Reklama

Niedziela Lubelska

Markuszów

Na straży historii

Katarzyna Artymiak

Poświęcenie odnowionej mogiły

Cześć pamięci mieszkańców wsi Łąkoć, zamordowanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej, oddali mieszkańcy parafii i gmina Markuszów. Niezauważona przez wielu mogiła na cmentarzu parafialnym otrzymała nowy, okazały pomnik. Poświęcił go ks. Maciej Staszak, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Markuszowie. - Chociaż niewielu z nas pamięta długi okres okupacji hitlerowskiej, to wie, że dzisiejsza uroczystość to hołd oddany tym, którzy zginęli za wolną Polskę. Chcemy o tej historii pamiętać i przypominać ją, gdyż świadczy o naszej tożsamości, kulturze, tradycji i wolności - mówił wójt Leszek Łuczywek. Na poświęcenie pomnika wybrano symboliczną datę, bo - jak podkreślał wójt - „każda ofiara jest przyczynkiem do wolności”.

W zbiorowej mogile spoczywa dziewięciu mieszkańców wsi Łąkoć oraz jeden mieszkaniec Markuszowa, którzy zostali zamordowani przez niemieckich żołnierzy 3 listopada 1942 r. spośród grupy 40. mieszkańców wioski. Były to ofiary odwetu za zorganizowanie przez Bataliony Chłopskie zasadzki na żandarmów niemieckich pod lasem Liptów na obrzeżach Łąkoci. Zamordowani zostali wtedy żołnierze BCh z Łąkoci: komendant gromadzki Julian Struski, Edward Struski, Czesław Struski, Eugeniusz Dąbrowski, Stefan Dąbrowski, a także kapral podchorąży Wojska Polskiego Mikołaj Dąbrowski oraz mieszkańcy wioski Julian Dąbrowski, Wacław Czesław Mańko i Jan Maruszak, a także Eugeniusz Władysław Bogusz z Markuszowa.

Reklama

Po uroczystościach na cmentarzu wierni zgromadzili się w kościele pw. Ducha Świętego, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Uczestniczyli w niej m.in. wójt Markuszowa, Arkadiusz Małecki - wójt gminy Kurów, do której obecnie należy Łąkoć, młodzież szkolna, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej ze sztandarami pocztowymi oraz były proboszcz ks. Marian Goral. Młodzież z klas mundurowych z Lublina trzymała wartę przy grobie pomordowanych. Po zakończeniu liturgii zostały złożone wieńce i kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym odzyskanie niepodległości. Obchody narodowego święta zakończyła akademia patriotyczna na scenie Gminnego Domu Kultury w wykonaniu uczniów z miejscowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pocka.

Tradycyjnie w Markuszowie odbył się Festiwal Piosenki Religijnej, który w tym roku doczekał się już 30 edycji. Z okazji rocznicy przypomniano archiwalne nagrania z pierwszej edycji festiwalu. Nie zabrakło też pomysłodawcy przeglądu ks. Wojciecha Szlachetki, niegdyś wikariusza parafii Markuszów, a dziś proboszcza w Abramowie, który wszystkim przywiózł w prezencie śpiewniki. Festiwal, w rodzinnej i rozśpiewanej atmosferze, trwał do godzin wieczornych. Zwycięzcami części konkursowej zostali: Natalia Kosmowska z Opatkowic, Julia Gajek z Jakubowic Konińskich, zespół rodzinny DNA+ z Opatkowic, grupa „Raduj się” z Krasienina, schole „Promyczki” z Lublina, „Aniołki duże” z Markuszowa, „Karmelki” z Abramowa i „Aniołki małe” z Markuszowa. Nagroda specjalna proboszcza powędrowała do zespołu rodzinnego „Nadzieja” z Markuszowa. Wśród wyróżnionych znalazły się m.in. „Rycerki” z Dzierzkowic i schola z podlubelskiej parafii Niemce. W przygotowanie uroczystości włączyli się m.in. Gmina Markuszów, parafia pw. św. Józefa, Szkoła Podstawowa i Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych

2019-12-02 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gänswein: Benedykt XVI powraca do zdrowia

2020-08-10 12:36

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

@Mazur/Episkopat

Bolesna infekcja trądzika różowatego, która dotknęła papieża-seniora Benedykta XVI powoli ustępuje i można zredukować stosowanie niezbędnych leków, które osłabiły 93-letniego Josepha Ratzingera – powiedział portalowi "Südkurier" abp Georg Gänswein.

Słowa osobistego sekretarza papieża-seniora przytacza agencja KNA, dodając, że prywatna sekretarka Benedykta XVI skomentowała tę sytuację, iż „po śmierci brata, Georga przyszedł ból".

Na początku sierpnia ogłoszono, że Benedykt XVI cierpi na bolesną chorobę twarzy. Stan zdrowia Benedykta XVI, który choruje na powodującą silne bóle różę twarzy, jest bardzo zły - informował niemiecki dziennik "Passauer Neue Presse" powołując się na jego biografa Petera Seewalda.

CZYTAJ DALEJ

SMAL. Przyjedziemy do was!

2020-08-11 05:31

Paweł Wysoki

Tradycją Garbowa są Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej. Jednak w tym roku jest "Wszystko nie tak".

Pierwsze wakacyjne spotkanie młodych odbyło się w 2013 r. Od tego czasu co roku gościnne progi podlubelskiej parafii w ostatnich dniach sierpnia przekraczają setki młodych osób. Namiotowe miasteczko tętni życiem, a na zielonych terenach wokół kościoła słychać śpiew i śmiech młodzieży z całej diecezji. Fenomen SMAL-u polega na dzieleniu się wiarą w jej młodzieńczym, radosnym wydaniu. Kilka dni wśród przyjaciół, którzy myślą i czują podobnie, pozwalają naładować duchowe akumulatory na kolejne miesiące nauki i pracy.

Przygotowania do tegorocznej edycji rozpoczęły się na długo przed epidemią koronawisusa. Gdy w środowisku Centrum Duszpasterstwa Młodzieży spotkanie zostało już przemyślane i zaplanowane, okazało się, że świat stanął na głowie. Kilkudniowe spotkanie dla kilkuset osób nie może odbyć się w dotychczas znanym wymiarze. Jednak ks. Emil Mazur, dyrektor SMAL, i organizatorzy, podjęli decyzję, że nie pozostawią młodzieży samej sobie. Czekanie do przyszłego roku nie wchodziło w grę. - Jak my nie możemy pojechać na SMAL, to SMAL przyjedzie do nas! - mówi ks. E. Mazur. Jak zapowiada, od 16 do 23 sierpnia spotkania młodzieży będą odbywały się w 8 ośrodkach duszpasterskich, by uczestnicy z różnych stron diecezji mogli chociaż przez chwilę poczuć siłę wspólnoty. W czasie kilkugodzinnych spotkań przewidziano czas na Eucharystię, konferencję i radosną integrację. Pod hasłem „Wszystko nie tak” SMAL gościć będzie kolejno w parafii św. Józefa w Lublinie, Poniatowej, Miłosierdzia Bożego w Puławach, św. Józefa w Łęcznej, Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie, Świętej Rodziny w Chełmie, Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Świdniku i w Garbowie. Do udziału w spotkaniach zaproszeni są nie tylko członkowie młodzieżowych wspólnot i ruchów religijnych, ale także ci, którzy szukają Boga i swojego miejsca w świecie. SMAL to inicjatywa otwarta na wszystkich, którzy chcą dzielić się wiarą i doświadczyć radości życia chrześcijańskiego. Więcej na www.smal.lublin.pl


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję