wygrywamy 2:1.

Podopieczni Jerzego Brzęczka triumfują w Jerozolimie, przez dłuższy fragment meczu Polacy bardzo dobrze się prezentowali, obniżka formy przyszła w końcowych minutach.

Reprezentacja Polski pokonała 2:1 (1:0) Izrael i zapewniła sobie zwycięstwo w grupie G eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Bramki dla Biało-Czerwonych strzelili Grzegorz Krychowiak i Krzysztof Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem